Lipni juosta-gaudyklė vabzdžiams-kenkėjams. Kaip teisingai ja naudotis ir kaip pasidaryti pačiam
Patyrę sodininkai, siekiantys iki minimumo sumažinti cheminių insekticidų kiekį savo sode, naudoja lipnias juostas-gaudykles. Šios gudrios priemonės neleidžia kenksmingiems vabzdžiams patekti į vaismedžių lajas ir žymiai sumažina jų skaičių sklype.
Nepaisant akivaizdaus paprastumo, juostų-gaudyklių naudojimas ir gaminimas savo rankomis turi daug subtilumų. Ir nors darbo sode padaugėja, tai leidžia turėti sveiką, vabzdžių nepažeistą derlių, nenaudojant per daug insekticidų.
Pagrindinė gaudyklės užduotis – neleisti ropojantiems neskraidantiems vabzdžiams-kenkėjams judėti medžio kamienu aukštyn (į lają) arba žemyn (į dirvą).
Kaip naudotis lipnia juosta-gaudykle sode
Apvynioti vaismedžių kamienus juosta-gaudykle galima nuo pavasario, kai viršutiniuose dirvos sluoksniuose pabunda peržiemoję vabzdžiai-kenkėjai, galima ir vasarą, kai kenkėjų padaugėja. Apvyniodami stenkitės neperveržti juostos pernelyg stangriai, nes tokioje būsenoje juosta neveikia, o kenkėjai galės laisvai per ją patekti į vaismedžio viršų.
Taip pat patikrinkite kaip priglunda juosta prie kamieno – ji neturi per stipriai spausti žievės, kad nepažeistų jos. Bet neturi būti ir pernelyg laisvų tarpų, per kuriuos vabzdžiai galėtų pakilti ar nusileisti kamienu.
Nuimti gaudykles nuo medžių reikia po derliaus, artėjant rudeniui, bet ne visas vienu metu, o palaipsniui. Pavyzdžiui, nuo kaulavaisių juostos pašalinamos nuėmus derlių, o nuo sėklalizdžių ir dekoratyvinių – ne anksčiau spalio pabaigos. Reikalas tas, kad obuolių, kriaušių lajoje rudenį labai mėgsta dėti kiaušinėlius mažasis žiemsprindis (Operophtera brumata). Po to jis nusileidžia žiemoti apačion ir kaip tik šiuo metu jį galima sugauti su lipnia juosta.
Priklausomai nuo pasirinkto juostos-gaudyklės modelio, jos priežiūra gali skirtis. Tačiau bet kurią juostą reikia tikrinti kas 2-3 dienas (idealiu atveju – kasdien), kad būtų galima sunaikinti prilipusius kenksmingus vabzdžius, o netyčia įkliuvusius naudingus – išleisti laisvėn gyvus.
Juostos apžiūros metu būtina turėti po ranka kibirą sūraus vandens (tinka ir vanduo su dyzelinu, skalbimo miltelių tirpalas), į kuriuos būtų galima sumesti pagautus vabzdžius-kenkėjus, nebijant, kad jie išlįs gyvi. Ankstesniais laikais iškratydavo į degantį laužą, bet dabartiniais laikais kurti laužus sklype tapo problemiškiau.
Jeigu lipni juosta sugavo per daug vabzdžių ir yra perpildyta, ją reikia nuimti, utilizuoti su visu "grobiu" aukščiau minėtame tirpale, o vaismedžio kamieną apvynioti nauja juosta.
Kaip pasidaryti juostą-gaudyklę savarankiškai
Sodininkystės rinka gausiai siūlo įvairias lipnias juostas-gaudykles. Bet turint laisvo laiko ir reikiamų medžiagų galima pasidaryti tokias juostas savarankiškai ir tam yra keli būdai.
1 variantas. Juosta (20-30 cm pločio) gaminama iš kokio nors audinio, pergamento arba plėvelės, kuri iš pradžių tvirtai apjuosiama aplink kamieną 40-60 cm aukštyje nuo žemės. Paskui ant juostos lygiu sluoksniu (10 cm pločio) užtepami specialūs klijai vabzdžiams-kenkėjams (pvz., klijai RaTrap ar kt.). Vietoj klijų tinka ir tepalas automobiliams, liaudiškai vadinamas “solidolu".
2 variantas. Juosta paruošiama panašiu būdu, bet ant audinio užtepami ne klijai, o insekticidai.
3 variantas. “Dvipusė” juosta, kuri apsaugo nuo vabzdžių, judančių kamienu iš karto dviem kryptimis – iš viršaus ir iš apačios. Insekticidu užtepamas 30–40 cm pločio audinio gabalas arba audeklas, tuomet apvyniojamas aplink medžio kamieną. Audinio centras glaudžiai pririšamas prie kamieno virvele, o viršuje ir apačioje suformuotos laisvos „kišenės“ užpildomos moliu. Tokiu būdu vabzdžiai-kenkėjai neišvengiamai atsidurs insekticidų permirktoje audinio vietoje ir joje žus.