Moliūgų sodinimas
Šalyse, kuriose vyrauja šiltas klimatas, moliūgai pavasarį sodinami tiesiai į atvirą žemę. O mūsų kraštuose dėl klimatinių sąlygų saugiau yra moliūgų daigus užsiauginti namuose ir tik vasaros pradžioje persodinti į lysves lauke.
Kada sėti moliūgų sėklas daigams
Moliūgų sėklas daigams sėjama namuose apie gegužės 10 d., likus 3 savaitėms iki numatyto daigų persodinimo į daržą, kuris tradiciškai daromas gegužės pabaigoje-birželio pradžioje, stabiliai ir vasariškai įšilus dirvai.
Kai kurie daržininkai sėja moliūgų sėklas daigams ne namuose, o šiltnamyje nuo gegužės vidurio. Šiemet (2024 m.) geriausios dienos sėti moliūgus šiltnamyje yra gegužės 17-21 d. – žada mėnulio kalendorius.
Moliūgų sėklų paruošimas sėjimui
Iš pradžių moliūgų sėklos rūšiuojamos, sėjimui pasirenkant storiausias ir stambias. Toliau jų laukia mirkymo procedūros. Pirmiausia sėklos panardinamos 2 valandoms į pašildytą vandenį (apie 45° C). O po to laikomos 2-3 dienas suvyniojus į drėgną servetėlę kambario temperatūroje iki prasikalimo.
Mirkymas pagreitina sėklų daigumą ir atstumia potencialius kenkėjus.
Yra daržininkų, kurie papildomai grūdina moliūgų sėklas, kad padidėtų šių šilumamėgių daržovių atsparumas šalčiui. Grūdinimui prasikalusios moliūgų sėklos, suvyniotos į tą pačią drėgną servetėlę, dedamos apatinėse šaldytuvo lentynose 3-5 dienoms.
Daiginimo terpės paruošimas moliūgams
Jauni moliūgų augalai prastai pakenčia persodinimą, todėl sėklas rekomenduojama iškart sėti į atskirus durpinius puodelius (ne mažesnius kaip 6 x 6 cm dydžio). Tokius organinius puodelius galima sodinti tiesiai į atvirą žemę neišimant iš jų daigų.
Dirvos mišinys durpiniams puodeliams užpildyti turėtų būti arba iš specializuoto substrato (universalus arba rekomenduojamas agurkams) iš parduotuvės, arba savarankiškai paruoštas mišinys (2 dalys durpių, 1 dalis perpuvusių pjuvenų, 1 dalis humuso). Į 1 kg tokio “nuosavo” mišinio verta įmaišyti 1 arbatinį šaukštelį nitrofoskos.
Durpinius puodelius tankiai užpildome paruoštu mišiniu ir gausiai jį palaistome. Jeigu moliūgų daigus vis tiek nuspręsta auginti ne durpiniuose puodeliuose, o dėžėse ir konteineriuose, tuomet geriau jų dugne užpilti pjuvenų sluoksnį (3-4 cm) prieš užpildant dirvos mišiniu.
Moliūgų sėklų sėjimas
Moliūgų sėklų sėjimo gylis – 5-7 cm. Galima sėti po 3 sėklas į kiekvieną durpinį puodelį, bet nedraudžiama ir po 1 sėklą.
Ant puodelių su pasėliais verta iš karto kelioms dienoms uždėti plėvelę, siekiant sukurti sudygimui palankų šiltą mikroklimatą. Iki daigų atsiradimo reikės palaikyti dieninę temperatūrą 18-25° C, o naktį - 15-18° C. Po kelių dienų prasikals maži daigeliai, o plėvelę bus galima nuvilkti.
Moliūgų daigų priežiūra
Prasikalus moliūgų daigams, norint išvengti ištįsimo, temperatūra 5-7 dienoms šiek tiek sumažinama (dieną 15-18° C, o naktį 12-13° C). Po to temperatūra vėl pakeliama, bet ne taip intensyviai kaip pirmą laiką, būtinai sumažinant ją nakčiai.
Laistant daigus laikykitės saiko - negalima leisti, kad dirvos terpė perdžiūtų, bet ir užmirkimas kenkia augimui. Moliūgų daigus reikia laistyti reguliariai, bet ne per daug.
Praėjus 7-10 dienoms po sudygimo daigus galima tręšti. Tam gerai tinka nitrofoska (15 g : 10 litrų vandens) arba laistymas karvių mėšlo tirpalu. Jis ruošiamas užpilant mėšlą karštu vandeniu santykiu 1:10, paliekant nusistovėti 3-4 valandas, tada vėl praskiedžiant vandeniu santykiu 1:5.
Visą daiginimo laikotarpį puodeliai su moliūgų daigais turi stovėti ant gerai apšviestos palangės (geriausia pietinėje pusėje). Moliūgų daigai augs namuose, kol pasieks 15-20 cm ilgio. Per šį laiką daigai jau pakankamai sustiprės ir turės bent 2 tikrus ryškiai žalios spalvos lapus. Tuomet juos galima bus persodinti į atvirą žemę lauke.
Moliūgų daigų sodinimas lauke
Pagal sėjomainą geriausia vieta moliūgams sodinti bus ta, kurioje anksčiau augo bulvės, ankštiniai augalai, šakniavaisiai, kopūstai ir svogūnai. Būtina vengti sodinimo dirvoje, kurioje praeitą sezoną augo moliūgų „giminaičiai“ - cukinijos, agurkai, melionai.
Lysves moliūgams reikėtų perkasti ir patręšti dar rudenį (1 kv.m - 3-5 kg humuso, 200 g kalkių ir 30-40 kompleksinių mineralinių trąšų).
Moliūgų persodinimas tradiciškai atliekamas debesuotu oru arba vakare, kai saulė nesvilina.
Daigus su žemais stipriais stiebais ir 2-3 gerai išsivysčiusiais tamsiai žaliais lapais sodiname į žemę kartu su durpiniais puodeliais pagal 1 x 1 m arba 1 x 1,5 schemą, išlaikant tarp jų 1 m atstumą. Jei moliūgų daigai buvo auginami ne durpiniuose puodeliuose, o dėžėse ir konteineriuose, pabandykite atsargiai juos ištraukti su žemės grumstu, nepažeisdami jautrių šaknų.
Pasodinti moliūgų daigai gausiai laistomi šiltu vandeniu. Pirmam laikui jiems patariama sukurti dirbtinį šešėlį.