Kalis – gausesniam ir kokybiškesniam derliui
Meteorologai kasmet praneša, kad vidutinė metų temperatūra pakyla maždaug +2,2 °C, palyginti su ankstesniais metais.
Kiekvienas mūsų pastebime, kad klimatas keičiasi: vasaros tampa ilgesnės ir karštesnės, o žiemomis mažiau sniego ir jos šiltesnės. Auginamiems augalams dėl kiekvieno pokyčio reikia skirtingų maisto medžiagų. Jeigu žiemą dirvožemis gauna daugiau vandens, augalams reikės daugiau fosforo, jei mažiau vandens – ypač trūks kalio. „Tradecorp“ siūlo sprendimą: produkte „Final K“ yra itin daug kalio, jis greitai patenka į augalą ir lengvai jo pasisavinamas. Kokybiškomis kalio trąšomis tręšiami augalai duos gausiausią derlių, auginama kultūra bus pelninga.
Ką stimuliuoja kalis? Kaip veikia augaluose?
• Baltymų sintezę. Kalis dalyvauja ne tik fermentų, baltymų veikloje, bet ir baltymų sintezėje – reakcijose, kurios reikalingos nuskaitant ir vertinant genetinę informaciją (baltymų molekulių surišimą su ribosomomis).
• Maisto medžiagų asimiliavimą ir pernešimą į augalo dalis. Kalis – vienas iš svarbiausių elementų, kuris skatina maisto medžiagas judėti, susidaryti krakmolą. Kalis taip pat dalyvauja floemos (šiuo augalų audiniu, dar vadinamu karniena, tirpios organinės medžiagos pernešamos į augalo lapus, šaknis, gumbus, vaisius) procesuose. Kad tai veiktų ir kad floemos būtų aprūpintos cukrumi, turi būti palaikomas aukštas pH ir osmosinis potencialas. Jei floema sulėtėja, augalai bus prasčiau aprūpinami cukrumi ir dėl to lėčiau noks. Kai trūksta kalio, augalo lapuose paprastai būna daugiau cukraus, nes transportavimas į augalo šaknis, šakniavaisius, vaisius yra sutrikdytas. Trūkstant kalio taip pat sutrinka ir ksilemos (medienos) veikimas. Ksilema – tai augalų apytakinis audinys, kuriuo vanduo ir jame ištirpusios maisto medžiagos iš šaknų patenka į augalo dalis.
• Kalis svarbus ir augalų vandens apykaitai, kartu su kitais katijonais ir anijonais prisideda prie augalų osmosinio potencialo. Tai sureguliuoja vandens antplūdį ir jo kiekį kiekvienoje augalo ląstelėje. Kalis labai svarbus ląstelių elastingumui ir neleidžia ląstelių sienelėms įtrūkti ar plyšti. Jei ląstelėse slėgis nėra pakankamai didelis, ląstelių išsiplėtimas sumažėja, todėl sumažėja ir vegetatyvinis augimas, šaknų sistema, šakniavaisiai ir vaisiai.
• Javus, rapsus, runkelius ir kitas auginamas kultūras papildomai tręšiant kaliu padidėja atsparumas drėgmės trūkumui, po žydėjimo kalio gavę javai užaugina stambesnius grūdus.
• Naudojant kalį būna geresni kokybiniai vaisių, uogų rodikliai, pailginama derliaus sandėliavimo trukmė, geresnis užaugintos produkcijos transportabilumas – sukaupiama daugiau cukrų ir gerėja prekinė derliaus išvaizda.
Į ką atkreipti dėmesį renkantis kalio trąšas?
Rinkoje siūloma nemažai įvairių kalio trąšų. Dažniausiai tai būna druskos (sulfatai), kurių efektyvumas bei naudojimo patogumas priklauso nuo produkto formos, tokius produktus būtina gerai ištirpinti.
• Kiekviena druska turi savo tirpumo tašką ir kiekvienos jų jis skirtingas. Druskos, kurių tirpumo taškas labai aukštas, greitai džiūsta ir dalis produkte esančių druskų kristalų lieka ant lapo paviršiaus. Tokiu atveju sumažėja fotosintezės aktyvumas – ant lapo likę druskų kristalai gali jį pažeisti, saulės šviesa gali apdeginti lapą.
„Final K“ ir „Final eKo“ tirpumo taškas yra žemas, todėl šie produktai džiūsta lėčiau, turi daugiau laiko prasikverbti pro lapo žioteles.
Palyginti su kitomis kalio trąšomis, „Final K“ tirpumo taškas yra žemas, taigi mažiau druskų lieka ant lapo paviršiaus ir tai apsaugo augalus nuo apdeginimo bei fitotoksiškumo. „Final K“ tirpumas geresnis nei kitų kalio trąšų, net jeigu vandens temperatūra yra žema.
• Daug įtakos žemės ūkyje naudojamų produktų efektyvumui daro vandens pH ir jo kietumas (bikarbonatai). Lietuvoje augintojų purškiamas vanduo dažniausiai yra 7-8 pH ir turi 200-400 mg/l bikarbonatų. Paprastai tariant, vanduo kietas, o pH aukštas. Atkreipiame dėmesį, kad norint kokybiškai panaudoti pasirinktas trąšas ir apsaugoti augalus purškiamojo tirpalo vanduo turėtų būti minkštas, o pH 5,5-6,5. Dėl unikalios „Final K“ sudėties papildomai naudoti vandens korektorius nereikia.
„Final K“ ir „Final eKo“
„Final K“ – skystos kalio trąšos, kurios gali būti naudojamos purškiant ant dirvos, lapų ar per laistymo sistemas. Jos veikia ir neutraliuose, ir šarminiuose tirpaluose.
„Final eKo“ – koncentruotos kalio trąšos su boru ir cinku, registruotos ir kaip tinkamos naudoti ekologiniams ūkiams.
„Final K“ ir „Final eKo“ efektyvumą patvirtina produktų naudojimo patirtis įvairiose auginamose kultūrose:
Kad nebūtų prarasta derliaus, „Tradecorp“ rekomenduoja naudoti specializuotas lapų trąšas. Jos aprūpins augalus visomis reikalingomis maisto medžiagomis ir padės tolygiai augti. Esant nepalankioms augimo sąlygoms rekomenduojama naudoti „Tradecorp“ biostimuliatorių grupės produktus.
Detalesnę informaciją apie „Final K“ ir „Final eKo“ bei jų naudojimą suteiks UAB „Baltic Agro“ agronomai konsultantai ir „Tradecorp“ atstovai.
Iki susitikimo laukuose ir parodoje „Agrovizija 2022“!