Medžiotojai laukinius gyvūnus kartais vilioja ir šokoladukais

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr. Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Aplinkos apsaugos departamentas šių metų vasario 12–26 dienomis tikrino, kaip medžiotojai laikosi Medžioklės taisyklių viliodami maistu medžiojamuosius laukinius gyvūnus. Aplinkosaugininkai patikrino 194 medžioklės plotų vienetus, kuriuose nustatė 71 pažeidimą. 

Gyvosios gamtos apsaugos departamento pareigūnai 194-iuose medžioklės plotų vienetuose apžiūrėjo 706 viliojimo vietas. Daugiausia pažeidimų (po 14) nustatė Šiaulių ir Kauno gyvosios gamtos apsaugos skyrių pareigūnai.  

Medžioklės plotuose įrengtos viliojimo vietos skirtos medžiotojams maistu privilioti laukinius gyvūnus su tikslu juos sumedžioti bei atitraukti nuo pasėlių.  

„Prieš akciją pastebėjome padidėjusį pranešimų skaičių, susijusį su laukinių gyvūnų viliojimo vietomis, todėl norėjome priminti medžiotojams, kad medžioklės vietos turi būti tvarkingos. Apie planuojamą akciją pranešėme iš anksto, tikėdamiesi, kad medžiotojai atkreips dėmesį ir susitvarkys. Dauguma medžiotojų tai ir padarė, tik maža dalis, apie 10 procentų, tikrintų vietų buvo įrengtos pažeidžiant reikalavimus“, – sako Gyvosios gamtos apsaugos departamento direktorė Mantė Ramanauskienė.  

Pasak M. Ramanauskienės, aplinkosaugininkams tenka susidurti su įvairiais pažeidimais viliojimo vietose: nustatyta atvejų, kai laukiniai gyvūnai buvo viliojami tonomis maisto atliekų ar jiems labai netinkamu maistu, pvz., makaronais, šokoladukais, duona, pradėjusiais gesti vaisiais ir daržovėmis, o plėšrūnai, pvz. vilkai viliojami naminių galvijų gaišenomis.  

Šiųmetės akcijos metu dažniausiai nustatytas pažeidimas – pašarai viliojimo vietoje išpilti ant žemės. Užfiksuota atvejų, kai viliojimui buvo naudotos naminių gyvulių gaišenos. 

Tikimės, kad atkreipėme medžiotojų dėmesį ir jie taps dar atsakingesni, o aplinkosaugininkams organizuoti panašios akcijos dėl viliojimo vietų nebeteks.  

Svarbu 

Viliojimo vietose natūralius pašarus ar masalą draudžiama išpilti ant žemės ir jų kiekis negali viršyti 100 kg (išskyrus šieną, šienainį ir laižomąją druską).  

Medžioklės plotų vienete (1000 ha) draudžiama įrengti daugiau kaip 10 šernų viliojimo vietų ir vienoje viliojimo vietoje vienu metu naudoti daugiau kaip 100 kg arba 125 l natūralaus pašaro.  

Atsakomybė už pažeidimus viliojimo vietose nustatyta Administracinių nusižengimų kodekso 290 straipsnio 1 dalyje. Šis pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 30 iki 90 eurų.  

Video