Neteisėta prekyba laukiniais gyvūnais: nuo saugomo vėžlio iki vilko kailio striukės

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Šių metų kovą Aplinkos apsaugos departamentas vykdė akciją, skirtą nelegalios laukinių gyvūnų ar jų dalių bei gaminių iš jų prekybos kontrolei. Akcija buvo vykdoma turgavietėse, specializuotose prekybos vietose, taip pat buvo tikrinami skelbimai socialiniuose tinkluose ir skelbimų portaluose, naudojant specialų skelbimų svetainės naršyklės įrankį (angl. web crawler), skirtą greičiau aptikti aplinkosaugos pažeidimus internete. Per akciją iš viso buvo nustatyta 10 pažeidimų. 

Daugiausia dėmesio skirta saugomų ir nykstančių rūšių apsaugai. Patikrinimai vyko įvairiose šalies vietose. Nustatyta atvejų, kai buvo prekiaujama laukiniais gyvūnais, ar jų iškamšomis be leidimų ar kitų reikiamų dokumentų.  

Patikrinimai prekybos vietose – prekyba be leidimų 

Aplinkosaugininkai atliko patikrinimus prekybos vietose – turgavietėse, specializuotuose parduotuvėse ir privačiose patalpose. Buvo nustatytas ne vienas pažeidimas, kai prekiaujama be reikiamų leidimų ar dokumentų. Pavyzdžiui, Alytaus turgavietėje buvo parduodami rūkyti unguriai – prekeivis neturėjo leidimo prekiauti unguriais. Vilniaus Gariūnų turgavietėje pareigūnai aptiko asmenį, neteisėtai prekiaujantį saugomos rūšies augalais – pataisais.  

Dar vienas neteisėtos veiklos atvejis nustatytas Plungėje, kur asmens bute buvo laikomi du paprastieji smaugliai be dokumentų, patvirtinančių jų teisėtą įsigijimą ir kilmę.

Pažeidimai interneto skelbimų portaluose

Dalis pažeidimų nustatyta tikrinant skelbimų portalus ir socialinius tinklus naudojant įnovatyvius sprendimus. Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai efektyviai ir greitai tokių skelbimų paieškai naudoja dirbtiniu intelektu paremtą įrankį (angl. web crawler), kuris automatiškai analizuoja skelbimus ir identifikuoja aplinkosaugos pažeidimus.

Vienas iš šiuo įrankiu rastų skelbimų – Kaune gyvenančio asmens pasiūlymas populiariame portale įsigyti leopardinį vėžlį (Stigmochelys pardalis), priklausantį nykstančių rūšių grupei ir saugomą pagal tarptautinę CITES konvenciją. Nustatyta, kad asmuo neturėjo leidimo šiai saugomai rūšiai.

Kitas neteisėtos prekybos atvejis fiksuotas, taip pat skelbimų portale – Klaipėdoje buvo siūloma įsigyti invazinės rūšies geltonpilvį raštuotąjį vėžlį bei tris akmeninius koralus, neturint dokumentų, įrodančių jų teisėtą įsigijimą ir kilmę. 

Prekyba iškamšomis ir gyvūnų dalimis

Vieno patikrinimo metu nustatyta, kad fizinis asmuo prekiavo paukščių iškamšomis – tai buvo pempės ir gandro iškamšos. Abu paukščiai įtraukti į saugomų rūšių sąrašus, todėl jų prekyba be leidimų draudžiama. Kitas toks pažeidimas fiksuotas Vilniaus regione, kur iš asmens paimta striukė su vilko kailiu. Atlikus ekspertizę nustatyta, kad tai saugomos rūšies gyvūno kailis. Už prekybos saugomų rūšių gaminiais asmeniui taikyta administracinė atsakomybė.

Už visus nustatytus pažeidimus taikyta administracinė atsakomybė, taip pat konfiskuoti laukiniai gyvūnai, jų dalys ar gaminiai iš jų bei augalai.  

Informaciją, ką reikėtų žinoti norintiems įsigyti laukinius gyvūnus ar jais prekiauti, rasite Aplinkos apsaugos departamento pranešime žiniasklaidai – „Aplinkosaugininkų tikrinimai prekybos vietose ir internete: dėmesys laukinių gyvūnų apsaugai“.

Jei kyla klausimų, visada galima pasikonsultuoti su Aplinkos apsaugos departamento darbuotojais telefonu +370 700 02022 arba el. paštu konsultacijos@aad.am.lt. Susidūrus su nelegalia prekyba gyventojai turėtų informuoti Aplinkos apsaugos departamentą, užfiksuodami neteisėtos prekybos aplinkybes ir skambindami telefonu 112.  Nuotraukas ar vaizdo įrašą atsiųsti el. paštu info@aad.am.lt.

Aplinkos ministerija

Video