Grūdų džiovinimas arba kaip nulupti devintą kailį nuo ūkininko?

Javapjūtės įkarštyje išryškėjo skandalinga situacija – Lietuvos grūdų supirkėjai už grūdų džiovinimą iš mūsų šalies žemdirbių „lupa“ dvigubai brangiau, nei tai daro lenkai, latviai ar net estai.

Bazinė javų drėgmė turi siekti 14 proc., rapsų – 8,5 proc. "Tam reikia, kad grūdai laikytųsi, nepelytų ir neblogėtų jų kokybė", – sako Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas.

Pasak jo, ūkininkas santykiuose su grūdų supirkėju yra silpnoji grandis, ypač dabar, kai maždaug 5 mūsų šalies grūdų supirkėjai teikia grūdų džiovinimo paslaugą. 

Stebėtina, bet visų jų įkainiai – beveik vienodi. "Man atrodo keistai, kad vienodais įkainiais Lietuvoje džiovinami grūdai. Neteigiu nieko, bet man kelia pagrįstų įtarimų dėl susitarimų, todėl vienas Seimo narys kreipėsi į Konkurencijos tarybą", – teigė I. Hofmanas, apie galimą pradėti tyrimą dėl kartelinių susitarimų.

Esmė ta, kad nuo vienos mašinos (vežančios 20 tonų grūdų) ūkininkas lygioje vietoje vien dėl džiovinimo įkainių praranda 500-600 Eurų. 

Kaip yra iš tikrųjų, ką daryti, kad grūdų supirkėjai neengtų žemdirbių ir ar pajėgūs Lietuvos ūkininkai patys perdirbti grūdus į aukštesnės pridėtinės vertės produktus, apie visa tai ir kalbamės su Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininku I. Hofmanu.

Video