Rąstinio namo plyšių sandarinimas

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Rąstų tarpų sandarinimas, medienos plyšių užtaisymas 

Laikui bėgant rentinio rąstų mediena džiūna ir susitraukia. Rąstų sudūrimai praranda sandarumą, tarpuose atsiranda didėjančių plyšių.

Plyšių tarp rąstų atsiradimo priežastys

Rąstinė mediena turi tokią savybę – susisukti spirališkai. Medienos pluoštai natūraliai nukreipti pagal spiralę. Tai irgi sukelia plyšių tarp rąstų atsiradimą. Susisukimas priklauso nuo medžio rūšies ir augimo vietos: mažiau susisuka medis, kuris išaugo miško gelmėse, daugiau – augęs pamiškėje. 

Mediniai rąstai prasiskiria kaiščių ir medvinių dėka. Jeigu daugėja plyšių tarp rąstų, gali būti, kad rentimo metu buvo naudojami metaliniai kaiščiai, kurie ir sukelia šią problemą. Reikia rantyti namą tik su mediniais stačiakampiais kaiščiais, vengti apvalių. 

Medienos plyšių užtaisymo būdai 

Šiuo metu tinkamiausiais būdais laikomi:

• Sandarinimas specialiu poliuretaniniu hermetiku;

• Užkamšymas augalinės kilmės medžiagomis: lino pakulomis, veltiniais, džiutu.

a

Rąstų tarpų sandarinimas hermetiku 

Šioje srityje gerai užsirekomendavo ekologiški elastingi poliuretaniniai hermetikai ir mastikos. Elastingumas leidžia šiems sandarikliams prisitaikyti prie natūralių medienos deformacijų. 

Tik nesandarinkite rąstinio namo plyšių poliuretano putomis. Ypač išorinėse sienose. Dėl saulės poveikio putos išyra, praranda sandarumo savybes, žymiai sumažėja šiluminė varža. Iš poliuretano medžiagų tam tinka tik hermetikas.

Prieš pradėdami sandarinimą išvalykite rąstų plyšius nuo purvo, dulkių. 

Kartu su hermetiku plyšiams naudojamas lankstus polietileninis sandarinimo varstis, turintis apvalų skersmenį. Juo užkamšomi plyšiai prieš užpildant juos, siekiant sukurti hermetikui tinkamą pagrindą. Elastingas varstis turi būti nors truputį platesnis už plyšį, kad visiškai standžiai užkimšti jo ertmę, nepaliekant nė mažiausio tarpelio. Įterpimo gylis – pusė plyšio pločio. Jeigu plyšis 10 mm pločio, įterpkite į jį varstį 5 mm gilyn. Įterpimui naudokite mentelę suapvalintais kraštais. 

Darbo metu hermetiko lašai naujoko rankose gali šiek tiek išterlioti rąstines sienas. To išvengti galima, iš anksto apklijavus plotelį aplink siūles lipnia popierine juosta. 

Patogu išspausti hermetiką į plyšius montažinio švirkšto pagalba. Jeigu jo nėra, galite naudotis ir siaura mentele, panašia į rieviklį, guminiu glaistytuvu arba tiesiog užglaistyti hermetiko masę pirštu (kadangi medžiaga lipni, apsimaukite pirštines). 

Hermetiko sluoksnį galite išlyginti rievikliu, sudrėkintu muilinu vandeniu. 

Kambario temperatūroje hermetizuojanti mastika sukietėja, praėjus 8 val. 

Žiemos metu galite sandarinti plyšius patalpoje. Vasarą užhermetizuotos lauko siūlės sukietėja per 8-10 val. 

Rąstų plyšių užkamšymas

Plyšių užkamšymui naudojamos juostinės lino pakulos (15 cm pločio) arba lino pluoštai. Rečiau – džiutas. 

Lino pluoštai. Jie suveliami į veltinius ir įstumiami į siūles specialiom metalinėm mentelėm, suplūkant iki kietumo. Tinka ir metaliniai glaistytuvai su mediniais plaktukais. 

Esant geroms oro sąlygoms kiekvieną siūlę geriausia kamšyti vienu metu iš abiejų pusių – lauko ir vidaus. Kitaip kamšymas tik iš vienos pusės sumenkins atliktą darbą kitoje pusėje. 

Rąstinio rentinio suslūgimas neretai išstumia lino pluoštus iš siūlių. Todėl, praėjus 1 metams reikalingas pakartotinis kamšymas. Ypač tai aktualu naujiems rąstiniams namams.

a

Plyšio plotis gali būti skirtingas pagal visą rąsto ilgį. Gali prireikti įgrusti papildomus lino veltinius į didesnes tuštumas. 

Juostinės lino pakulos. Juostos sulenkiamos perpus ir mentelės pagalba įspaudžiamos į plyšį sulenktu kraštu į namo vidų, paliekant 5 mm medžiagos kyšoti iš siūlės (rentiniui iš rąstinių tašų). 

Nelygiems drėgniems rąstams ir tašams gali prireikti dviejų juostinių pakulų sluoksnių su papildomais gabalais didesnėse tuštumose. Labai lygiems rąstams pakanka vieno sluoksnio. 

Siūlėms ir plyšiams tašuose labiau tinka džiutas, nes jis beveik nesugeria drėgmės. Siūlė tarp apvalių rąstų turi lanko formą, todėl drėgmė joje nesikaupia, priešingai nuo plokščios siūlės tarp tašų.  

Venkite grusti į plyšius pernelyg daug pluoštų ir pakulų bei per smarkiai juos plūkti taip, kad, berods, atplėšite rąstą nuo rąsto.

Mentelės plyšių užkamšymui

Seni meistrai naudojosi tokiomis:

• plokščioji mentelė linui į siūlę įstumti. 10 cm pločio, 5 mm storio, 25 cm ilgio. 

• kreivoji mentelė kamšymui tarp apvalių rąstų, apvaliose vietose ir kampuose. 5 cm pločio, 5 mm storio.

• suslūgimo mentelė su grioveliu. Jos ašmenyse – iki 1 cm gylio griovelis lino pluoštui suslūgti iki volelio/dešrelės formos. 17 cm pločio, 8-15 mm storio. 

• pleištinė mentelė itin siaurų siūlių ir plyšių praplėtimui, kad įterpti liną. 3 cm pločio.

Mentelės neturi būti labai aštrios, kad nekirstų lino pluoštų. Geriau bukos, bet labai lygios ir nešvarplėtos, kad neužkabintų įgrusto lino.

Video