Šiemet Kauno apskrityje erkės aktyvesnės nei pernai
Pavasarį atbunda ne tik gamta, bet ir sunkias ligas platinantys voragyviai – erkės. Lietuvoje beveik ištisus metus turime išlikti budrūs ir saugotis šių nariuotakojų, kadangi aktyvusis erkių periodas įprastai prasideda kovą ir tęsiasi iki vėlyvo rudens.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Kauno departamento duomenimis, šiemet Kauno apskrityje susirgimų erkiniu encefalitu dar neužregistruota, tačiau per pirmuosius tris šių metų mėnesius užfiksuota net 5,5 karto daugiau Laimo ligos atvejų nei pernai per tą patį laikotarpį (atitinkamai 58 ir 298 atvejai). Todėl labai svarbu prisiminti, kas padeda apsisaugoti nuo erkių platinamų ligų ir ką daryti jai įsisiurbus.
Sergančiųjų erkių platinamomis ligomis daugėja
2023 m. Kauno apskrityje buvo užfiksuota 140 erkinio encefalito ir 651 Laimo ligos atvejis, 2022 m. – mažiau, atitinkamai 96 ir 607 atvejai. Daugiausiai erkių platinamų ligų diagnozuota tarp 45–64 m. amžiaus asmenų, kurie sudarė 41 proc. visų pernai metais užfiksuotų atvejų. Didžiausias sergamumas Laimo liga jau kelis metus išlieka Birštono savivaldybėje. Praėjusiais metais daugiausiai erkinio encefalito atvejų buvo užregistruota Raseinių ir Kaišiadorių r. savivaldybėse.
Primename, kad erkės gali būti aptinkamos tiek miesto, tiek kaimo teritorijose. Nors jos dažniau veisiasi miškingose ir žolėtose vietovėse, jos taip pat gali gyventi miesto parkuose, soduose ir netgi gyvenamųjų rajonų teritorijose, kur erkėms yra tinkama aplinka.
Erkių platinamos ligos – skirtingos
Erkinis encefalitas – ypač klastinga, galinti sukelti sunkius liekamuosius reiškinius, liga, kuri prasideda karščiavimu, galvos skausmu, silpnumu, šaltkrėčiu, pykinimu, kartais viduriavimu. Šie požymiai dažniausiai atsiranda po 7–14 d. nuo užsikrėtimo, po to būklė pagerėja, bet po kurio laiko dažniausiai būna antroji ligos banga, kuriai būdinga aukšta temperatūra, virusas pasiekia smegenis ir sukelia jų uždegimą. Sveikatos būklę reikėtų stebėti iki 30 d.
Laimo ligos atveju erkės įkandimo vietoje po 1–4 savaičių atsiranda rausva dėmė, galinti keisti savo formą ir dydį. Negydant, vėlesnėse ligos stadijose, gali skaudėti sąnarius, raumenis, kartais pažeidžiama centrinė nervų sistema, sutrinka miegas, atmintis, svaigsta galva ir kt. Atkreipiame dėmesį, kad susirgti Laimo liga galima ir pakartotinai.
Kaip apsisaugoti nuo erkių platinamų ligų?
Pati efektyviausia priemonė, galinti padėti išvengti erkinio encefalito, yra skiepai. Vakcinavimo schemos yra dvi: įprastinė ir pagreitinta. Įprastinės skiepijimo schemos pirmosios dvi dozės įskiepijamos 1–3 mėn. intervalu; trečiosios ir sustiprinančiųjų dozių įskiepijimo intervalai gali būti skirtingi, priklausomai nuo vakcinos gamintojo, ir nurodomi vakcinos informaciniame lapelyje. Vėliau svarbu nepamiršti imunitetą sustiprinti – priklausomai nuo amžiaus, pakartotinai įskiepijant vieną erkinio encefalito vakcinos dozę kas 3–5 metus.
Laimo ligos apsaugai skiepų nėra, nuo jos apsaugo tik bendrosios profilaktinės priemonės:
Einant į mišką, reikėtų apsivilkti šviesiais drabužiais: viršutiniai drabužiai turėtų būti ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo; kelnių klešnių apačia taip pat turėtų būti gerai prigludusi prie kūno. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti garai priglundančią kepurę, gobtuvą.
Būnant gamtoje patartina dažnai apžiūrėti save ir bendrakeleivius. Aptiktas per drabužius ropojančias erkes sunaikinti.
Naudoti repelentus (nariuotakojus atbaidančias medžiagas).
Vengti vaikščioti neprižiūrimais takais, apleistais žolynais.
Ką daryti įsisiurbus erkei?
Aptikus įsisiurbusią erkę, ją reikia kuo greičiau ištraukti, nespausti erkės kūnelio, suimti erkę kaip galima arčiau odos ir staigiu judesiu traukti į viršų. Įsisiurbusios erkės netepti riebalais ar kitais skysčiais. Pašalinus erkę, žaizdelę reikia patepti dezinfekciniu skysčiu. Po erkės įsisiurbimo apie vieną mėnesį reikia stebėti savo sveikatą ir įsisiurbimo vietą. Jeigu erkės įkandimo vietoje atsiranda paraudimas, kuris plečiasi, ar pablogėja savijauta – būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.