„Invega“ šiemet planuoja pradėti daugiau nei 2 mlrd. eurų paramos priemonių skirstymą
Šiemet valstybės finansų įstaiga „Invega“ numato pradėti skirstyti daugiau nei 2 mlrd. eurų vertės finansinės paramos į ją besikreipsiančioms verslo ir valstybės įstaigoms. Planuojama remti daugiabučių renovaciją, gynybos pramonės įmones ir atsinaujinančių energijos išteklių vystymą.
„Šiuo metu „Invega“ turi apie 11 tūkst. aktyvių klientų, su jais sudarytų sutarčių skaičius yra daugiau nei 16 tūkst. ir iš viso bendroje sumoje „Invega“ šiuo metu valdo finansavimo portfelį, kurio vertė yra 1,4 mlrd. eurų“, – Seimo Ekonomikos komiteto posėdyje trečiadienį kalbėjo „Invegos“ generalinis direktorius Dainius Vilčinskas.
Jo teigimu, per 2023 metus „Invega“ naujo finansavimo įmonėms suteikė už 500 mln. eurų.
2024 metais planuoja skirti 2 mlrd. eurų finansinės paramos
Pasak D. Vilčinsko, „Invega“ sieks, kad verslas ir valstybės institucijos aktyviau naudotųsi įmonės teikiamomis finansavimo galimybėmis. Šiemet numatoma skirti daugiau nei 2 mlrd. eurų vertės naujų finansinių priemonių, didžioji jų dalis bus paleista pirmąjį metų pusmetį.
„Tikim multiplikatoriaus efektu, kad kiekvienas euras, išleistas į ekonomiką, multiplikuojasi į papildomus eurus ir reikšmingai prisideda prie BVP šalies didinimo, todėl norime čia būti proaktyvūs, siūlydami „Invegos“ finansines priemones“, – teigė D. Vilčinskas.
„Vien tik per šiuos metus paleisime priemonių daugiau nei už 2 mlrd. eurų, kai iki šiol valdomas portfelis visų keturių sujungtų įmonių buvo viso labo 1,4 mlrd., tai mūsų veiklos apimtys kartais auga per šiuos metus“, – pridūrė jis.
Skaičiuojama, kad iki 2035 metų „Invegos“ skiriamos finansinės priemonės sukurs papildomai 1 proc. BVP kasmet.
Šiemet „Invega“ iš viso skirs daugiau nei 900 mln. eurų daugiabučių renovacijai. Šiuo metu yra paleista 200 mln. eurų vertės finansavimo programa, dar 700 mln. eurų planuojama pritraukti iš investuotojų lėšų.
„Idealiu atveju tai sieksim daryti tokiu būdu, kad tai nedidintų valstybės skolos naštos pagal Eurostato visus kriterijus“, – sakė „Invegos“ vadovas.
„Tam, kad „Invega“ sėkmingai galėtų prisitraukinėti kapitalą iš investuotojų, ypač užsienio investuotojų, reikia turėti stiprų balansą, stiprius finansus, tad tai bus dar vienas iš mūsų siekių, žiūrint į ateitį“, – pabrėžė jis, pridurdamas, kad šiemet bus didinamas įmonės įstatinis kapitalas.
Pasak „Invegos” vadovo, 1 mlrd. vertės finansavimo programa bus skirta vidutinėms ir stambioms įmonėms, siekiant skatinti inovacijas ir žiedinę ekonomiką, eksportą, inovatyvių sektorių kūrimą, nors tikimasi, kad privatūs šalies bankai ir kredito įstaigos šią sumą padidins.
Šia priemone „Invega“ planuoja finansuoti ir gynybos sektoriaus įmones – tiek jas pačias, tiek dvigubos paskirties prekių gamybą.
„Šioje vietoje matom savo reikšmingą vaidmenį, nes privatūs finansuotojai kol kas nelabai aktyviai žiūri į šį sektorių dėl istorinių ribojimų jų veikloje“, – sakė D. Vilčinskas.
„Invega“ dėmesį skirs ir atsinaujinančios energetikos projektams, įmonėms bus siūloma apie 700 mln. eurų parama įsirengti saulės, vėjo jėgainėms, taip didinant Lietuvos energetinę nepriklausomybę, taip pat finansinę pagalbą skirs žemės ūkio sektoriui, viešųjų pastatų modernizavimui, šilumos tinklų centralizavimui ir kultūros paveldo išsaugojimui.
Pasak D. Vilčinsko, praėjusiais metais įsteigtas Žaliųjų finansų institutas, kuris užsiims investicijų pritraukimu, skatins žaliąją ekonomikos transformaciją.
„Institutas veiks kaip „Invegos“ dalis, tačiau bus pakankamai nepriklausomas", – teigė D. Vilčinskas.
Įmonė šiemet taip pat sieks efektyviau konsultuoti klientus, koncentruosis į sankcijų monitoringą ir pinigų plovimo prevenciją, rizikų valdymą, stiprinti darbuotojų kompetencijas, taip pat įmonė labiau prisidės prie didžiųjų valstybės infrastruktūros projektų finansavimo.
„Kalbamės su Susisiekimo ministerija, kalbamės su „Lietuvos geležinkelių“ grupės įmonėmis, su „(Klaipėdos – ELTA) uosto“ direkcija, kaip „Invega“ (...) padėtų konsoliduoti reikalingą finansavimą iš užsienio investuotojų (...) Žiūrime, ar nėra reikalingi Nacionalinių plėtros įstaigų įstatymo pakeitimai“, – akcentavo D. Vilčinskas.
Antrąjį metų pusmetį „Invega“ kartu su Lietuvos Banku (LB) taip pat planuoja pristatyti finansinės paramos priežiūros modelį, kurio kūrimas šiuo metu yra pokalbių stadijoje.
ELTA primena, kad po 2023 metais vykusios Nacionalinių plėtros įstaigų konsolidacijos (NPĮ) į vieną įmonių grupę sujungta Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA), Žemės ūkio paskolų garantinis fondas (ŽŪPGF), Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA) ir „Investicijų ir verslo garantija“ („Invega“), kuri tapo patronuojančia bendrove, taip sukurta bendra nacionalinė skatinamojo finansavimo institucija.