I.Šimonytės susitikimas su jaunaisiais ūkininkais: be didelių lūkesčių ir be pažadų
Pirmadienį keliolika Lietuvos jaunųjų ūkininkų sostinėje susitiko su Premjere Ingrida Šimonyte ir aptarė, kas šiuo metu labiausiai rūpi žemdirbiams.
Teigiama, kad per minėtą susitikimą Vyriausybės pastate žemdirbiai nekėlė jokių reikalavimų, o Ministrė Pirmininkė nesižarstė pažadais.
Reikia dirbti efektyviau
Kelmės rajono ūkininkų sąjungos lyderis Martynas Puidokas tikino, kad susitikimo tikslas nebuvo „kelti reikalavimus“, o pirmiausiai išsakyti Premjerei problemas, su kuriomis susiduria žemdirbiai.
„Aš asmeniškai tikiuosi, kad tokie susitikimai taps reguliarūs, kad Premjerę pasiektų pirmiausiai informacija iš pirmų lūpų, – portalui „Agrobitė.lt“ sakė M. Puidokas. – Kėliau klausimą dėl Žaliojo kurso. Koks tas požiūris yra žemdirbio ir koks formuojamas viešojoje nuomonėje. Kalbėjome, kaip turėtų būti, nes nebūtinai reikia „uždrausti, sumažinti, apmokestinti“.
Šiuos tikslus, pasak M. Puidoko, galima pasiekti ir nemažinant gamybos, nemažinant žemdirbių pajamų.
„Gaila, kad Lietuvoje formuojama ydinga diskusija tik apie mažinimą, nes mums pirmiausiai reikia efektyvinti gamybą. Juk su 50 kg azoto galima padaryti didesnę žalą, nei su 200 kg. Svarbu, kad trąšos būtų panaudojamos efektyviai ir tam reikia efektyvinti pastangas, taikyti technologijas“, – sakė M. Puidokas.
Jo teigimu, būtent per tokius susitikimus galima pateikti Premjerei objektyvesnę informaciją.
Susilaikė nuo priekaištų ministrui
M. Puidokas „Agrobitei“ taip pat pridūrė, kad per susitikimą su Premjere nebuvo kelta priekaištų žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui.
„Reikia vadovautis principu, kad lašas po lašo ir akmenį pratašo. Gal tai vienas iš tų lašų, kuris padės susidaryti Premjerei tikrąjį vaizdą. Konkrečių pažadų mes ir nenorėjome išgirsti, o jų Premjerė irgi nedalijo. Tai buvo labiau susipažinimui skirtas susitikimas. Galbūt ir ateityje susitiksime, galbūt ir ministeriją pasikvies tais klausimais pasikalbėti į tokius „lengvo pobūdžio“ susitikimus. Šį kartą mes labiau pasidalinome įžvalgomis, kaip viskas turėtų būti“, – tikino Kelmės rajono ūkininkų sąjungos lyderis M. Puidokas.
Vertins pagal darbus
300 hektarų Vilniaus rajone dirbanti Eglė Gvozdovič irgi sakė, jog kažkokių abstrakčių pažadų per susitikimą su Premjere I. Šimonyte neišgirdo.
„Ar bus liūdna, ar linksma, bus galima vertinti po kažkiek laiko. Tai yra, ar bus koks nors susitikimo atgarsis darbuose, – kalbėjo E. Gvozdovič. – Mano įspūdis buvo labai teigiamas. Ji (Premjerė – aut. pastaba) išgirdo, ką šnekame, nenumojo ranka nė į vieną iškeltą klausimą“.
Eglė Premjerei pasiūlė susirūpinti situacija Vilniaus rajone, kur gerokai šlubuoja žemės reforma.
„Kadangi ūkininkauju Vilniaus r., tai pas mus yra nepasibaigusi žemės reforma. Labai didelė dalis žemės neturi savininkų ir sklypai „lieka vakuume“. Dirbti ir deklaruoti aš negaliu, bet ir legaliai išsinuomoti negaliu. Man opiu klausimu premjerė sakė, kad žino tą problemą, bet nežino, kaip pakeisti situaciją dėl šių įsisenėjusių problemų. Tai išties didelė problema, nes jaunieji ūkininkai negali įsikurti laisvose žemėse“, – teigė E. Gvozdovič.
Be kita ko, susitikimo metu buvo kalbėta ne tik apie Žaliąjį kursą, bet ir apie dažnai besikeičiančius teisės aktus. Juos pakeitus, ūkininkai tiesiog nespėja prisitaikyti dėl per trumpo šiuose teisės aktuose numatyto laikotarpio.
„Mes nesame pajėgus greitai sureaguoti ir įgyvendinti visų „nuleistų“ reikalavimų“, 0 reziumavo E. Gvozdovič.
Itin svarbu tai, kad artimiausiu metu Žemės ūkio ministerija turėtų paruošti taisykles, kaip ūkininkams reikės deklaruoti sklypus ir juose esančias melioracinių griovių apsaugos zonas. „Šiandien mes turime sėti, o neaišku, kas leidžiama ir kas neleidžiama, bei kaip bus su tais „trimis metrais“, – reziumavo E. Gvozdovič.
