Kaip nuimti senas plyteles
Kartais atsiranda poreikis demontuoti senas keramines plyteles, nepažeidžiant jų. Nuimtas nuo sienų senas plyteles galima panaudoti kitur – pvz., vasarnamyje ar pan.
Yra keletas būdų kaip atlikti šiuos darbus. Įspėjame, kad išsaugoti visas nuimamas plyteles sveikomis nepavyks. Kai kurios suduš, kitos įskils. Bet apie 80-90 % išsaugoti įmanoma.
Plytelių demontavimui yra keli įrankių variantai (pasirinktinai):
• kirstukas ir plaktukas;
• kabliai iš vielos;
• perforatorius su mentele.
Pasiruošimas plytelių nuėmimui
Svarbu suprasti, kaip laikosi plytelės ir panaikinti jas laikančią medžiagą – sukietėjusius klijus (dažniausia tai yra klijai cemento pagrindu). Metalinis įrankis turi patekti už plytelės iš galinės jos pusės ir panaikinti senų klijų sluoksnį – tuomet plytelė laisvai atsiskirs nuo sienos.
Jeigu norite, kad nuimamos plytelės nesudužtų, krisdamos apačion, paklokite plačią minkštą medžiagą sienos apačioje (storą antklodę, mineralinę vatą) – plytelės kris ant jos. Tuo pačiu apsaugosite vonios emalį nuo pažeidimų, jeigu demontuojate plyteles vonios kambaryje.
Visada pradėkite plytelių nuėmimą nuo viršaus, nuo viršutinės eilės, palaipsniui leisdamiesi žemyn.
Kokie požymiai byloja apie tai, ar lengva, ar sunku bus nuimti plyteles?
• Lengva demontuoti tas plytelių eiles, tarp kurių yra klebančių, šiek tiek savaime atsiklijavusių plytelių.
• Jeigu, pastuksenus, po plytelėmis jaučiasi ir girdisi tuštuma – bukite atsargūs, nes nuimant, gali nugriūti visa plytelių grupė iš 10-20 vienetų.
• Sunku nuimti tas plyteles, kurios dažnai buvo užtvindytos kaimynų.
• Sunkiai demontuojamos ir tos plyteles, kurias klijavo geri kvalifikuoti meistrai, naudojant šiuolaikinius kokybiškus klijus, besilaikydami teisingos klijavimo technologijos.
Plytelių siūlių išpjovimas
Sienų ir grindų plytelių nuėmimas pradedamas nuo glaisto pašalinimo iš siūlių aplink vieną pasirinktą plytelę. Kai demontuosite tą vienintelę pirmą plytelę, jums atsivers laisvas priėjimas prie visų kitų likusių plytelių pagrindo.
Kitaip tariant, jums reikia išpjauti visas 4 siūles aplink kokią nors vieną plytelę pačioje viršutinėje eilėje. Kai glaisto medžiaga iš siūlių bus išpjauta, bus lengviau pakišti įrankį per tuščią siūlę po plytelę ir juo atskirti ją nuo laikančių klijų.
Prieš pradedant, kaip reikiant sudrėkinkite plytelių siūles, kad glaistas taptų minkštesnis. Seną glaistą iš siūlių galima pašalinti trumpu batsiuvio peiliu, metaliniu glaistytuvu, aštriu kaltu – bet kokiu pjaunančiu metaliniu įrankiu. Geras variantas – išpjauti glaistą siūlėse kampinio šlifuoklio disku.
Atskirti šią pirmą plytelę nuo sienos dažniausia būna ne taip ir lengva, ypač norint, kad ji neskiltų. Jeigu plytelė gerai priklijuota kokybiškais klijais, teks ją paaukoti, sugadinti, sulaužyti, suskaldyti, bet pašalinti ją reikia bet kokia kaina.
Kabliai iš vielos
Iš 2-3 mm skersmens plieninės vielos (priklausomai nuo siūlės pločio) sulenkite 2 kablius stačiu kampu.
Prakiškite kablius užlenktu galu per išvalytą siūlę po plytele, kad viela atsidurtų iš blogosios pusės.
Lėtai traukite laisvus kablių galus į save (o su jais bus traukiama ir plytelė). Žmonės, kurie bandė šį būdą, sako, kad plytelė nesunkiai atsiskiria nuo sienos. Pasigirsta būdingas traškėjimo garsas.
Kirstukas plytelių nuėmimui
Kirstukas šiam darbui atlikti naudojamas dažniausiai, bet galima vietoje jo pasinaudoti ir kitu panašiu plokščiu metaliniu įrankiu – kaltu, mažu kirvuku, plačiu atsuktuvu. Reikalingi ir du plaktukai – vienas paprastas (plakti per kirstuką), kitas – guminis (stuksenti per plytelę).
Užsidėkite ir plastikinius akinius, kad apsaugotumėte akis nuo smulkių keramikos šukių. Praverstų pirštinės ir respiratorius arba kaukė.
1. Pašalinę pirmą plytelę, įkalkite kirstuką tarp gretimos plytelės ir klijų sluoksnio.
2. Bet iš pradžių pastuksenkite per plytelę guminiu plaktuku. Taip sukelsite menką vibraciją ir šiek tiek išjudinsite plytelę.
3. Atsargiais, tiksliais, bet stipriais smūgiais kitu plaktuku per kirstuką bandykite atskirti plytelę nuo sukietėjusių klijų.
4. Stebėkite kaip reaguoja plytelė: jeigu kirstukui įsigilinant vis daugiau ir daugiau, ji net nejuda, tai, veikiausiai, ji nuo sekančių smūgių įskils. Pabandykite apie 20-30 minučių drėkinti klijų sluoksnį šlapia kempine ar skuduru, palaistę vandeniu, kad suminkštėtų.
5. Jeigu ir tai nepadės, teks paaukoti ir šią plytelę arba bandyti ją atskirti, pakišant kirstuką iš kito šono. Kuo geresni klijai, tuo sunkiau nuimti plytelę, nepažeidus jos.
Bet kuriuo atveju, naudojant kirstuką, didesnę dalį plytelių pavyksta nuimti sveikomis.
Perforatorius su mentele
Mentelės ar kastuvėlio formos kalantis grąžtas, įdėtas į perforatorių, pašalins plyteles labai greitai. Bet... apie plytelių sveikumą teks pamiršti – jos visos arba didelė jų dalis įkils ir suduš.
Perforatorius nuima plyteles greitai, bet jo smūgiai yra per stiprūs keramikai. Todėl šį įrankį naudokite tik tuo atveju, jei jums nerūpi išsaugoti senas plyteles sveikomis.
Plokščia perforatoriaus mentelė prakišama tarp plytelės ir klijų, įrankis įjungiamas – ir už kelių sekundžių skilusi plytelė jau krenta.
Atsargiau darbuokitės perforatoriumi šalia santechnikos, šildymo vamzdžių, gipso kartono.
Senų plytelių klijų likučių pašalinimas
Kai nuimtos visos plytelės, lieka pašalinti senus sukietėjusius klijus, likusius ant sienos. Jeigu siena betoninė ar mūrinė, tą atlikti lengviau nei gipso kartono sienos atveju.
Naudojant didelę kempinę gausiai sudrėkinkite sienos paviršių, ant kurios liko plytelių klijų. Palaukite apie pusvalandį. Kadangi plytelių klijai yra cemento pagrindo, jie turi įgerti į save vandenį. Tuomet juos bus lengviau pašalinti.
Po drėkinimo plokščios statybinės mentės pagalba klijų likučiai tiesiog nugramdomi ir nuskutami nuo sienos.