Vyriausias pernaraviškis širdyje tiki, kad ir atokiausi kaimeliai išliks
Image Blog
Broniu Šaduikis šiais metais švęs 92-ąjį gimtadienį.

Vyriausias pernaraviškis širdyje tiki, kad ir atokiausi kaimeliai išliks (0)


Pernaravos miestelis minėjo garbingą 675-erių metų jubiliejų. Tądien buvo pagerbti šio krašto nusipelnę ir išėjusieji, buvo prisimintos senosios tradicijos ir švenčiama šiuolaikiška šventė. „Rinkos aikštė“ pakalbino vyriausią gyventoją, kone visą gyvenimą nugyvenusį Pernaravoje, šiais metais 92-ąjį gimtadienį minėsiantį Bronių Šaduikį ir jo žmoną Zuzaną. Šeima santuokoje gyvena  67-erius metus.

Pora visą gyvenimą dirbo sunkiai

Visą gyvenimą Pernaravoje gyvenantis ir mechanizatoriumi dirbęs Bronius teigia, kad jo ilgaamžiškumo paslaptis – sunkus darbas ir neturėjimas kada skųstis.

„Mes tiesiog neturėdavome kada per daug galvoti apie vargus, nes dirbdavome. Gauni plotą žemės ir dirbi. Po darbo galima ir atsipūsti. Smagu būdavo – dirbdavome visi, tinginių nebūdavo. Sunkiai dirbome, nebuvo kada verkti ar bėdavotis. Bet už tai dabar niekas man neduoda man tiek metų, kiek iš tiesų yra. Visi sako, kad esu dvidešimt ar trisdešimt metų jaunesnis. Tiesa, taip ir jaučiuosi viduje“, –  juokiasi Bronius.

Sveikatos šaltinis – sveikas maistas

67-erius metus santuokoje gyvenantys žmonės sako, jog kaime gyventi gera, nes čia yra savas maistas, savas kiemas.

„Anksčiau augindavome daug triušių. Turėjome ir kitų gyvuliukų. Prie ūkio buvome. Dabar jau ir sveikata nebe ta, ir neleidžia kaime net kiaulės užsiauginti žmonėms. Gerai, kad dar bulvę, morką ir svogūną leidžia užsiauginti. Tai turime savą, natūralų ir skanų. Net daržovių mišrainė ir ta sava, pačių auginta, pačių gaminta“, – dėsto vyriausias šio krašto vyriškos giminės atstovas.

Šventė švente

Bronius – uolus katalikas, todėl švęsdamas Pernaravos jubiliejų pirmiausia eina į Šv. Mišias, kurias laiko klebonas Edvinas Rimavičius.

Tuo metu jo žmona Suzana kartu su iš Kėdainių atvykusiais proanūkiais lieka namuose, mat vaikai dar maži, šv. Mišiose išbūti jiems nėra lengva.

Po šv. Mišių visi šio krašto esami ir buvę gyventojai pėsčiomis patraukia į Pernaravos kapines. Čia pagerbiami iškiliausi šio krašto žmonės, garsinę Pernaravą ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Plevėsuojant trispalvei girdisi malda ir atminimui skirti žodžiai. Vietinius žmones džiugina naujoji Pernaravos seniūnė Viktorija Švedienė, kuri į renginį ateina vilkėdama tautiniais rūbais.

Kaimo patriotai

Po rimtosios dalies visi renkasi į mokyklos stadioną švęsti. Čia visus linksmina dainorėliai iš Kėdainių miesto ir rajono. Koncertuoja tiek kolektyvai, tiek pavieniai vokalistai.

"Smagu, kad svetelius pasitinka vienas drūto stoto visad besišypsantis vyras – Pernaravos seniūnaitis Petras Žadeika. Visada su gera nuotaika, su šypsena, su geru žodžiu. Tikras šio krašto patriotas. Labai smagu, kad dėl savo krašto labai stengiasi ir daug dirba Aleksandras Teišerskis – Pernaravos bendruomenės centro pirmininkas.

Sakoma, kad buvusių seniūnų nebūna, tad išties džiugu buvo sutikti ilgametį buvusį Pernaravos seniūną Artūrą Gustą, kuris rado gerą žodį ne vienam šio kaimo gyventojui, kuris yra išsprendęs ne vieną kaimo bėdą bei padaręs ne vieną gerą darbą šiam kraštui.

Kaip be arkliuko?

Pernarava sugeba nustebinti. Prieš keletą metų čia koncertavo žinoma Lietuvos pop grupė „Vairas“, šiemet vietinių ir svečių atvyko pasveikinti ne ką mažiau žinoma grupė „16 Hz“. Vietiniai juokauja, kad pas juos šventės būna geresnės nei mieste.

Be vaišių, be geros nuotaikos, be šokių ir kalbų iki išnaktų būtina paminėti ir ypatingas pramogas vaikams – mažuosius nemokamai visą vakarą vežiojo karieta, kurią traukė vietos gyventojo arkliukas. Ši pramoga nepaliko abejingų.

Dimitrijus Kuprijanovas ("Rinkos aikštė")

Lankstūs sandėliavimo sprendimai jau po ranka
Ekologiniams ūkiams kuriama palankesnė aplinka
Gyvulininkystės paroda 2023: „interAG“ technologijos ūkininkams
„Kaimas į namus“: nemokama e-prekybos platforma ūkininkams ir amatininkams
Lankstūs sandėliavimo sprendimai jau po ranka
Ekologiniams ūkiams kuriama palankesnė aplinka
Gyvulininkystės paroda 2023: „interAG“ technologijos ūkininkams
„Kaimas į namus“: nemokama e-prekybos platforma ūkininkams ir amatininkams