Inovacijų poreikis žemės ūkyje: ūkininko nuomonė

Savo 330 hektarų ūkyje Donatas augina įvairias kultūras: kviečius, žieminius rapsus, žirnius. Savo 330 hektarų ūkyje Donatas augina įvairias kultūras: kviečius, žieminius rapsus, žirnius.

Šiandien visame pasaulyje, tame tarpe ir Lietuvoje, plačiai kalbama apie žemės ūkio inovacijas, kurios suteiks galimybę žemės ūkiui užtikrinti aukštesnio lygio maisto saugą ir padės efektyviau kovoti su klimato kaita.

Apie tai mes pabendravome su Panevėžio rajono ūkininku Donatu Tumu, kuris jau porą metų naudoja naujovišką „Humilat Grow“ preparatą. Donatas Tumas yra žymus ir daug patirties turintis ūkininkas - ūkininkauja jau virš 20 metų. Savo 330 hektarų ūkyje Donatas augina įvairias kultūras: kviečius, žieminius rapsus, žirnius. Donatas su šeima gyvena prosenelių sodyboje, kuri nuo seno vadinama “Vanagynė”. Sodyba su išpuoselėtu ūkiu išsidėstė Panevėžio rajone. Trumpo pokalbio metu su Donatu aptarėme, kaip prasidėjo sėjos sezonas, su kokiomis problemomis ūkininkams tenka susidurti dažniausiai ir kodėl taip svarbu žemės ūkyje taikyti naujus produktus ir technologijas.

Ačiū, Donatai, kad sutikote su mumis pasišnekėti. Kaip praėjo šis sėjos sezonas?

Šiais metais, kaip ir visada, sėja sukėlė visokių problemų, vien dėl to, kad buvo šaltas pavasaris. Iš pat pradžių buvo drėgna plius kadangi laukai buvo palikti su tarpiniais pasėliais, jie sunkiai ir džiūvo, vien dėl tų šalčių. Bet, ačiū Dievui, balandžio 20 pradėjome sėją ir viskas kaip ir tvarkoje.

Puiku. Gal galite pasidalinti, kaip ir kodėl nusprendėte pabandyti produktą "Humiat Grow"?

Jau daug metų mes nebeariame žemės ir kad susitvarkyti su augalinėmis liekanomis, kad greičiau suirtu šiaudai, taip pat ir dirvos pagerinimui mes naudojome "Humilat", kaip dirvos gerinimo priemonę. Mes pradėjome naudoti "Humilat", kad reikėtu kuo mažiau trąšų. Naudojome tiek sėklos apvėlime, tiek prie trąšų, prie azotinių trąšų panaudojimas buvo.

Minėjote, kad susidūrėte su problemomis sėjos metų. Ar "Humilat Grow" padėjo susitvarkyti? 

Aš manau, kad dirvos struktūra truputi pagerėjo, nes dirvos pūringumas pasidarė geresnis, panaudojus "Humilat" preparatą. Rapsuose tai "Humilat" buvo panaudotas prieš sėją ir dar pavasarį. Kviečiuose irgi buvo panaudota iš rudens, prieš dar tarpiniams pasėliams pasėjant. "Humilat" buvo panaudotas su azotinėmis trąšom ir dar kartą pavasarį pavasarį. Esu panaudojus dar ir vasarinuose miežiuose. Kur skirtumą matau – tai tokį, kad imkim kažkur dvi dienas ankščiau buvo sudygę.

Donatai, ar mes galime pasižiūrėti, ar gerai išdygo rapso ir kviečių šaknų sistema? Viena iš huminių rūgščių, savybių yra šaknų sistemos stiprinimas.

Rapso šaknų zona yra gera: imkim stiprios šaknys, išsišakojimas koks yra geras. Ir ką mes turime - 15 šakų, kaip rapsui tai čia yra... galima sakyti 6 tonos (šypsosi). Kol kas yra labai gerai, stiebas stiprus, gero rapso pradžia yra. Imkim kviečius - tris stiprus stebai produktyvus, šaknų zona gan graži – tai va "Humilat" buvo duotas prie sėją dėl šiaudų irimo ir prie KAC buvo panaudotas pavasarį.

Viena iš pagrindinių "Humilat" užduočių – tai apsaugoti pasėlius nuo nepalankių oro sąlygų. Kaip žieminės kultūros išgyveno šią žiemą ir pavasarį?

Sakyčiau, ne tiek žiema, bet buvo sunkus ruduo: buvo šlapia, sausa, šalta ir tas sudygimas buvo gan sunkus, ir aš manau, kad šitoj vietoj turėjo pagalbos produktas "Humilat", prieš einat žiemos miego augalams buvo išsivystymas gan geras, rudenį turėjome apie 5 stebus išsikrūmijimo – tai aš manau, kad čia rezultatas šitoj vietoj.

Donatai, o kaip šiemet su mineralinių trąšų naudojimu? Beveik visi ūkininkai skundžiasi kylančiomis kainomis. Kaip jums sekasi? Ar sumažinote mineralinių trąšų naudojimą ar vis dar naudojate tokiais pat kiekiais, kaip ir anksčiau?

Kai aukštos azoto trąšų kainos šiemet, tai norma mes šiek tiek prikirpom pridėję "Humilat". Prie šitų azotinių trąšų mes visur dedame "Humilat". Laukuose kur panaudotas du metus "Humilat" ir imkime kur tik metai naudotas, tai azoto įsisavinimas yra daug geresnis, kur jau buvo panaudotas du metus "Humilat", manau kad naudojimo efektas yra.

Sėkmingas ūkininkas Lietuvoje – koks jis turėtų būti?

Manau, kad sėkmingas ūkininkas Lietuvoje – tai, be abejo, yra inovacijos, kurios šiais laikais gan sparčiai ateina. Imkim nuo technikos iki produktų. Tai va, ko gero sėkmė būtu čia, o ne pasilikti prie senų kažkokių tradicijų ar dar kažkas ten. Sėkmė ateina tik su naujovėmis – su inovacijom, su naujais produktais. Va čia turėtu būti sėkmė.

Linkime Donatui ir visiems Lietuvos ūkininkams gero oro ir gero derliaus.

Žemės ūkis visada buvo ir bus imlus inovacijoms sektorius, tačiau naujos technologijos ir produktai kaip pradėjo nešti ūkininkams realią naudą. Tokių preparatų, kaip "Humilat" naudojimo perspektyva leis ūkiams ne tik gauti ekologišką derlių, bet ir išlaikyti finansinį bei ekonominį stabilumą.

Video