Patvirtintos ekologinio ūkininkavimo įgyvendinimo taisyklės (atnaujinta)

Asociatyvi nuotrauka. Asociatyvi nuotrauka.

Žemės ūkio ministro įsakymu patvirtintos Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano intervencinės priemonės „Ekologinis ūkininkavimas. Ekologinio ūkininkavimo tęstiniai įsipareigojimai“ (Priemonė) įgyvendinimo taisyklės.

Pagal Priemonę remiamas ekologinis ūkininkavimas, kuriam taikomi Reglamente (ES) Nr. 2018/848 apibrėžti metodai. Paramos gali kreiptis fiziniai ir juridiniai asmenys, atitinkantys aktyvaus ūkininko reikalavimus, nustatytus Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių (Tiesioginių išmokų taisyklės) II skyriuje.

Įsipareigojimų laikotarpio trukmė – 5 metai. Įsipareigojimų laikytis privaloma nuo paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų nustatytos naudmenų deklaravimo pradžios dienos. 5 metų įsipareigojimų laikotarpis apima ir pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Ekologinis ūkininkavimas“ veiklą „Parama perėjimui prie ekologinio ūkininkavimo“ ir (arba) Tiesioginių išmokų taisyklių ekologinę sistemą „Perėjimas prie ekologinio ūkininkavimo“ įvykdytus įsipareigojimus.

Pareiškėjas įsipareigoja deklaruoti:

javus, javų mišinius (klasifikatoriaus I ir II grupės kodai), jei deklaruojamas mišinys sėklai (kodas BMI arba AKM), mišinyje turi būti vikiai arba žirniai;

daugiametes žoles, daugiametes žoles sėklai (klasifikatoriaus III grupė, kodai: GPŽ, DGP, DGA, AGP, ŽMI).

Kompensacinė išmoka yra mokama kiekvienais metais per įsipareigojimų laikotarpį ir skiriama už:

javus, daugiametės žolės sėklai – 239 Eur už 1 ha;

daugiametes žoles – 198 Eur už ha.

Atkreipia dėmesį, kad, jei pareiškėjas prašo paramos už plotą iki 200 ha, jis yra remiamas 100 proc., o kai plotas viršija 200 ha, remiamas 70 proc.

Paraiškos teikiamos vadovaujantis paraiškos teikimo metu galiojančiomis Tiesioginių išmokų taisyklių nuostatomis.

Priemonės taisyklių pakeitimai

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos Priemonės įgyvendinimo taisyklės.

Kompensacinės išmokos bus mokamos už bendrą sertifikuotą pagal ekologinės gamybos reikalavimus, nustatytus Reglamente (ES) 2018/848, tinkamą paramai naudmenų plotą, kuris turi būti ne mažesnis kaip 1 ha ir kurį sudaro laukai, kurių plotas ne mažesnis kaip 0,1 ha.

Pagal Priemonę parama neteikiama pareiškėjams, kurie yra įsipareigoję perleisti valdą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos priemonę „Ankstyvas pasitraukimas iš prekinės žemės ūkio gamybos“ arba dalyvauja Strateginio plano intervencinės priemonės „Gyvūnų gerovė“ veiklose „Parama už galimybę pieniniams galvijams išeiti į ganyklas, įtraukiant jų ganymą laukuose šiltuoju metų laiku“, „Parama už galimybę galvijams laisvai išeiti į atvirą erdvę, ganyklas“.

Pareiškėjai, siekiantys gauti paramą už sertifikuotas daugiametes žoles, įsipareigoja laikyti ne mažiau kaip 0,3 SG/ha sutartinio gyvulio įsipareigotuose sertifikuoti daugiamečių žolių plotuose. Ūkiniai gyvūnai turi būti sertifikuoti pagal Reglamento (ES) Nr. 2018/848 ir Ekologinės gamybos taisyklių reikalavimus. Ūkinių gyvūnų neprivalu turėti pareiškėjams, kurie deklaruoja laukus, vieną kartą per 5 metus dalyvauja sėjomainoje, kuriuose ne ilgiau nei 2 metus auginamos azotą kaupiančios žolės (klasifikatoriaus III ir IV grupės).

Video