Braškių krūmų paruošimas žiemai
Braškių genėjimas rudenį
Diskusijos apie tai, ar būtina rudenį genėti braškių lapus, tęsiasi dešimtmečius ir vis dar nesibaigia. Genėjimo šalininkų požiūriu, ant senų lapų ir žiedkočių vystosi ligos, gali įsikurti kenksmingi vabzdžiai ir grybelinių ligų sporos, todėl geriau juos pašalinti, paliekant tik trumpus stiebus. Priešininkai mano, kad žiemai nugenėtas krūmas visą savo energiją skirs naujų lapų formavimui ir po sniegu atsidurs nusilpęs, o tai neigiamai paveiks vaisingumą kitame sezone.
Tiesa slypi per vidurį: galima braškes genėti iš karto po derliaus nuėmimo, kad jos spėtų suformuoti naujus vešlius žalumynus prieš žiemą, arba genėti braškes rudenį, šalinant tik sudžiūvusius ir sergančius lapus. Pagrindinė braškių krūmo apsauga nuo šalčio ir vėjo yra vešlūs lapai, todėl negalima palikti braškių žiemoti absoliučiai be lapų. Nugenėtų senų ir sergančių lapų nederėtų palikti lysvėse tarp braškių eilių.
Remontantinės braškės rudenį negenimos, tik ligoti ir pažeisti lapai šalinami atėjus šaltiems orams. Tai daroma labai atsargiai, kad nepažeistume šaknų sistemos.
Braškių mulčiavimas rudenį
Mulčiuoti braškių lysves rudenį reikia po pirmųjų šalnų. Krūmai, kurie išgyveno per minusinę temperatūrą, labiau užsigrūdins ir lengviau atlaikys žiemojimą.
Geriausia “antklodė” žiemojančioms braškėms yra sniego danga. Būtent sniegas sugeba patikimai uždengti braškių krūmus ir apsaugoti juos nuo užšalimo, žieminio dirvos išsausėjimo ir kitų negandų. Bet ką daryti, jei jūsų vietovėje žiemą nėra sniego?
Tokiu atveju rūpestingos gamtos vaidmenį turės atlikti pats sodininkas. Žiemai braškes reikia uždengti, o šiais laikais tam pakanka būdų ir medžiagų. Lengviausias dalykas, kurį galima padaryti - mulčiuoti braškių krūmus rudenį augalinėmis medžiagomis.
Idealus mulčias sodo braškėms yra pušų spygliai – jie nesušlampa, nesulimpa ir nevilioja pelių. Jei nėra galimybės gauti pušų spyglių ar eglių šakų, rinkitės kitą tinkamą mulčiavimo medžiagą – šiaudus, kompostą, puvenas ir kt.
Naudojant žieminei dangai agroplėvelę, nerekomenduojama jos dėti tiesiai ant braškių lapų – tai lems braškių užšalimą tose vietose, kurios liečiasi su agroplėvelės medžiaga. Tokioms dengiamoms medžiagoms reikia įrengti pusapvalius lankus, o ant jų įtempti agroplėvelę. Geriausias braškių dengimui skirtos agroplėvelės tankis – 60 g/m².
Braškių tręšimas prieš žiemą
Derliaus formavimo procese braškių krūmas išeikvodavo daug jėgų. Todėl išsekusiam augalui reikia padėti jas atkurti – po genėjimo patręšti jas organinėmis medžiagomis.
Iš viso braškes reikia tręšti 3 kartus per metus: prieš žydėjimą, po derliaus nuėmimo ir rudenį prieš žiemojimą.
Vieni braškių augintojai naudoja 10%-inį karvių mėšlo tirpalą, sumaišytą su pelenais, kai kurie ruošia naminių paukščių mėšlo tirpalą, o kiti renkasi specialiai sukurtas kompleksines trąšas.
Medžių pelenai. 1 litrą pelenų praskieskite kibire karšto vandens ir palikite nusistovėti 2-3 dienas. Laistykite braškes prie šaknų, naudodami 0,5-1 litro pelėnų antpilo vienam krūmui.
Karvių mėšlas. Jį reikia praskiesti vandeniu santykiu 1:10. Palikite tirpalą nusistovėti 1 parai šiltoje vietoje. Laistykite krūmus: po 1 litrą mėšlo tirpalo kiekvienam braškių krūmui. Laistydami stenkitės, kad jo nepatektų ant lapų, nebent krūmai buvo nugenėti.
Paukščių mėšlas. Medžiagą praskieskite vandeniu santykiu 1:20. Palikite 2 dienoms nusistovėti, o po to laistykite braškes tarp eilių, pilant 1 litrą vienam krūmui.
Braškių laistymas rudenį
Pasibaigus derliaus nuėmimui braškėms, kaip ir anksčiau, reikia priežiūros ir dėmesio. Todėl niekada nedvejokite, ar laistyti braškes rudenį. Žinoma, ir laistymas, ir ūsų šalinimas turi būti tęsiamas. Rudenį nepalaistytos braškės tiesiog gali neišgyventi žiemą.
Paskutiniai laistymai prieš žiemą atliekami spalį-lapkritį kartą per 7 dienas (jei orai lauke yra sausi). Jei ruduo sausas, nuo spalio mėnesio braškių lysves laistykite reguliariai: 1 kv. metrui ploto per savaitę reikia duoti ne mažiau negu 5-7 litrus vandens. Kai prasideda lietūs, rudeniniai braškių laistymai nutraukiami. Jei dažnai lyja, o dirva prisotinta drėgmės iki pat šaknų, tuomet braškių laistyti nebūtina.
Rudeninė braškių apsauga nuo ligų ir kenkėjų
Rugsėjo-spalio-lapkričio mėnesiais ant braškių krūmų kaip niekad aiškiai matomi visų ligų požymiai. Tai tinkamas laikotarpis braške gydyti preparatais nuo ligų ir kenkėjų. Tačiau prieš apdorojant braškes rudenį, reikia atsikratyti piktžolių, kurios trukdo vėdinti krūmus ir atima dalį mitybos.
Šis procesas turi savo subtilybių - nerekomenduojama ravėti braškių rudenį, nes yra rizika pažeisti braškių šaknų sistemą, kuri nespės atsigauti iki šalnų. Geriausias pasirinkimas būtų ravėti piktžoles vasaros pabaigoje arba apdoroti bet kokiu saugiu herbicidu. O jau po to, kai braškių lysvės bus išvalytos nuo piktžolių, galima pradėti gydymą ir vabzdžių-kenkėjų naikinimą.