Smulkiųjų diskriminavimas? Iš smulkių ūkių NMA reikalavo to, ko net nenumato teisės aktai

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr. "Canva" nuotr.

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nesivadovavo teisės aktais ir ragino dalį smulkių ūkininkų prasitęsti verslo plano įgyvendinimo terminą, nors to visai nereikėjo. Tokį faktą konstatavo Žemės ūkio ministerija, įvertinusi gautą skundą. Žemdirbiai NMA teikė paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos priemonę „Parama smulkiems ūkiams“.

Kaip teigiama skunde, NMA ūkininkams siūlė nusikelti verslo planų įgyvendinimo terminą, nors ši procedūra nėra nurodyta teisės aktuose. Išnagrinėjusi skundą, ŽŪM tai patvirtino.

„Pažymime, kad teisės aktai nenumato, jog Agentūra galėtų prašyti pareiškėjo prasitęsti verslo plano įgyvendinimo terminą. Viešojo administravimo subjektų, skirtingai nei privačių asmenų, veikloje taikomas principas – „viskas, kad aiškiai nėra leista, yra draudžiama“. Tad viešojo administravimo subjekto atlikti viešojo administravimo veiksmai, viršijant jam suteiktus įgaliojimus, taip pat ir administracinių aktų leidimas, viršijant suteiktą kompetenciją, yra neteisėti (Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2015 m. gruodžio 14 d. nutartis administracinėje byloje Nr. A-1217-602/2015). Atsižvelgiant į tai, prašome Agentūros vadovautis teisės aktų reikalavimais“, – rašte teigia ŽŪM kancleris Valdas Aleknavičius.

Ūkininkus ginantis buvęs NMA vadovas Erikas Bėrontas šiuo pranešimu pasidalino socialiniame tinkle „Facebook“.

„Artėja metų pabaiga, daug kam reikės priduoti NMA įgyvendintus verslo planus, todėl dalinuosi patarimu, suformuota praktika ir kas apskirtai yra administracinė teisė, – rašo E. Bėrontas. – Dar pernai metais įrodžiau, kad NMA nesivadovauja teisės aktais ir kad viršija įgaliojimus. Tai parodo vadovybės žemą kompetenciją ir teisės aktų neišmanymą“.

Jis ragina ūkininkus pasinaudoti suformuota praktika ir pasidžiaugė, kad ŽŪM ūkininkus savo išaiškinimu apgynė.

„Jei NMA reikalauja kažko daugiau nei yra numatyta paraiškoje ar verslo plane bei taisyklėse, informuokite skundu apie tai Žemės ūkio ministeriją arba Seimo kontrolierius, prisekite šitą išaiškinimą ir nepasiduokite NMA savivalei (...) Gal vadovybei laikas pailsėti ir leisti darbuotojams tiesiog dirbti savo darbą“, – sako E. Bėrontas.

Portalo žiniomis, ūkininkas dėl NMA veiksmų nebuvo gavęs išmokų. 

„Agrobite.lt“ kreipėsi komentaro ir į NMA. Kai tik jį gausime, būtinai publikuosime.

Video