Uodai ėda kaip užprašyti, bet šiemet kaip pasiutę puola ir mašalai

Uodų antplūdžiams Reda ruoštis pradeda anksti pavasarį, o pienių žiedų pasidžiovina kiekvienais metais. Uodų antplūdžiams Reda ruoštis pradeda anksti pavasarį, o pienių žiedų pasidžiovina kiekvienais metais.

„Uodai ėda kaip užprašyti“, – sako man Nijolė iš Mikniškių kaimo. 

Šiemet uodų kaip niekad daug ir ramybės jie neduoda nei žmonėms, nei gyvuliams. Uodai vis labiau gelia. Žmonės ginasi kaip įmanydami: perka įvairius tepalus, žvakes nuo uodų bent kiek apsaugoti turinčias, bet viskas veltui. 

Ieško ir liaudiškų priemonių. Sako, kito kelio nėra: o ką daryti su šiais įkyriai zvimbiančiais ir be pasigailėjimo geliančiais vabzdžiais? 

Moterys bėdavoja, kad dieną – karšta, o vakare už uodų negali daržo ravėti. Būrys uodų darže, atrodytų, tik ir laukia, tuoj apspinta ir bando kantrybę: kiek iškentėsi, moteriške? 

Gerą priemonę nuo uodų ruošia jau pavasarį

Lazdijietė Reda išduoda paslaptį, kaip ji ginasi nuo uodų. Žino gerą receptą, naudoja jau ne vienerius metus ir, sakosi, vargo nemato. 

„Uodai taip sukanda, kad net vasarą pleže gėda nusirengti. Kaip pasiutę puola. Negalėtum po darbo nei į daržą nueiti, o ir pavakaroti pavėsinėje nė negalvok“, – pyksta ji. Sako, uodų būna kasmet: daugiau ar mažiau. Šiemet jų užtektinai. Uodų daug, jie ypač pikti, baisiai puola. 

Tokiems uodų antplūdžiams ji ruoštis pradeda anksti pavasarį, o pienių žiedų pasidžiovina kiekvienais metais, kad nepritruktų. Nusiperka obuolių acto, tinka ir paprastas, bet obuolių – mažiau dirgina odą. 

Actu užpila džiovintus pienių žiedus. Tada palaiko dvi savaites. Toks paruoštas skystas, anot jos, nepamainomas. Prieš eidama vakare į daržą ar pavakaroti gamtoje norėdama, juo pasitrina. Taip ji ginas nuo uodų įgėlimų. Sako, kad tai itin veiksminga priemonė nuo uodų antplūdžio. „O tai tik mojuok rankomis lyg tie vėjo malūnai ir daužykis, o jie nė kiek neapstoja, vis gelia“, – sako ji. 

Atbaido ir pomidorų šakelės

Kita lazdijietė Onutė prisimena, girdėjusi apie paprastą priemonę nuo uodų, bet pati dar neišbandė. „Reikia pomidorų šakelių pasidėti ir tai uodus atbaido“, – papasakoja ji. Jos kaimynė sako, kad tikrai gali būt gerai. „Uodų šiltnamyje, tai tikrai nėra“, – ir juokais, ir rimtai kalbasi senjoros. 

Atbaidyti uodus padeda ir kai kurie augalai, jų eterinių aliejų nemėgsta uodai. Uodams netinka bazilikai, mėtos, melisos, katžolės, levandos, šalavijai, rozmarinai, pelargonijos. Plektrantą, dar vadinamą ispanišku čiobreliu, arba graikišku eukaliptu, dažna šeimininkė pakabina terasoje ar pavėsinėje. Šis augalas dabar itin populiarus.

Uodus gaudo ir kregždutės. Tad jei jų lizdas yra jūsų sodyboje, tai tik į naudą. 

Tačiau vis tik kova su uodais – tai lyg kova su vėjo malūnais. Žodžiu, čia kaip tame garsiame posakyje: skęstančiųjų gelbėjimas yra pačių skęstančiųjų reikalas, taip ir čia: nuo šitų kvarabų, kiekvienas ginasi kaip tik sugalvoja. 

O ir mašalai puola

Kitur dar ir nuo mašalų tenka gintis. Į Nemuną ties Varviškės kaimu šiemet buvo išpiltas biologinis preparatas „VectoBac 12AS“ kraujasiurbių upinių mašalų lervutėms naikinti.

Mokslininkai jau nuo balandžio stebėjo upinių mašalų lervų išsivystymą Nemuno upėje tam, kad preparato panaudojimas būtų maksimaliai veiksmingas.

Iš viso šiais metais į Nemuną išpilta 5,8 tūkst. litrų preparato mašalams naikinti. Tačiau žmonės skundžiasi neatsiginantys ir mašalų, jų, sako, šiemet daugiau nei įprastai. 

Video