Aviečių sodinimas pavasarį
Remontantinių aviečių sodinimas pavasarį turi daugiau pranašumų, palyginti su rudens laikotarpiu. Pavyzdžiui, pavasarinio sodinimo daigai augs stipresni ir gerai įsišaknys šilto oro dėka. Išaugs daug naujų derančių ūglių. Pavasarį galima sodinti įprastas ir stambiavaises aviečių veisles.
Sodinimui naudokite šviežią medžiagą - naujus sodinukus, o ne persodintus arba iškastus anksčiau. Priešingu atveju avietės augs ilgiau ir duos mažiau vaisių. Rinkitės ne per stambius aviečių egzempliorius. Gerai prigyja sodinukai, kurių šaknys normaliai išsivysčiusios. Prieš sodindami, atidžiai apžiūrėkite šaknis ir pašalinkite visas pūvančias ir sudžiūvusias dalis.
Kada sodinti avietes
Užsiimti aviečių sodinimu atvirame lauke pavasarį reikėtų iki sulčių tekėjimo – balandžio-gegužės mėnesiais. Tiksli data priklauso nuo oro sąlygų. Gali praversti ir mėnulio kalendorius - šiais metais palankus laikas sodinti avietes yra gegužės mėnesio dienomis.
Jei gegužės orai pernelyg sausi, sodinimą geriau atidėti rudeniui. Priešingu atveju, be reguliaraus laistymo, pritrukus vandens, augalas mirs.
Kur sodinti avietes
Avietės mėgsta derlingas, gerai sudrėkintas dirvas. Vieta turi būti šviesi, bet ne saulėkaitoje, be nuolat svilinančių tiesioginių saulės spindulių. Dažniausiai avietės sodinamos šalia tvorų ar pastatų, kad suteiktų jų krūmams stabilumo. Reikėtų vengti per aukštų ir žemų vietų, antraip avietės nukentės nuo sausros ar drėgmės pertekliaus.
Avietės gerai auga lengvame priemolyje su labai nedideliu rūgštingumo procentu.
Kaip paruošti dirvą aviečių sodinimui
Duobės ruošiamos likus 2-3 savaitėms iki sodinimo. Avietės užtikrintai įsišaknys ir prigys, jei į kiekvieną iškastą duobę įpilsite po 1 kibirą gerai perpuvusio humuso, gerai sumaišyto su daržo žeme, o iš viršaus padėsite 5-10 cm storio velėninės žemės sluoksnį.
Svarbu nepamiršti, kad puvenos ir humusas dažnai privilioja kurklius ir grambuolių lervas, todėl juos galima pakeisti gatavu firminiu substratu iš sodo prekių parduotuvės.
Kaip sodinti avietes
Tradicinis atstumas tarp krūmų yra 50-70 cm, tarp eilių - 1,5-1,8 m. Priklausomai nuo veislės, atstumas gali būti šiek tiek didesnis ar mažesnis. Aviečių sodinukų krūmelį galima formuoti naudojant atramą.
Padarykite įdubą žemių mišinyje, kad joje tilptų visos sodinuko šaknys. Palaistykite žemę ir įstatykite sodinuką vertikalia padėtimi į įdubą. Užpilkite šaknis žemėmis ir lengvai sutankinkite žemių sluoksnį.
Šaknies kaklelis (vieta, kur stiebas pereina į šaknis) turi būti sulig žemės paviršiumi. “Nepaklusnių" šaknų galiukus nukreipkite griežtai žemyn, bet neužlaužant jų per stipriai.
Sodinimo procedūros pabaigoje gausiai palaistykite aviečių krūmelius ir pasirūpinkite, kad žemė kurį laiką išliktų drėgna. Atminkite, kad avietėms reikia atramos, todėl nepamirškite sodinukų krūmelį sutvirtinti kuoliukais. Galima pasistatyti špalerių groteles iš kuoliukų ir kartelių.
Nereikėtų į dirvą dėti azoto trąšų, tai sulėtins įsišaknijimą, šaknys gali patirti nudegimų, o kartais ir žūti.
Mulčias padeda išlaikyti drėgmę dirvožemyje ir apsaugo šaknų sistemą. Avietes naudinga mulčiuoti durpių sluoksniu iki 7 cm storio, o taip pat pjuvenomis arba smulkintais šiaudais.
Pasodinus avietes reikia jas nugenėti, jei to dar nepadarė pardavėjas medelyne. Ūgliai nupjaunami iki 30 cm aukščio – ši procedūra paspartina aviečių augimą ir padidina derlingumą.