Kaip sodinti šilauoges

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr. Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Sodinė šilauogė dabar labai madingas uogakrūmis, vertinamas už sveikatai naudingas skanias uogas ir už gražią dekoratyvinę išvaizdą. Norint užauginti sveikus ir derančius krūmus, reikia laikytis kai kurių sodinimo ir priežiūros taisyklių. Sodinti šilauoges galima ir balandį, ir gegužės pirmoje pusėje.

Vieta šilauogių sodinimui

Šilauogės mėgsta šviesą, todėl sodinimo vieta turėtų būti saulėta. Sodinukus galima sodinti ir daliniame šešėlyje, tačiau tokiu atveju uogos augs smulkios ir rūgštesnės. Be to, šešėlinėse ​​vietose šilauogių ūgliai vystosi lėčiau ir dažnai iki žiemos nespėja sumedėti. Todėl per šalnas jie rizikuos sušalti.

Šilauogėms skirta vieta turi būti apsaugota nuo vėjo, su lengvu, rūgščiu, laidžiu dirvožemiu. Idealus variantas – aukštapelkių durpynai. Jei tokio neturite savo sklype, tuomet galima tiesiog paimti viršutinį žemės sluoksnį iš gretimo eglyno ar pušyno. Neutralus dirvožemis šilauogėms ne itin tinkamas.

Nerekomenduojama šilauogių sodinti žemumose, nes ten augalas nukentės nuo užsistovėjusios drėgmės ir užmirkimo. Perteklinė drėgmė sukelia šaknų pažeidimus ir puvimą. Dėl tos pačios priežasties šilauogėms auginti netinka plotai su sunkiomis molingomis žemėmis ir aukštu gruntiniu vandeniu.

Dirvos paruošimas šilauogėms

Šilauogės gerai vystosi durpių, smėlio ir priesmėlio substratuose su perpuvusių lapų priemaišomis, kurios pagerina vandens režimą ir padidina dirvos substrato derlingumą. Norint paruošti tokį substratą, reikia sumaišyti aukštapelkių durpes (rausvos spalvos), spygliuočių žievę ir pjuvenas, perpuvusius pernykščius lapus, smėlį. Substrato rūgštingumą galima padidinti iki 3,5-4,5 pH, įmaišant kelis gramus citrinos rūgšties.

Planuojant sodinti kelis šilauogių krūmus, geriausia juos išdėstyti eilėmis kryptimi iš šiaurės į pietus. Tokiu atveju atstumas tarp šilauogių turėtų būti toks, kad kiekvienas krūmas turėtų apie 2 kv. m žemės ploto.

Sodinimo duobių paruošimas šilauogėms

Likus 2-3 savaitėms iki sodinimo paruoškite duobes. Įprastai jos daromos apvalios formos stačiomis sienelėmis.

Lengviems priemoliams, kuriuose požeminio vandens gylis didesnis nei 2 m, sodinimo duobė turi būti ne mažesnė kaip 60 cm skersmens ir 40 cm gylio. Sunkiame priemolyje sodinimo duobė daroma platesnė ir ne tokia gili (apie 20 cm gylio), nes gilesnėje duobėje su drėgmės pertekliumi vanduo užsistovi.

Sunkioje molingoje dirvoje šilauogių sodinukams iškasama 10 cm gylio duobė, kuri užpilama smėlio, durpių ir spygliuočių pjuvenų mišiniu. Kauburėlio centre sodinamas krūmelis, kad šaknų sistema būtų sulig žemės paviršiumi. Po to sodinukai mulčiuojami 10-15 cm storio pjuvenų sluoksniu.

Smėlingose ​​ir durpinėse dirvose daroma apie 1 m pločio ir 0,5 m gylio duobė. Į ją pilamas iš anksto paruoštas ir kruopščiai sumaišytas rūgštus substratas (aukštapelkių durpės arba durpių, pjuvenų, pušų spyglių ir smėlio mišinys), pridedant 1-2 šaukštus ištirpdytos citrinos rūgšties arba rūgštynių rūgšties. Tam reikia ištirpinti 1 šaukštelį rūgšties miltelių 3 litruose vandens.

Šilauogių sodinimas

Geriausia sodinti 2 metų sodinukus su uždara šaknų sistema. Tokių pranašumas yra tame, kad juos galima sodinti visą sezoną (skirtingai nei įprastus sodinukus atviromis šaknimis).

Prieš sodindami atsargiai išimkite augalą su šaknim iš vazono ir ištiesinkite šaknis, bet švelniai, kad jų nepažeistumėte. Jeigu sodinukas sunkiai išsitraukia iš vazono, indą kartu su augalu reikia panardinti į vandenį 10-15 minučių. Šaknis, augančias į žemės grumsto vidų, reikėtų ištiesinti horizontalia kryptimi.

Sodinukas stačiai statomas į paruoštą duobę 5-6 cm giliau nei augo vazone. Šaknies kaklelis turi atsidurti sulig dirvožemio paviršiumi. Tuo pačiu metu nestipriai pakratykite sodinuką, ištiesinkite šaknis, kad neliktų užsilenkusių, ir rankomis sutankinkite dirvą, kad ji gerai priglustų prie šaknų. Aplink krūmelį padarykite griovelį ir palaistykite jį parūgštintu vandeniu. Po laistymo griovelį užmulčiuokite spygliuočių pjuvenomis (6-8 cm sluoksniu).

Video