Kokius vidinius statybos darbus galima atlikti nešildomame statomame name

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Atėjus šaltiems orams, kai kurie vidaus ir apdailos darbai statomame privačiame name dažnai atidedami iki šiltojo sezono. Šildymo nebaigtame name dar nėra, bet norisi statyti nešvaistant laiko.

Norint pavasarį greičiau persikelti į nuosavą namą, nebūtina “užšaldyti” visų statybos darbų žiemai. Žiemos mėnesiai tinka kai kuriems vidaus darbams atlikti. Gerai, jei namas jau šildomas - tai leidžia užsiimti bet kokia apdaila viduje. Tačiau net ir nešildomame pastate žiemos laikotarpis gali būti išnaudotas tikslingai.

Svarbu žinoti, kokius darbus galima atlikti esant žemai temperatūrai, nerizikuojant sugadinti medžiagas. Tiesa, kai kuriems vidaus darbams vis tiek reikalingas minimalus laikinas šildymas, užtikrinantis bent +10 C patalpoje. Tam galima panaudoti įvairius įjungiamus šildytuvus.

Net jei ateinate į statomą nešildomą namą kartą per savaitę per išeigines ir viename kambaryje naudojate šildytuvą, per žiemą galėsite daug nuveikti. Svarbu, kad būtų išsaugotas uždaras šilumos kontūras (uždaryti langai ir durys) ir patalpose nevyrautų skersvėjai. Jeigu langai dar nebuvo įmontuoti, jų angas vertėtų uždengti storomis plėvelėmis.

Elektros instaliacija

Nešildomame name galima užsiimti elektros instaliacijos išvedžiojimu. Griovelių pjovimas sienose ir laidų klojimas užima gana daug laiko, ypač dideliame plote. Šiuos darbus galima atlikti šaltuoju metų laiku, kad pavasarį-vasarą būtų galimybė skirti laiko darbams, reikalaujantiems šilumos (dažymui, plytelių klijavimui).

Klojant kabelius ir kitus instaliacijos elementus būtina įjungti laikiną šildytuvą, pakeliantį temperatūrą viduje bent iki +10-15 laipsnių. Kitaip kabelių apvalkalas praranda lankstumą, "sumedėja", o prie -5 laipsnių iš viso lūžta.

Vandentiekio vamzdžių klojimas

Vandentiekio vamzdžių patvarumas nenukentės esant minusinei temperatūrai, vandens vamzdžius žiemą galima drąsiai kloti namo viduje. Tačiau labai svarbu po vandentiekio sistemos veikimo patikrinimo nuleisti iš jos visą vandenį. Jei šaltuoju metų laiku vamzdžiuose liks vandens, jie gali įtrūkti ir visą darbą teks perdaryti iš naujo.

Minusinėje temperatūroje neįmanoma sulituoti plastikinių vamzdžių, todėl patalpą reikia pašildyti šildytuvų pagalba bent iki +10-15 C.

Santechnikos montavimas

Santechniką galite montuoti nešildomoje patalpoje, svarbiausia nepamiršti iš sistemos išleisti viso vandens pasibaigus darbui, kaip tai daroma su vamzdžiais.

Vidinių pertvarų montavimas

Jei namuose buvo įrengtos dar ne visos vidinės sieninės pertvaros, tą galima padaryti žiemą. Tačiau viskas labai priklauso nuo to, iš kokios medžiagos pertvaros bus pastatytos.

Pavyzdžiui, kai namuose planuojama statyti vidines pertvaras iš gipso kartono plokščių - šaltuoju metų laiku galima tik montuoti karkasą iš metalinių profilių. Bet karkaso apsiuvimą gipso kartono plokštėmis geriau atidėti šiltam laikotarpiui – GKP medžiaga sugeria drėgmę ir gali deformuotis nešildomoje patalpoje. Medinis karkasas irgi netinka žiemos laikotarpiui, nes vėliau, atšilus arba įjungus šildymą, gali deformuotis tokio karkaso mediena, o kartu ir visa konstrukcija.

Karkasinės sienos apkalimas

Apkalti vidines pertvaras faneros ar plokštėmis galima ir šaltuoju oru. Vienintelis gamintojų apribojimas – ne žemesnė nei -25 C temperatūra. Priešingu atveju mediena taps trapi ir gali trūkti.

Vidinės sienos iš akytojo betono blokelių (dujų silikato)

Šios medžiagos gamintojų instrukcijose nurodoma, kad su ja galima dirbti prie minusinės temperatūros. Tai taikoma tiek išorinėms, tiek vidinėms sienoms. Pagrindinė taisyklė – žiemą naudoti specialius žieminius klijus. Jie turi padidintą atsparumą drėgmei ir šalčiui. Kitas variantas – į įprastus klijus įmaišyti specialius nuo užšalimo saugančius priedus.

Klojant akytojo betono blokus, esant minusinei temperatūrai, svarbu laikytis ir kitų taisyklių:

• Žieminius klijus galima naudoti iki -10-15 C. Tikslūs skaičiai būna nurodomi ant gamintojo pakuotės.

• Klijus reikia atskiesti karštu vandeniu, laikantis instrukcijų. Nemaišykite iš karto didelio kiekio, nes jį reikia sunaudoti per pirmąjį pusvalandį po praskiedimo.

• Prieš tepant klijus, dujų silikato blokas turi būti pašildytas, kitaip sumažės siūlių stiprumas. Tai galima padaryti naudojant dujinį oro šildytuvą (vadinama “šilumine patranka”).

Medinių grindų klojimas

Dar vienas darbas, kurį galima atlikti šaltoje patalpoje – medinių grindų klojimas. Svarbi sąlyga – grindlentės turi būti sausos. Jei drėgnumas neatitinka normų, kyla rizika, kad atšilus pavasarį-vasarą, lentos pradės džiūti ir deformuosis, o po kurio laiko tarp lentų atsiras plyšių.

Video