Garso izoliacijos patarimai ir klaidos

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Akustinės izoliacijos principai dažnai klaidingai traktuojami ir neteisingai taikomi praktikoje. Dėl to rezultatai neduoda norimo efekto.

Garso izoliacija ir garso sugėrimas – tai ne tas pats

Garso sugėrimas – tai atspindėtos garso bangos sumažinimas, naudojant kliūtį ar pertvarą (sieną, pertvarą, grindis, lubas). Sugėrimas vyksta, išsklaidant garso energiją. Sugėrimo koeficientas gali būti nuo 0 iki 1. Kuo arčiau 1, tuo didesnis garso sugėrimas.

Garso izoliacija – tai garsinio slėgio sumažinimas, bangai praeinant pro pertvarą. Užtveriančios konstrukcijos efektyvumas matuojamas oro triukšmo izoliavimo indeksu Rw. Taip pat naudojamas indeksas Lnw. Kuo didesnis Rw ir mažesnis Lnw – tuo geresnė garso izoliacija. Rw ir Lnw matuojami decibelais (Db). Indeksas Rw skirtas matuoti tik 100-3000 Hercų dažnius ir buitinius triukšmus (televizorius, grotuvas, pokalbis). Didesnis Rw rodiklis reiškia didesnę būtent šių buitinių triukšmų izoliaciją.

Patarimas: norint padidinti garso izoliaciją, reikia naudoti specialias garsą sugeriančias medžiagas. Būtina padidinti pertvaros konstrukcijų storį ir masyvumą ir izoliuoti jų susilietimo vietas su siena, lubomis ar grindimis. Labai svarbu ir tai, kaip sumontuotos izoliuojančios medžiagos pertvaros konstrukcijoje, ar nepažeista montavimo technologija.

Kaip išlaikyti didesnį indekso Rw rodiklį

Visos statybinės konstrukcijos ir komunikacijos turi būti izoliuotos, norint idealios tylos. Pvz., jeigu pastatyti pertvarą, kurios indeksas Rw = 60 decibelų (tai labai gera garso izoliacija), o paskui joje įrengtumėte duris be slenksčio, tuomet suminė tokios pertvaros izoliacija sumažės iki Rw 20 ir priklausys nuo durų izoliacinių savybių.

Tas pats nutiktų, jeigu sujungtumėte dvi puikiai izoliuotas patalpas vienu bendru vėdinimo kanalu, nutiestu per patalpas skiriančią pertvarą.

Statant naujas garsą izoliuojančias pertvaras ir konstrukcijas, būtina užtikrinti balansą tarp jų izoliacinių savybių, kad kiekvienas garsą praleidžiantis kanalas (šachta, durys) turėtų kuo mažesnį poveikį suminiam izoliacijos indeksui. Tai reiškia, kad ir durys, ir langas irgi būtų tinkamai izoliuoti.

Prieš montuodami gipso kartono pertvarą su akustine mineraline vata, išanalizuokite triukšmo šaltinių dažnių charakteristikas. Žemųjų dažnių (garso kolonėlių, naminio kino teatro, mechaninės įrangos) izoliavimui rekomenduojamos pertvarų konstrukcijos iš tankių masyvių medžiagų. Rinkitės tokias, kurios geriau izoliuoja žemuosius bosinius dažnius arba trečdalio oktavos ir oktavos dažnius.

Pertvaros sluoksnių kiekis daro įtaką garso izoliacijai

3 sluoksnių sieninė pertvara atrodo taip: GKP-vata-GKP-vata-GKP. 2 sluoksnių formulė: GKP-vata-GKP. Atrodo, tarsi didesnis sluoksnių kiekis yra pranašesnis. Iš tikrųjų tokių pertvarų garso izoliuojančios savybės priklauso nuo apdailos medžiagos sluoksnio masės, storio ir kietumo bei tarp sluoksnių esančios oro tuštumos pločio.

Schemoje pavaizduoti įvairūs karkasinių pertvarų variantai. Kaip keičiasi jų Rw indeksas ir izoliacines savybes priklauso nuo oro tarpo viduje ir GKP sluoksnių kiekio iš išorės.

garso izoliacijos sprendimai

Patarimai: tarp karkaso profilių naudokite stangrias izoliacines tarpines. Pilnai pasiteisina ir pertvaros trigubas “apsiuvimas” iš abiejų pusių (po 3 gipso kartono plokštes). Daug reikšmės turi pertvaros ertmę užpildanti medžiaga ir oro tarpo plotis.

Kruopščiai sandarinkite visus sudūrimus, nepalikite plyšių tarp vatos plokščių. 

Šiltinimui skirtos mineralinės vatos plokštės netinka garso izoliacijai

Iš tikrųjų gerai izoliuoja garsą tik specialios akustinės mineralinės vatos. Garsą ir triukšmą jos sumažina 5-8 decibelais. O kita vata, kuri skirta izoliuoti šilumą, garso beveik neizoliuoja, nes nėra tam skirta.

Akustinė mineralinė vata visaverčiai izoliuos pašalinius garsus, jeigu bus sumontuota taisyklingai, pagal teisingą technologiją. Karkasinė konstrukcija, į kurią tokia vata bus dedama, turi būti izoliuota, pritvirtinta prie grindų ar lubų, naudojant specialias izoliuojančias tvirtinimo priemones. Reikia išlaikyti 5 cm atstumą nuo karkaso iki sienos - oro tarpą.

Putplastis nėra garso izoliacijos priemonė

Putų polistirolas yra puiki šilumą izoliuojanti medžiaga, bet sienų garso izoliacijos pagerinimui jis jokio poveikio nedaro. Vienintelė vieta, kur putplastis gali sumažinti triukšmą – dedant jį po pilamo betono grindų sluoksniu. Dauguma statybininkų klaidingai pataria klijuoti putų polistirolą ant sienų ar lubų, o paskui tinkuoti. Bet iš tikrųjų toks būdas tik sumažins garso izoliaciją.

Reikalas tas, kad tokios kietos akustinės medžiagos panaudojimas sukelia rezonansinius reiškinius ir svyravimus, dėl kurių pašaliniai garsai girdisi dar stipriau. Ypač, jeigu apklijuotume putų polistirolu sieną iš abiejų pusių. Deja, tai liečia visas kietas izoliacines medžiagas, priklijuojamas ar pritvirtinamas prie sienų, nepaliekant oro tarpo: kamštines plokštes, putų polipropileną, putų polietileną, priklijuojamą gipso kartoną.

Garsą gerai sugeria minkšta, elastinga, akyta, pluoštinė, kvėpuojanti, perpučiama medžiaga (tokia kaip akustinė mineralinė vata). O putų polistirolas neturi tokios struktūros, jis neperpučiamas. Priklijuotas prie sienos jis neleis patekti į vidų tik šalčiui, o ne garsui.

Video