Turtingiausi Vokietijos ūkininkai – nėra ūkininkai

Žemės ūkio rūmų nuotr. Žemės ūkio rūmų nuotr.

Statistikos apie turtingiausius Vokietijos ūkininkus nėra ir jie tikrai nepateko į žurnalo „Forbes“ turtingiausių pasaulio žmonių sąrašus. Statistikos apie didžiausias žemės ūkio bendroves ar turtingiausius Vokietijos ūkininkus nėra daug. Skirtingai nei Kinijoje, Rusijoje ar JAV, Vokietijoje žmonės nemėgsta kalbėti apie pinigus, ypač jei jų turi. Tačiau, kai Vokietijos federalinė statistikos tarnyba 2020 m. atliko žemės ūkio surašymą, paaiškėjo kas valdo didžiausius žemės plotus.

Iš 262 800 žemės ūkio įmonių, užregistruotų 2020 m. žemės ūkio surašyme, beveik 4 proc. arba 10 200 buvo juridiniai asmenys arba bendrijos. Iš šios grupės 3700 įmonių arba 36 proc. priklausė vadinamajai įmonių grupei, teigia „Destatis“ statistikai, arba, kitaip tariant, žemės ūkio holdingui. Tuo metu šios holdingo bendrovės valdė 1,84 mln. hektarų žemės ūkio paskirties žemės. Tai sudarė daugiau nei 11 proc. visos Vokietijos žemės ūkio paskirties žemės. Šios didelės žemės ūkio bendrovės yra ypač susitelkusios Rytų Vokietijoje, o jų savininkai dažnai yra milijardieriai arba multimilijonieriai iš pramonės ir prekybos. Rytuose, priklausomai nuo federacinės žemės, jie valdo nuo 19 proc. visos žemės ūkio paskirties žemės Meklenburge-Vakarų Pomeranijoje ir 37 proc. Tiuringijoje.

Žemės ūkio holdingo bendrovėms priklauso didžiuliai plotai. Priklausomai nuo federalinės žemės, kai kurios valdos siekia nuo 230 000 ha iki beveik 300 000 ha žemės. Įdomu tai, kad pinigai, už kuriuos perkamos holdingo bendrovės, dažniausiai uždirbami ne iš žemės ūkio. Didžiųjų žemės savininkų, mėgstančių veikti slaptai, pavardės skamba beveik kaip pramonės ir prekybos savininkų. Garsiausia Vokietijos žemės ūkio valda tikrai buvo nebeegzistuojanti „KTG-Agrar”, kuriai vadovavo Siegfried Hofreiter.  Bendrovė buvo įtraukta į biržos prekybos sąrašą ir valdė iki 45 000 ha žemės plotus, daugiausia Meklenburge-Vakarų Pomeranijoje ir Brandenburge.  Kai 2016 m. „KTG-Agrar“ bankrutavo, buvo įkurtas „Deutsche Agrar Holding“ (DAH), kuris perėmė didžiąją dalį „KTG-Agrar“ žemių, biodujų gamyklų.  „Deutsche Agrar Holding“ yra Gustavo Zecho fondo, įsikūrusio Brėmene, dukterinė įmonė, užsiimanti statybomis ir investicijomis.  Šiandien „Deutsche Agrar Holding“ grupė yra visiškai integruota energetikos ir žemės ūkio bendrovė, turinti apie 400 darbuotojų, gaminanti dujas, elektrą ir šilumą iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Maždaug 200 kilometrų spinduliu aplink Berlyną valdo 22 biodujų jėgaines ir įvairiose vietose vysto didelius fotovoltinius projektus. Energija, pagaminta elektros, šilumos/šalčio ir biometano pavidalu, tiekiama daugeliui įmonių ir namų ūkių. Valdo 20 000 ha žemės ūkio paskirties žemės Rytų Vokietijoje. 

Kuo daugiau žemės, tuo daugiau pinigų iš Briuselio

Kiti stambūs investuotojai, turintys daug tūkstančių hektarų dirbamos žemės, yra farmacijos įmonė „Merkle“, „Remondis“ įkūrėjas „Rethmann“, šildymo technologijų gamintojas Martin Viessman, baldų gamintojas ir konglomerato savininkas „Steinhof“. Taip pat yra stambus pramonininkas Silvio Dornier, mažmenininkas Aldi Nord ir logistikos bendrovės „Fiege“ savininkai.  Taigi visos šios įmonės gauna tiesiogines išmokas, kurias gauna visi žemės ūkio veiklos subjektai.

Kai Vokietijos vyriausybė paskelbė žemės ūkio valdų įmonių struktūrų ir daugybei dukterinių įmonių skiriamų ES žemės ūkio išmokų apžvalgą, paaiškėjo, kad „Deutsche Agrar Holding“, kurios būstinė yra Oranienburge, Brandenburge, yra didžiausia Vokietijos žemės ūkio holdingo bendrovė, turinti daugiau nei 36 žemės ūkio dukterines įmones ir valdanti daugiausiai žemės, o 2019 metais gavo 5,36 mln. eurų ES žemės ūkio išmokų iš pirmojo ramsčio.

Ne ką atsiliko įmonių tinklas „Lindhorst Group“, valdantis 19 dukterinių įmonių, ir per 2019 metus gavęs 3,38 mln. tiesioginių išmokų.

Luko fondas, užsiimantis žemės ūkiu gavo ne mažiau kaip 3,01 mln. eurų. Šis fondas priklauso Albrechtų šeimai ir kartu su kitais dviem šeimos fondais jiems priklauso 100 proc. „Aldi Nord“ akcijų.  Ketvirtoje vietoje – Steinhoff grupė Westerstede, kuri turi 23 dukterines įmones ir iš ES gavo apie 3 mln. eurų. 

Pagal užsienio informaciją

Žemės ūkio rūmai

Video