Agurkų daigų persodinimas į lysvę

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr. Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Jeigu visi agurkų daigų auginimo etapai namuose praėjo sėkmingai, gegužės mėnesį galima drąsiai pradėti agurkų daigų persodinimą į šiltnamį, o kiek vėliau ir į atvirą lysvę. Tam laikui jauni daigai turi būti bent 25-30 dienų amžiaus ir turėti po 2–3 tikruosius lapus.

Agurkų daigų persodinimo laikas atvirame lauke prasideda maždaug nuo gegužės 20 d. iki birželio pradžios. Tai patys geriausi terminai, per kuriuos galima būti tikriems, kad nebebus šalnų ir nereikės gelbėti agurkų po plėvele. Po plėvele galima sodinti ir anksčiau gegužės 20 d.

Kaip paruošti dirvą agurkų daigų persodinimui

Likus 2-3 dienoms iki persodinimo būtina iš anksto paruošti dirvą. Dirvos paruošimas turėtų prasidėti nuo piktžolių ravėjimo, nes agurkai netoleruoja užaugusių dirvožemių. Piktžoles galima naikinti tiek herbicidų pagalba, tiek mechaniškai.

Po ravėjimo į dirvą įnešame organines trąšas - geriausia durpes. Ši medžiaga padidina dirvožemio derlingumą ir pagerina jo fizines-mechanines savybes.

Kodėl būtent durpės? Šviežias mėšlas agurkams tręšti netinka, nes gali sukelti šaknų nudegimus ir apsinuodijimą nitratinėmis azoto formomis. Norint užtikrinti visavertę subalansuotą agurkų mitybą, kiekvieną perkasamą metrą taip pat reikia patręšti 40-50 g superfosfato ir 30 g kalio sulfato. Po tręšimo dirva supurenama 2-3 kartus, kad nespėtų sudygti naujos piktžolės.

Lysvės išlyginamos grėbliu. Paruošiamos sodinimo duobutės, kurios išdėstomos šachmatine tvarka, išlaikant apie 20-30 cm atstumą viena nuo kitos. Atstumas tarp eilių yra 50-70 cm, priklausomai nuo veislės ar hibrido šakojimosi.

Prieš pat persodinimą į duobutes pilama vandens po 1,5-2 litrus į kiekvieną, o siekiant sumažinti šaknų puvimo riziką, duobutės palaistomos 1%-iniu žemės ūkio jodo tirpalu (150-300 ml vienai duobutei). Po 2 dienų duobutes patartina palaistyti naudingojo dirvožemio grybelio Trichodermo tirpalu, kuris slopina šaknų puvinio vystymąsi, ištirpinant 6 g preparato 10 litrų vandens ir sunaudojant 100-150 ml duobutei.

Agurkų daigų persodinimas į lauką

Iki daigų persodinimo reikia organizuoti špalerius ir įtempti špagatą, prie kurio bus pririšami augantys agurkai, nes vėliau bus sunkiau tai padaryti. Kai kurie daržininkai špaleriams naudoja tinklinės tvoros gabalą – agurkų ūseliams lengviau kabintis už pinto tinklo vielos.

Išimti agurkų daigus iš vazonėlių ar konteinerių vertėtų labai atsargiai, kad nepažeistume šaknų sistemos. Nereikėtų daigus traukti už viršūnės, nes gali plyšti šaknelės. Būtent dėl to pravartu daigus auginti durpiniuose puodeliuose, o vėliau sodinti į žemę neištraukiant iš šių puodelių, nes jų medžiaga yra organinė.

Agurkų daigai dedami į duobutę taip, kad šaknų žemės gumulo kraštas būtų sulig žemės paviršiumi arba 1 cm virš jo. Po to daigai užpilami žemėmis, palengva žemę sutankinant aplink augalą.

Pernelyg gilinti augalų neverta, nes agurkų daigai yra trapūs, o stiebo pažeidimas sodinimo metu gali sukurti sąlygas infekcijoms patekti.

Persodinus visus agurkų daigus būtinai juos palaistykite, kiekvienam augalui – maždaug po 1-1,5 litro vandens. Norėdami padidinti agurkų prigijimą, galite juos laistyti ne tik vandeniu, bet ir kompleksinių trąšų tirpalu. Naudos turi trąšos su humatais, kurie padės jauniems augalams greičiau įsišaknyti ir padidins jų atsparumą ligoms.

Svarbi procedūra – persodintų daigų mulčiavimas durpėmis (geriausia - neutralizuotomis aukštapelkėmis durpėmis), kurios padės išvengti per greito drėgmės išgaravimo.

Video