NMA: augalininkyste besiverčiantiems žemdirbiams bus kompensuota dalis draudimo įmokų
Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuo rugsėjo 1 d. iki gruodžio 30 d. rinks paraiškas iš ūkininkų, siekiančių pasėlių ir augalų draudimo įmokų dalies kompensavimo. Tai antrasis šiais metais paraiškų rinkimo etapas, kuriam skirta beveik 1 mln. eurų.
„Parama teikiama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Rizikos valdymas“ veiklos sritį „Pasėlių ir augalų draudimo įmokos“ (Priemonė), ji susijusi su pasėlių ir augalų, auginamų Lietuvos Respublikos teritorijoje, draudimu nuo iššalimo ir (arba) sausros“, – teigiama NMA pranešime.
Paraiškas galės teikti fiziniai ir juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla ir savo vardu įregistravę ūkininko ūkį ir valdą.
Pagal šios priemonės veiklos sritį kompensuojama augalininkystės, sodininkystės ir daržininkystės sektorių draudimo nuo iššalimo ir (arba) sausros išlaidų dalis.
Nepaisant to, ar įvyko draudžiamasis įvykis ar ne, ūkiams, apdraudusiems pasėlius ir augalus nuo sausros, kai draudžiamasi nuo didesnių kaip 20 proc. produkcijos nuostolių, bus kompensuojama iki 70 proc. draudimo įmokos sumos.
„Kompensuojama suma negalės viršyti žemės ūkio ministro įsakymu nustatytų draudimo įmokų sumos dydžių 1 ha deklaruoto ploto pagal pasėlių ir augalų rūšis“, – paaiškina NMA.
„Draudimo sutartis arba draudimo paraišką su draudimo bendrove turi būti pasirašyta iki pateikiant paramos paraišką savivaldybei, – toliau aiškina NMA – Visa mokėtina draudimo įmoka turi būti sumokėta tik po paramos paraiškos pateikimo savivaldybei dienos“.
Savo produkciją nuo iššalimo ir sausros rizikų reikia apdrausti šiomis sąlygomis:
• pagal draudimo sutartį numatomi padengti nuostoliai, kai dėl iššalimo ir (arba) sausros sunaikinama daugiau kaip 20 proc. ūkininko vidutinės metinės praėjusių trejų kalendorinių metų laikotarpio produkcijos;
• draudimo liudijimas arba draudimo paraiška pasirašoma ne ilgesniam kaip vienam augalų vegetacijos laikotarpiui ir jame / joje turi būti nurodyta;
• kiekvienos augalų rūšies draudimo įmokos suma;
• kiekvienos augalų rūšies draudimo suma, draudimo laikotarpis, apdraustų augalų plotai pagal augalų rūšis ir rizikos, nuo kurių draudžiamasi, bei 20 proc. kiekvienos apdraustos produkcijos rūšies vidutinė metinė trejų metų produkcija;
• subjekto įsipareigojimas imtis būtinų rizikos prevencijos priemonių.
Aktyvaus žemės ūkio veiklos subjekto kiekvienos apdraustos produkcijos rūšies vidutinė metinė trejų metų produkcija apskaičiuojama pagal tos savivaldybės, kurioje yra registruotas aktyvaus žemės ūkio veiklos subjekto ūkis, vidutinį metinį praėjusių trejų metų produkcijos rūšies derlingumą tonomis iš hektaro. Ši informacija skelbiama Lietuvos statistikos departamento svetainėje.
Žinotina, kad draudimo liudijime nereikalaujama nurodyti pareiškėjo būsimos gamybos tipo ar apimties ir nesiekiama to nustatyti.
Paramos paraiškos priimamos ir registruojamos savivaldybėje, kurioje įregistruota žemės ūkio valda, asmeniškai, per įgaliotą asmenį, registruotu paštu, elektroniniu paštu.