Medlievos sodinimas rudenį

Medlievos sodinimas. Medlievos sodinimas.

Medlieva yra populiarėjantis aukštas krūminis sodo augalas su skaniomis mėlynai violetinėmis uogomis. Medlievos uogose yra daug sveikatai naudingų medžiagų - pektino (iki 7%), kuris pašalina iš organizmo toksinus, o patys medlievos krūmai gali būti auginami ir kaip gyvatvorė. Medlieva yra absoliučiai nekaprizingas augalas, atsparus šalčiams ir nereiklus priežiūrai, sodinimo laikui ir vietai, todėl drąsiai gali būti sodinamas rudenį. Įsišaknija praktiškai bet kurioje dirbamoje dirvoje ir net miške.

Kada gi geriausia sodinti medlievą rudenį? Sodinuką rekomenduojama sodinti į atvirą žemę likus 2-3 savaitėms iki pirmųjų šalnų. Optimalus laikas sodinimui - antroje spalio pusėje. Šiltuose vietovėse pietų Lietuvoje galima ir spalio pabaigoje. Šaltesniuose regionuose medlievą geriau sodinti spalio pradžioje, o esant labai šiltiems orams – ir rugsėjo pabaigoje.

Kur sodinti medlievą

Kadangi medlieva yra labai nereikli auginimo sąlygoms, todėl renkantis vietą neturėtų kilti sunkumų. Šį uogakrūmį galima apibūdinti kaip atsparų šalčiui (toleruoja šalčius žiemą iki –40 C) ir šešėliui. Šias savybes lemia galinga šaknų sistema, kuri smarkiai auga į gylį ir plotį. Bet vis tiek yra šiokių tokių rekomendacijų auginimo vietai.

Medlievoms sodinti geriausia rinktis šviesias vietas, bet be tiesioginių saulės spindulių. Jos pakenčia pavėsį, bet gali gerai derėti tik esant normaliam apšvietimui.

Uogakrūmiai gali augti beveik bet kokiame dirvožemyje. Tačiau geriausiai derės derlingoje, neutralaus rūgštingumo, priemolio ar priesmėlio, drėgnoje (bet ne pelkėtoje) dirvoje. Krūmas nepakenčia tik užmirkusios dirvos ir arčiau negu 2,5 m esančių gruntinių vandenų.

Medlieva nebijo karštų ir šaltų vėjų, todėl jai nereikia ieškoti nuošalių, apsaugotų kampelių, užuovėjų. Galite pasodinti krūmus palei tvorą.

Sodinimo duobės medlievoms

Optimalus duobės gylis ir plotis – 60 centimetrų. Atstumas tarp sodinimo duobių, jei planuojama sodinti medlievų gyvatvorę - apie 1,5-2 m. Jei turite sodinuką su uždara šaknų sistema, duobė turi būti 2 kartus didesnė už žemės grumstą ant šaknų.

Iškastą duobę reikės užpildyti derlingu žemių mišiniu: sumaišyti viršutinį derlingą žemės sluoksnį (3 dalys), gerai perpuvusį kompostą (1 dalis), smėlį (1 dalis). Užpildykite duobę 2/3, likusią dirvą palikite duobei užpildyti po pasodinimo. Taip pat patartina į mišinį pridėti mineralinių kalio-fosforo trąšų, pavyzdžiui, superfosfato (120 g) ir kalio sulfato (40 g).

Medlievos sodinimas

Sodinimui atrenkami tik vienmečiai ar dvimečiai medlievų sodinukai.

Jei turite sodinuką su atvira šaknų sistema, tuomet duobės centre reikia supilti žemės kauburėlį ir ant jo pasodinti augalą. Po to būtinai ištiesinkite šaknis, jos turi gulėti lygiai ir žiūrėti apačion, o ne užsilenkti galiukais į viršų. Jei turite sodinuką su uždara šaknų sistema, tiesiog įdėkite jį į sodinimo duobę.

Atkreipkite dėmesį į sodinimo gylį: sodinuko šaknies kaklelis turi būti 2 centimetrais virš dirvos paviršiaus. Nes įgilinus kaklelį, bus per daug nereikalingų šakninių ūglių.

Laikydami medlievos sodinuką stačiai užpilkite jo šaknis žemėmis. Egzempliorių su atvira šaknų sistema galima laikyti už kamieno ir švelniai pakratyti, kad dirva geriau užpildytų tuštumas tarp šaknų. Nestipriai sutankinkite dirvą aplink sodinuką.

Iš karto palaistykite pasodintą medleivą (2 kibirai vandens vienam krūmui). Pageidautina pilti vandenį dalimis.

Medlievos priežiūra po sodinimo

Pasodinus medlievą atvirame lauke, sodinuką reikės nugenėti, paliekant apie 15-20 centimetrų aukštį. Po kelių valandų (arba kitą dieną) apžiūrėkite pasodinimo vietą. Jei dirvožemis nuslūgsta, būtina pripildyti žemės iki ankstesnio lygio.

Užmulčiuokite žemę aplink uogakrūmio kamieną žiemai. Mulčias sulaikys žemėje drėgmę, reikalingą įsišaknijimui, ir apsaugos jauną šaknų sistemą nuo stiprių rudeninių šalnų ir žiemos šalčių. Mulčiui gali būti naudojamos nerūgščios durpės, gerai perpuvęs humusas, perpuvusios pjuvenos. Mulčio sluoksnio storis - apie 7-10 cm.

Kitais metais pavasarį rekomenduojama atsargiai nugenėti visus medlievos krūmo žiedynus. Tokiu būdu jaunas krūmas nukreips visas savo jėgas į tai, kad sustiprėti ir prigyti naujoje vietoje.

Jeigu pasodinimo metu į duobę įbėrėte trąšų, pirmus metus krūmo tręšti nereikia. Priešingu atveju kitais metais pavasarį optimalu tręšti kompleksinėmis trąšomis, pavyzdžiui, nitroamofoska, o rudenį - kalio-fosforo trąšomis, pavyzdžiui, superfosfatu ir kalio sulfatu.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į kitą medlievos krūmų priežiūros ypatybę. Medlieva išaugina stiprius šakninius ūglius, todėl ateityje turėsite atkreipti dėmesį į jų pašalinimą.

Video