Tvenkinio paruošimas žiemai
Dekoratyvinį tvenkinį sodyboje visada būtina tinkamai paruošti žiemai. Tai padės apsaugoti jame esančius vandens augalus ir žuvytes iki sekančio šilto sezono.
Tvenkinio nusausinimas
Ar būtina išsemti vandenį iš tvenkinio artėjant žiemai – tai priklauso nuo jo ploto ir gylio:
• Iš didelio tvenkinio, kurio plotas yra nuo 20 m², o gylis – nuo 0,8 m iki 2 mm, vandenį šalinti nebūtina.
• Užtai mažus seklius tvenkinukus (iki 20 m² pločio, iki 0,8 m gylio) nusausinti reikia, kitaip paliktas vanduo užšals.
Prieš išsemdami vandenį, išgaudykite graibštais visas žuvytes, negalinčias išgyventi žiemą atvirame vandens telkinyje. Perkelkite jas į akvariumą šiltoje vietoje. Kitas žuvis, atsparias šalčiams, galima palikti tvenkinyje, pačios išgyvens.
Tvenkinio dugno ir sienelių valymas
Kai mažas tvenkinys nusausintas, išvalykite jo dugną ir sieneles nuo organinio purvo ir dumblo. Tam naudokite šepečius, šluotas, plačius kastuvus. Grėbliais naudokitės tik tuo atveju, jeigu dugnas neišklotas polietilenine plėvele.
Sodininkams dar siūlomas specialus tvenkinio valymo siurblys.
Jeigu į tvenkinį yra nutiesti kokie nors vandentiekio vamzdžiai arba žarnos –prapuskite juos ir užsandarinkite kamščiais iš putų polistirolo. Mediniai kamščiai tam netinka, nes gali išbrinkti nuo vandens ir deformuoti vamzdžius iš vidaus.
Tinkleliai apsaugai nuo rudeninių lapų
Didesnį tvenkinį, kuriame žiemai paliktas vanduo, galite apsaugoti iš viršaus smulkaus akytumo tinkleliais. Juos nutieskite virš tvenkinio ir prismeikite prie krantų. Tinklai neleis rudeniniams lapams patekti į tvenkinio vandenį, kauptis jame, irti ir teršti jį.
Suirę lapai virsta organiniu purvu vandenyje, sukelia deguonies deficitą ir išskiria amoniaką ir nuodingas dujas, pražūtingas žuvims.
Tačiau tinklelius galima laikyti tik iki tikrų šalčių, kai oro temperatūra taps minusinė. Prieš tokius šalčius tinklelius reikia pašalinti, nes, susidarius ledui, jie plyš.
Tvenkinio apsauga nuo ledo
Į tvenkinį, kuriame žiemai paliktas vanduo, panardinkite lentas, rąstelius, didelius putų polistirolo gabalus, storus didelius plastikinius butelius. Šie daiktai, plūduriuodami, priims į save ledo ir sušalusio vandens įtampas, sutrukdys vientisam ledo sluoksniui formuotis.
Užšalimą iki dugno gali atlaikyti tvenkiniai su labai kokybiška hidroizoliacija. Bet ji daroma dar tvenkinio įrengimo metu.
Pasirūpinkime tvenkinio augalais prieš žiemą
Apžiūrėkite vandens augalus ir nupjaukite jų mirštančias dalis.
Tuos, kurie auga konteineriuose ir vazonėliuose, perkelkite į tokį gylį, kuriame vanduo neužšąla. Sklandžiam žiemojimui tokiems augalams reikia 0,6-0,8 m neužšąlančio gylio.
Šilumą mėgstančius tvenkinio augalus nuneškite žiemai į patalpas, galima ir į rūsį.
Jeigu tvenkinys seklus ir visada užšąla iki dugno, vandens lelijas irgi laikykite patalpose.
Tuos augalus, kurie auga palei tvenkinio kraštus, tvarkingai nupjaukite sulig vandens paviršiumi. Ypač, jeigu tvenkinys įrengtas pelkėtoje vietovėje.
Nendres rekomenduojama palikti vandenyje nenupjautas. Nendrių tuščiaviduriai stiebai išskiria į vandenį deguonį, naudingą kitiems augalams ir žuvims.
Pagalba tvenkinio žuvims
Žiemą deguonies tiekimas į tvenkinį apsunkintas. Todėl šeimininkas turi organizuoti oro ir dujų apykaitą, prakirtęs lede eketę.
Dar galima panardinti į vandenį aeratorių, dirbtinai tiekiantį deguonį. Jo burbuliukai kils į viršų ir neleis formuotis vientisai ledo plutai. Aeratorių vertėtų įrengti tarp dugno ir vandens paviršiaus, bet ne per giliai, ne pačiame dugne.
Tvenkinio įranga
Kai oro temperatūra nusileis iki 5 C, pašalinkite iš tvenkinio visą įrangą – siurblius, filtrus, lempas. Perneškite juos žiemai į patalpas ir išvalykite nuo kalkių. Siurblį laikykite kokioje nors talpoje su vandeniu.
