Atsargiai – atsibudo erkės!

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Erkė nuo kiaušinėlio pereina tris stadijas – lervos, nimfos ir suaugusios erkės, ir kiekvienoje ciklo stadijoje būtinai turi pasimaitinti krauju. Lervoms užtenka būti įsisiurbusioms ir maitintis dvi tris dienas, nimfoms – 5-ias dienas, o suaugusioms erkėms – savaitę. Prisisiurbusi kraujo erkė nukrenta, virškina maistą, kol pereina į kitą gyvenimo stadiją.

Šis, vos 2-6 milimetrų voragyvis, per valandą nuropojantis metrą, platina Laimo ligą, nuo kurios nėra vakcinų, bei erkinį encefalitą, nuo kurio vakcina yra.
Virusus erkės perduoda per seiles, todėl užsikrėsti galima akimirksniu. Net iš karto ištraukus užsikrėtusią erkę, tikėtina, jog susirgsite.

Erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir neturėjus tiesioginio kontakto su voragyviu, bet išgėrus nepasterizuoto užsikrėtusio gyvulio pieno.
Laimo ligos sukėlėjai kaupiasi užsikrėtusios erkės žarnyne, todėl infekcija užtrunka patekti į žmogaus kraują. Todėl svarbu ištraukti erkę kuo greičiau.
Lengviausia ištraukti pincetu. Įkandimo vietą būtina dezinfekuoti ir stebėti keletą savaičių, ar neatsiras raudona dėmė – eritema. Atsiradus paraudimui, būtina kreiptis į gydytoją.

Tačiau kai kuriems žmonėms eritemos nebūna, todėl atsiradęs karščiavimas, galvos, kūno ir raumenų skausmai, silpnumas supainiojami su peršalimu. Tačiau infekcija pasireiškia paūmėjimo bangomis. Vėl karščiuojama, sutrinka koordinacija, svaigsta galva, kartais vėmiama.

Laiku nesuteikus pagalbos, gali būti pažeidžiama nervų sistema, prasidėti meningitas, ištikti paralyžius, atsirasti klausos, regėjimo, atminties, miego sutrikimų. Erkinio encefalito komplikacija kartais baigiasi mirtimi. Mirštamumas siekia 0,5–4 proc.

Veiksmingiausias būdas, kaip apsisaugoti nuo erkinio encefalito – skiepai. Vakcinos efektyvumas siekia 98 proc., tačiau ji negarantuoja, kad įsisiurbus erkei užkratas į organizmą nepateks. Vakcina padeda efektyviau kovoti su infekcija, apsaugo nuo komplikacijų.
Skiepijimas nuo erkinio encifalito vyksta per kelis kartus. Suleidžiama pirmoji vakcinos dozė, po 1-3 mėn. – antroji dozė, o po 5-12 mėn. – trečioji. Galima rinktis pagreitintą vakcinavimosi schemą. Tada antroji vakcinos dozė yra suleidžiama lygiai po dviejų savaičių nuo pirmosios dozės. Imunitetas įgyjamas po antros vakcinos dozės praėjus dviem savaitėms.

Revakcinuotis viena vakcinos doze, reikėtų kas 3–5 metus. Pasiskiepyti galima ir vaistinėse.
Tačiau saugotis erkių reikia ir nesiskiepijusiems ir pasiskiepijusiems. Einant į gamtą vilktis šviesiais drabužiais, mautis ilgas kojines, prisidengti galvą, pasipurkšti repelentais Grįžus iš lauko būtina apsižiūrėti ar nėra dėl įsisiurbusių erkių.

Anykšta

Video