Mokslininkai tiria amarų skraidymo ypatumus ir siekia pagerinti pasėlių saugumą

Pasėliai. ŽŪM nuotr. Pasėliai. ŽŪM nuotr.

Mokslininkai tiria anksčiau nežinomus įprastų pasėlių kenkėjų skraidymo įpročius, kad sužinotų daugiau apie jų judėjimą ir taip pagerintų maisto saugą, rašo Farminguk.com.

Naudodama moderniausias kamerų technologijas, britų ekspertų komanda padarė itin sulėtintus amarų skrydžio vaizdo įrašus, kad sužinotų daugiau apie jų biomechaniką ir fizinius mechanizmus, kuriuos jie naudoja skraidydami. Vabzdžių skraidymo įpročiai anksčiau buvo nežinomi, nors tai labai svarbu norint suprasti jų migracinę elgseną.Apskaičiuota, kad kasmet dėl amarų patiriami pasėlių nuostoliai gali siekti 190 mln. svarų sterlingų.

Filmuota medžiaga padės mokslininkams geriau suprasti amarų skraidymo modelius ir elgseną, o tai savo ruožtu padės geriau sužinoti, kaip amarus veikia ligos ir virusai, dėl kurių gali nukentėti derlius. Savo maitinimusi amarai dažnai tiesiogiai nepaveikia augalų. Vietoj to žalą netiesiogiai padaro virusai, kuriuos amarai perneša. Nors jų populiacija jau kontroliuojama, ta kontrolė dažnai susijusi su amarų naikinimu, todėl paukščiai ir kitos rūšys netenka svarbaus maisto šaltinio.

Todėl mokslininkai tiria naujus šių kenkėjų valdymo metodus, kuriems nereikia mirtinos jėgos, pavyzdžiui, pesticidų. Mokslininkai mano, kad, naudodami tokią filmuotą medžiagą, jie galėtų geriau nustatyti, kurie vabzdžiai perneša ligas ar virusus, ir atitinkamai taikyti kontrolės strategijas jiems valdyti.

Tyrimui vadovavęs Keele'o Gyvybės mokslų mokyklos profesorius Jamesas Bellas sakė: „Jei norime padaryti pažangą gerinant apsirūpinimą maistu, turime įveikti didelius iššūkius, kad apsaugotume savo pasėlius. Visų pirma, kad galėtume informuoti apie viruso perdavimo riziką, turime remtis šiais tyrimais ir išsiaiškinti energetines amarų skrydžio sąnaudas trumpais ir ilgais atstumais".

 

Video