Ar saugūs yra infraraudonųjų spindulių kilimėliai grindų šildymui?

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Kai kuriais atvejais infraraudonųjų spindulių šildomos grindys gali pakenkti sveikatai ir turtui, tačiau baimintis reikia ne infraraudonųjų spindulių, o kitų faktorių. O jie gali pasireikšti tik dėl netinkamo šildomų grindų eksploatavimo.

Į infraraudonųjų kilimėlių plėvelės sudėtį įeina polietileno tereftalato medžiaga. Tai nelaidi dielektrinė medžiaga, todėl jos neįmanoma įžeminti. Kaip tai gali pasirodyti neigiamai eksploatavimo metu? Pavyzdžiui, esant prasiskverbiantiems grindų dangos paviršiaus pažeidimams – pavyzdžiui, jei įkalti vinį į laminatą, po kuriuo paklotos elektrinių šildomų grindų kilimėliai, įvyktų metalinės vinies kontaktas su elektros srove. Ypač atsižvelgiant į faktą, kad vinį dažniausia laikome plikais pirštas (retai kas kala vinis apsimovęs gumines pirštines).

Polietileno tereftalatas yra polimerinė medžiaga – gerai dega užsidegęs (kaip ir daugelis polimerų). Čia jau kalba apie gaisro pavojų. Sidabro sluoksnis tarp varinės juostos ir anglies pluošto šildytuvo juostelių pagerina kontaktą, tačiau laikui bėgant, veikiant ciklinėms mechaninėms apkrovoms, vis tiek galimas kibirkščiavimas ir vietinis perkaitimas, gresiantis gaisru.

Jei virš anglies pluošto šildytuvo (dar vadinamo karboniniu šildytuvu) stovi sunkus spaudžiantis daiktas (baldas, kita kliūtis), tuomet termoplastinė plėvelė pradės perkaisti, o nuo glaudaus kontakto su ja gali apsvilti ir išdegti dalis grindų dangos. Įvairiuose interneto forumuose žmonės dalijasi nuotraukomis su apdegusiomis juodomis dėmėmis ant laminato grindų, ant spintų ar sofų dugno. Svarbu neperkaitinti IR kilimėlių, laikytis teisingo temperatūros režimo - tuomet apie baldų ar grindų dangos perdžiūvimą ar apdegimą nebus nė kalbos, o patalpos oras taip pat liks nepersausintas.

Grindinio šildymo saugumas tiesiogiai priklauso nuo šių veiksnių:

• tipo - pavyzdžiui, infraraudonojo šildymo plėvelė reikalauja įžeminimo ir netinka drėgnoms patalpoms;

• projektuotojų ir montuotojų profesionalumo;

• atidaus instrukcijos nagrinėjimo - vadovaukitės gamintojo rekomendacijomis dėl sistemos įrengimo ir veikimo;

• komponentų ir grindų dangos kokybės;

• teisingai parinkto temperatūros režimo – stiprus įkaitimas tam tikrais atvejais gali neigiamai veikti sveikatą (rizikos grupėn patenka žmonės, sergantys kraujagyslių ir sąnarių ligomis).

Kalbant apie elektromagnetinę spinduliuotę, elektrinės grindys su dviejų gyslų kabeliu, turi minimalius rodiklius. Vidutiniškai toks kabelis skleidžia 0,2 mikro teslos (µT), o tai atitinka normą (0,2–0,3 µT yra leistinas pastovaus elektromagnetinio srauto lygis pagal tyrimų rezultatus).

Patys šildomų grindų kilimėliai yra sandarūs, laidų sujungimo vietos turi būti kruopščiai izoliuotos su komplekte esančia lipnia juosta. Net jeigu butą stipriai užtvindytų, tiesioginio vandens ir elektros kontakto neturi įvykti, vanduo „stovės“ tam tikrame lygyje, kol bus pašalintas.

Video