Komposto krūvos paruošimas žiemojimui. Kokie procesai vyksta komposte žiemą?

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Kompostas yra viena iš vertingų trąšų, kurią savo darže galime gauti patys iš įvairių organinių liekanų ir maisto likučių, kurie mieste patektų į šiukšlyną. Tačiau kompostas tam tikra prasme yra “gyvas organizmas” su savo procesais, todėl jį irgi reikia tinkamai paruošti išgyventi žiemą, kaip šiltnamį arba dirbtinį vandens telkinį. 

Ar reikia dengti komposto krūvą žiemai?

Vėlyvą rudenį, lapkritį, kai vidutinė dienos temperatūra lauke siekia apie +8º C, pats laikas pradėti komposto krūvos paruošimą žiemai. Ar reikia kažkaip ypatingai ruošti kompostą artėjančioms ilgoms šalnoms? Daug diskusijų kyla tarp daržininkų, pirmiausia dėl komposto uždengimo - dengti ar ne? O jei dengti, tai kuo? O kaip dėl komposto laistymo? 

Normaliems puvimo, irimo ir organinio skaidymo procesams būtina sąlyga yra drėgmės buvimas. Taip pat labai svarbu nuolatinis oro patekimas. Deguonies ir vandens dėka komposte esantys komponentai virsta organine trąša. 

Remdamiesi tuo, galime daryti išvadą, kad komposto uždengimas žiemai nereikalingas. Ant komposto krūvos uždėta plėvelė, ruberoido gabalas, linoleumo lakštas ar kita dengianti medžiaga tik pablogins normalios fermentacijos sąlygas. Tuo pačiu tokia “danga" neišgelbės komposto nuo užšalimo per stiprius šalčius. 

Išvada: krūvos žiemai dengti nereikia. Be dangos tirpstantis vanduo atlydžių laikotarpiais galės sudrėkinti kompostą ir neleis jam perdžiūti. Todėl žiemos metu galima išvengti komposto laistymo procedūrų.

Ar galima žiemą dėti organines atliekas į komposto krūvą?

Daugelis pastebėjo, kad žiemą natūralūs puvimo procesai visiškai sustoja iki pavasario, kai ateis pirmoji stabili šiluma. Bet daržininkai vis tiek ginčijasi: ar žiemos metu reikia papildyti komposto krūvą naujomis atliekų porcijomis ar ne?

Tinkamai sudaryta pakankamo dydžio komposto krūva, kurioje puvimo procesai vyksta kaip pridera, viduje gali įkaisti iki +70º C. Ant tokio karšto komposto sniego danga tirpsta net prie -15-10º C, išlieka tik nedideli sniego kiekiai krūvos kraštuose. Todėl žiemos metu fermentacijos procesai komposto krūvoje tęsiasi. 

Net jeigu sklype esanti komposto krūva yra maža ir silpnai įkaista, į ją vis tiek galima dėti atliekų žiemą. Tiesa, tos atliekos pradės pūti pilnu pajėgumu tik atėjus pavasariui. Tokiu atveju reikia išspręsti alkanų pelių klausimą. Pelės žiemą aktyviai maitinasi pusiau užšalusiomis augalų liekanomis ir organinėmis medžiagomis komposte. Toks maisto šaltinis palaiko graužikų gyvybes ir padeda jiems veistis. Pavasarį pelių gausa gali privilioti į daržą gyvates, ėdančias jas - angis ir žalčius. 

Kaip kovoti su pelėmis komposto krūvoje

Kita vertus, graužikai visada sukiosis net ir aplink žiemai užkonservuotą komposto krūvą. Jie suės tam tikrą kiekį atliekų, bet užtai mažiau dėmesio skirs jauniems žiemojančių vaismedžių kamienams. 

Pačios pelės kompostui jokios žalos nepadarys. Atvirkščiai - jos rausia urvelius maistinių medžiagų substrate ir kartu su tuo sunaikina vabzdžių-kenkėjų lervas. Grauždamos augalų liekanas komposte, pelės jas suvirškina, o po to palieka savo atliekas, kurių cheminės savybės panašios į koncentruotą vištų mėšlą. Visa tai toliau fermentuojama komposte ir tampa saugia medžiaga. Rausiant urvelius vyksta komposto substrato supurenimas ir pagerėja oro cirkuliacija jame.

Problema yra tame, kad tokiuose jaukiuose kampeliuose, kur šilta ir daug maisto, pelės labai gausiai veisiasi ir susikuria daug lizdų. O vėliau kontroliuoti besidauginančių pelių pulką bus sunku. Pavasarį jos puls ankstyvuosius kopūstus, rudenį apgrauš jaunų sodinukų šaknis ir būtinai įlįs į namą.

Yra kelios rekomendacijos kaip išprašyti peles iš komposto krūvos:

• Komposto krūvą, kurioje apsigyveno pelės, reikia periodiškai barstyti negesintomis kalkėmis.

• Nemeskite į kompostą termiškai apdorotų organinių medžiagų (pavyzdžiui, virtų bulvių lukštų).

• Peles traukia puvimo kvapas. Norėdami to išvengti, laistykite kompostą biologiniais EM preparatais (EM – efektyvūs mikroorganizmai).

• Graužikai bijo triukšmingų garsų. Galima įsmeigti į žemę šalia komposto krūvos plonus metalinius strypus, o ant jų uždėti plastikinius butelius su išpjovomis viduryje, sulenktomis „sparnelių“ pavidalu. Esant menkiausiam vėjui, oro srovės pradeda sąveikauti su šiais “sparneliais”, dėl to butelis juda ir pradeda skleisti būdingą garsą. Žiemą garso efektas bus dar stipresnis, nes garso virpesiai geriau perduodami įšalusiam dirvožemiui. Norėdami užverti butelį ant metalinio strypo, dugnelyje padarykite mažą skylutę. Viršutinis strypo galas remsis į užsuktą plastikinį dangtelį iš vidaus (butelis turi būti uždarytas).

• Pelės nemėgsta pipirmėčių kvapo. Gali būti naudojamas kaip pats augalas, dedant jį į kompostą, taip ir pipirmėtės aliejus iš vaistinės. Aliejumi sudrėkinamas skuduras ir paliekamas komposto krūvoje.

Panašūs straipsniai

Video