Aktinidijų sodinimas pavasarį

Aktinidijos. Aktinidijos.

Aktinidija - madingas lianinis augalas, kurių vaisių forma ir skonis panašūs į kivius. Išauga aktinidijos ganėtinai aukštai, todėl joms reikia atramų ir špalerių, kuriuos galima pritvirtinti prie aklinos namo sienos.

Kadangi aktinidija yra pietietiškas šilumamėgis augalas, Lietuvos klimate gali prigyti tik dvi jos rūšys – margalapė ir smailialapė (lietuviškos veislės – Laiba, Landė, Lankė, Paukštės Šakarva).

Geriausias aktinidijų sodinimo laikas yra pavasaris-vasaros pradžia. Bet sodinti galima ir rudenį, likus 2-3 savaitėms iki pirmųjų šalnų. Patyrę augintojai renkasi 2-3 metų sodinukus, nes vyresnės aktinidijos labai prastai perneša persodinimą, silpnai prigyja, kaip jaunesni nei 2 metų.

Kur geriau sodinti aktinidijas

Aktinidijoms reikia atiduoti apšviestą (geriausia iš rytų) plotą, jei įmanoma, ant šlaito. Šis lianinis krūmas gali augti ir pusiau šešėlyje, tačiau norint gauti gerą derlių, jam dažniau reikia saulės.

Aktinidijos pageidauja priemolio, rūgščius, silpnai rūgščius arba neutralius dirvožemius (5-6,5 pH), gerai sudrėkintus, bet be užsistovinčio vandens ir neužmirkusius. Jei aikštelės dirvožemis yra sunkus ir molingas, galite jį papildyti upiniu smėliu. Serbentų, aviečių, vynuogių krūmai bus biologiškai palanki kaimynystė aktinidijoms, bet nuo obelų ir vyšnių jas geriau sodinti kuo toliau.

Dirvos ir duobių paruošimas aktinidijoms

Išsirinkę aktinidijai tinkamą vietą, likus 2 savaitėms iki pasodinimo, paruoškite 50-70 cm gylio ir skersmens sodinimo duobes. Atstumas tarp duobių - 1,5-2 m. Kitas variantas - iškasti 50-60 cm gylio, 40-50 cm pločio tranšėją. Jos dugne 10-15 cm sluoksniu dedamas drenažas iš plytų duženų arba keramzito (tinka ir upinis žvyras, ir anglies šlakas).

Į duobę pilama derlinga sodo žemė, sumaišyta su mineralinėmis trąšomis ir humusu. Papildomai į kiekvieną sodinimo duobę įpilama: 8-10 kg humuso, 200 g superfosfato, 50 g amonio salietros, 70-80 g kalio druskos. Vietoj kalio druskos, jei įmanoma, geriau naudoti tiek pat kalio sulfato arba 2-3 stiklines medžio pelenų. Primename, kad į aktinidijų sodinimo duobę negalima dėti kalkių ir šviežio mėšlo.

Kai kurie sodininkai rekomenduoja pasidaryti kauburėlį ir į jį pasodinti aktinidijas. Tai taikoma, jei sklype nėra šlaito. Tuomet vanduo neužsistovės ir neužmirkys šaknų.

Aktinidijų sodinukų paruošimas

Aktinidija yra savidulkis augalas, todėl sodinimui iš anksto parenkami skirtingų “lyčių" aktinidijų sodinukai – vienam vyriškam augalui geriau turėti bent 3-5 moteriškus.

Iki pasodinimo aktinidijų sodinukus geriau laikyti su uždara šaknų sistema (konteineriuose, vazonuose). Jų šaknys pasižymi dideliu jautrumu ir gali perdžiūti anksčiau laiko nuo saulės ir vėjo.

Prieš sodinimą aktinidijų sodinukai gausiai laistomi. Sodinuką su uždara šaknų sistema iš pradžių laistome ir tik po to išimame iš vazono.

Kaip sodinti aktinidijas

Kai žemė duobėje per 2-3 savaites suslūgs, pradėkite sodinti. Ant supilto į duobę derlingo žemių-trąšų mišinio užpilamas 5 cm storio velėninės dirvos sluoksnis be trąšų (kad nesukeltume nudegimų švelnioms jaunoms šaknims). Dirvos sluoksnyje suformuojamas kauburėlis ir į jo centrą stačiai dedamas sodinukas kartu su žemės gumulėliu ant šaknų.

Šaknys ištiesinamos ir tolygiai užpilamos žemių-trąšų mišinių, atsargiai sutankinant aplink sodinuką. Šaknies kaklelio gilinti į žemę negalima - jis turi likti sulig žemės paviršiumi.

Iš karto po pasodinimo dar kartą laistome. Griovelio aplink sodinuką daryti nereikia, antraip ten pradės kauptis lietaus ir laistymo vanduo. Po laistymo dirvožemis kruopščiai mulčiuojamas. Aktinidijų sodinukų nereikia genėti nei iki, nei po sodinimo, skirtingai nuo kitų vaisinių augalų. Kol augalai įsišaknija (pirmos 10-15 dienų), juos pridengiame nuo tiesioginių saulės spindulių lengvu kvėpuojančiu audiniu ar popieriumi. Plotą aplink sodinuką rekomenduojama užmulčiuoti nupjauta žole ar kitomis puriomis organinėmis medžiagomis.

Kadangi aktinidijų kvapas labai privilioja kates (kaip valerijono kvapas), augalus iš karto po pasodinimo pravertu aptverti metaliniu tinkleliu, įkasant jį į žemę iki 5 cm gylio.

Esant sausiems orams sodinukai per visą vasarą mulčiuojami kelis kartus, kad aplink juos būtų purus ir drėgnas paviršinis dirvožemio sluoksnis. Rytais ir vakarais lapiją reikia drėkinti purškimo būdu. Prireikus, aktinidijas uždengiame marle (ar kitu plonu audiniu) nuo karštų saulės spindulių, ypač pirmus 2 augimo metus.

Reguliariai ravėkite gretimas piktžoles. Dirva aplink purenama atsargiai, atsižvelgiant į tai, kad tankiai išsišakojusi aktinidijų šaknų sistema slypi iki 30 cm gylyje. Žiemai sodinukų apačia apklojama nukritusių lapų sluoksniu (storis - 10-15 cm), o nuo graužikų apsaugo eglišakių sluoksnis.

Video