Panevėžio rajono kepėjai: „Kasdienė duona brangsta dėl daugelio priežasčių“

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Lietuvoje duona toliau brangsta, nors kviečiai bei rugiai pinga. Duonos kepėjai ir pardavėjai teisinasi, jog nėra iš ko kepinius piginti, nes padėtis šalyje – nestabili.

Lyginant kainas visoje Lietuvoje, duonos kepiniai nuo 2022 m. pradžios pabrango apie 60 proc. Tamsios duonos kaina už kilogramą prieš dvejus metus buvo 1.95 Eur, pernai – 2.85 Eur, o dabar – 3.15 Eur. Batono kaina už kilogramą užpernai buvo 1.70 Eur, pernai – 2.45 Eur, šiuo metu – 2.80 Eur.

Kainų kol kas nekels

Anot „Velželio duona“ direktoriaus Vaido Baranausko, nors kainos keičiasi, pirkėjai ir toliau turi mylimiausių prekių TOP ketvertuką.

„Tai – tradicinė ruginė duona, ruginė duona su kanapių sėklomis, rupi duona ir forminė kvietinė duona. Becukrė duona bei duona su saulėgrąžomis ir kiti kepiniai – antraplaniai“, – dėstė vyras.

Tiesa, jis atviravo, kad šioje kepykloje kainos paskutinį kartą buvo pakeltos praėjusių metų lapkritį.

„Tuomet kainas kėlėme 10–12 proc. Na, o dabar iki naujų metų kelti kainų neplanuojame. Tačiau kaip bus kitąmet – sunku prognozuoti“, – sakė verslininkas.

Keitėsi pirkimo įpročiai

V. Baranauskas tikino, kad kai kurių prekių pardavimai nuo kainų pakėlimo – sumažėjo.

„Tačiau negaliu to tiksliai sieti su kainų padidėjimu. Apskritai, lietuvių pirkimo įpročiai po pandemijos labai pasikeitė. Matyt, jie kitaip persiplanavo pirkinius. Štai seniau būdavo, kad žmonės eidavo ir kasdien pirkdavo kasdienę duoną, o dabar taip nebėra. Taigi, dabar vienomis dienomis turime daugiau pirkimų, kitomis – mažiau. Vasarą aplamai sunku vertinti, nes gyventojai atostogauja, išvyksta, todėl statistika labai pasikeičia. Geriausia būtų vertinti rudenį“, – teigė jis.

Pasiteiravus, ar negalvoja apie kainų mažinimą, verslininkas pabrėžė, kad nėra iš ko mažinti kainų, o dabar svarbiausia – jų nebekelti.

„Mūsų kepykloje viskas – rankų darbo, todėl pirmiausia žiūrime, kaip išmokėti darbuotojams algas. Tai sudaro didžiausią prekių kainos dalį. Taip pat perkame viso grūdo miltus. Taip, grūdai pinga apie 30 proc., bet mes perkame ne žaliavą, o jau pagamintus miltus. Juk jiems pagaminti gamintojai irgi naudoja sąnaudas: elektrą, kurą, moka atlyginimus. Todėl miltai mums atpigo tik 7 proc. Viską paskaičiavus gaunasi taip, kad nėra iš ko mažinti kepinių kainas. Mes irgi investuojame į techniką, mokame už elektrą, kurą. Kyla minimalus užmokestis, todėl ir mes turime kelti atlyginimus. Taigi, apie kainų mažinimą – minčių nėra. Nereikėtų lyginti kokios kainos buvo prieš dešimt metų. Visgi ekonomika kyla“, – aiškino V. Baranauskas.

Samanta Ilonytė ("Jūsų Panevėžys")

Jūsų Panevėžys

Video