EFSA siekia mažinti mokslui naudojamų gyvūnų skaičių

VMVT nuotr. VMVT nuotr.

Rugsėjo viduryje Tiranoje, Albanijoje, vyko 55-asis Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) kontaktinių asmenų (Focal Points) plenarinis susitikimas. Lietuvą šiame renginyje atstovavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistė, nuolatinė EFSA atstovė mūsų šalyje – Agnė Vilkoicaitė.

Susitikime, kuriame dalyvavo ES valstybių narių ir kandidačių atstovai, daug dėmesio skirta Albanijos pasiekimams maisto saugos srityje. Šalis Sveikatos ir vartotojų apsaugos generalinio direktorato audito metu buvo teigiamai įvertinta už veterinarinių produktų, pesticidų ir teršalų likučių stebėseną. Taip pat buvo kalbėta apie Albanijos 2023–2027 m. maisto saugos strategiją ir rengiamus naujus gyvūnų bei augalų sveikatos įstatymus, atitinkančius ES standartus. Albanijos pažangą plačiau pristatė šios šalies žemės ūkio ir kaimo plėtros ministrė Anila Denaj su maisto saugos direktore Luljeta Cuko.

Verta paminėti, kad pagal naujausią „Eurobarometro“ apklausą pasitikėjimas Albanijos valdžios institucijomis maisto saugos klausimais nuo 2019 m. padidėjo net 13 proc.

Savo sėkmės istorijomis apie nacionalinius renginius, skirtus maisto saugos standartų gerinimui bendradarbiaujant su EFSA, susitikime pasidalino IPA programos šalys – Albanija, Bosnija ir Hercegovina, Kosovas, Juodkalnija, Šiaurės Makedonija, Serbija ir Turkija.

Šalys kandidatės pabrėžė glaudaus bendradarbiavimo su ES šalimis svarbą siekiant aukščiausių maisto saugos standartų. VMVT taip pat aktyviai prisideda prie IPA šalių integracijos, įgyvendindama Europos Komisijos finansuojamus Dvynių projektus Balkanuose. Šie projektai jau sėkmingai įgyvendinti Kosove ir Bosnijoje bei Hercegovinoje, o šiuo metu Lietuva padeda Serbijai stiprinti paukštienos kokybės kontrolę.

Susitikime EFSA kontaktiniai asmenys dalyvavo grupinėse diskusijose, kuriose aptarė sėkmės veiksnius, iššūkius ir poreikius, susijusius su EFSA 36-tojo straipsnio organizacijų įsitraukimu tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu mastu (veiklos sritys aprašytos šiame infografike). Nepaisant skirtingų maisto saugos užtikrinimo struktūrų šalyse, daugelis kontaktinių asmenų susiduria su panašiais iššūkiais. EFSA Bendradarbiavimo ir išorės ryšių skyriaus vadovė Victoria Villamar bei jos kolegos suteikė vertingų patarimų ir įžvalgų.

Susitikimo pabaigoje pateikta naujausia informacija apie šiuo metu vykdomas specializuotas kontaktinių asmenų veiklas, susijusias ypač aktualiomis temomis:

Mokslui naudojamų gyvūnų skaičiaus mažinimas, keičiant juos negyvūniniais naujos kartos modeliais (NAMs) – šiame trejų metų trukmės pasauliniame projekte dalyvauja ir Lietuvos atstovė iš VMVT.
Aplinkos taršos fluoro junginiais (PFAS) stebėsena ir kontrolė – vis daugiau ES šalių pradeda sekti šių žmogaus sveikatai pavojingų medžiagų kiekius aplinkoje ir taikyti pramonės ribojimus.
Augalinės kilmės maisto papildų, išskyrus išgrynintus vitaminus ir mineralus, stebėsena ir reguliavimas – Prancūzijos ANSES vadovaujamas projektas, prie kurio stebėtojo teisėmis jungiasi Lietuva, Latvija ir Švedija.

VMVT

Video