ES ragina G-20 daryti spaudimą Rusijai, kad būtų atnaujintas grūdų sandoris
Europos Sąjunga paragino Didžiojo dvidešimtuko (G-20) šalis spausti Rusiją atnaujinti sandorį, pagal kurį Ukrainai buvo leidžiama eksportuoti grūdus Juodąja jūra, sakoma laiške, su kuriuo ketvirtadienį susipažino naujienų agentūra AFP.
ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozepas Borelis) G-20 aukščiausio rango diplomatams teigė, kad Maskvos pasitraukimas iš Jungtinių Tautų tarpininkaujamo sandorio yra naudingiausias Rusijos žemės ūkio sektoriui.
„Rusija toliau turės naudos iš didesnių maisto kainų ir didins savo rinkos dalį pasaulinėje grūdų rinkoje, smarkiai apribodama savo pagrindinės konkurentės eksporto galimybes“, – rašoma pirmadienio laiške.
J. Borrellis sakė, kad dabar Rusija pažeidžiamoms besivystančioms šalims siūlo grūdus su nuolaida, nes „apsimeta, kad sprendžia problemą, kurią pati sukūrė“.
„Tai ciniška politika, kai maistas sąmoningai naudojamas kaip ginklas naujoms priklausomybėms kurti, didinant ekonominį pažeidžiamumą ir pasaulinį maisto trūkumą“, – rašė J. Borrellis.
ES pareigūnas teigė, kad Rusiją būtų galima įtikinti grįžti prie sandorio, jei tarptautinė bendruomenė kalbėtų aiškiai ir vieningai.
„Todėl norėčiau paprašyti jūsų paramos raginant Rusiją grįžti prie derybų ir susilaikyti nuo išpuolių prieš Ukrainos žemės ūkio infrastruktūrą“, – sakė jis.
ES ir kitos svarbios Ukrainos sąjungininkės Vakaruose kurį laiką bando įtikinti G-20 valstybes, tokias kaip Indija ir Brazilija, spausti Rusiją dėl jos sprendimo atsisakyti grūdų sandorio.
27 šalių blokas yra įsitraukęs į, jo žodžiais, naratyvų mūšį su Maskva, siekdamas parodyti besivystančioms šalims, kad Kremlius kaltas dėl pasaulinių maisto kainų svyravimų.
J. Borrellis teigė, kad nors Rusija ir jos įsiveržusios pajėgos trikdo eksportą iš Ukrainos, kuri yra svarbi žemės ūkio produktų gamintoja, ES siekia sustiprinti kitus kelius į rinkas.
Jis primygtinai tvirtino, kad ES sankcijos Rusijai nėra nukreiptos prieš maisto produktų ir trąšų eksportą į trečiąsias šalis ir kad JT pasiūlė būdų, kaip užtikrinti, kad mokėjimai Maskvai galėtų būti vykdomi.