Dėl paslaugų teikimo pagal kvitus ir nustatomų pažeidimų

Žemės ūkio rūmų nuotr. Žemės ūkio rūmų nuotr.

Seimas 2012 m. lapkričio 13 d. priėmė Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų teikimo pagal paslaugų kvitą įstatymą (toliau – Įstatymas). Žemės ūkio ministerija (toliau – ŽŪM), bendradarbiaudama su įvairiomis institucijomis, kasmet prašo pateikti aktualią informaciją, susijusią su šio Įstatymo nuostatų įgyvendinimu.

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos  informavo, kad per 2023 m. žemės ūkio ir miškininkystės paslaugas pagal paslaugų kvitus (toliau – Paslaugų kvitai) gavo 1400 paslaugų gavėjų, o šias paslaugas teikė 18 559 paslaugų teikėjų. Sumokėta privalomojo sveikatos draudimo įmokų suma už asmenis, teikusius paslaugas pagal Paslaugų kvitus, yra 1 197 117 Eur.

Lietuvos Respublikos valstybinė darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – VDI) pranešė, kad per 2023 m. įvykdė 112 teikusių paslaugas pagal Paslaugų kvitus ir tokias paslaugas gavusių asmenų patikrinimų, siekdama išsiaiškinti, kaip yra laikomasi Įstatymo nuostatų. Praėjusiais metais buvo patikrinti 54 juridiniai asmenys, 52 ūkininkai ir 6 fiziniai asmenys.

Siekdami, kad pagal Paslaugų kvitus teikiamų žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų sistema  veiktų kuo sklandžiau ir paslaugų gavėjai ir jų teikėjai nesusidurtų su problemomis, kurių gali atsirasti nesilaikant šią sistemą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų, teikiame Jums iš VDI gautą apibendrintą informaciją apie patikrinimų metu nustatytų pažeidimų pobūdį:

  • patikrinimų metu buvo nustatyta, kad paslaugos teikiamos neturint Paslaugų kvito antrojo egzemplioriaus;
  • paslaugos teikiamos turint Paslaugų kvitą, tačiau jame neužpildyti pirminiai jo duomenys;
  • Paslaugų kvitai neišrašyti prieš pradedant teikti ir gauti paslaugas;
  • nesilaikoma Įstatyme nustatytos maksimalios paslaugų teikimo ir gavimo trukmės;
  • teikiamos ir gaunamos paslaugos, kurios nėra įtrauktos į Paslaugų kvitų sąrašą;

Pažymėtina, kad įvertinusi per pastaruosius metus vykdytų visų patikrinimų žemės ūkyje ir miškininkystėje rezultatus bei žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų, teikiamų pagal Paslaugų kvitus, tikslinių patikrinimų metu nustatytą pažeidimų skaičių, jų pobūdį bei vykdytą patikrinimų monitoringą, VDI 2023 m. žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės ekonominėse veiklose (kaip rizikingose) taip pat atliko 214 nelegalaus ir nedeklaruoto darbo patikrinimų (3,81 proc. visų atliktų nelegalaus darbo patikrinimų).

Patikrinimų metu buvo nustatyta 70 nelegaliai (neteisėtai) dirbusių asmenų ir tai sudaro 3,61 proc. visų nustatytų nelegaliai (neteisėtai) dirbusių asmenų skaičiaus. Pažymėtina, kad miškininkystės ir medienose ruošos ekonominėje veikloje buvo nustatyti 32 nelegaliai (neteisėtai) dirbę asmenys, o augalininkystės ir gyvulininkystės ekonominėje veikloje – 38 asmenys. Patikrinimų metu nelegaliai dirbusių asmenų iki 18 metų, 2023 m. nenustatyta, o 2022 m. žemės ūkio ekonominėje veikloje nustatyti 27 atvejai, kur tikslinių patikrinimų metu rasti nelegaliai dirbę nepilnamečiai (iki 18 metų).

Atkreipdami dėmesį į nustatytus pažeidimus ir į tai, kad žemės ūkio, miškininkystės ir žuvininkystės ekonomines veiklas VDI įvardija kaip rizikingas, prašome savo narius (ūkininkus, žemės ūkio įmones) supažindinti su šia aktualia informacija.

Žemės ūkio rūmai

Video