VMVT uždraudė bet kokią veiklą su ūkiniais gyvūnais?

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Nuo kovo 14 d. Lietuvoje įsigaliojo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) išleistas įsakymas, draudžiantis renginius su porakanopiais ūkiniais gyvūnais, t. y. galvijais, kiaulėmis, avimis, ožkomis, alpakomis ir lamomis. Tokios priemonės griebtasi dėl snukio ir nagų ligos (SNL) protrūkių Vokietijoje ir Vengrijoje. VMVT tikisi tokiu būdu užkirsti kelią ligos patekimui į mūsų šalį. Tačiau išleistas įsakas sukėlė daug nerimo tarp ūkininkų, vykdančių įvairias edukacines veiklas su ūkiniais gyvūnais – ar jiems dar galima tęsti tokią veiklą?

Išleistas įsakas

„Išleistas draudimas palieka nemažai vietos interpretacijoms“, – įsitikinęs ūkininkas Linas Indriliūnas. Be pagrindinės ūkinės veiklos vyras, kaip ir kai kurie kiti smulkūs, gražiai susitvarkę ūkiai, jis vykdo papildomą veiklą, kuri aprėpia edukacinius užsiėmimus su ūkio gyvūnais. „Nežinia, ar tokias edukacines veiklas dabar, įsigaliojus draudimui, galima tęsti ir toliau vykdyti“, – nerimo neslėpė L. Indriliūnas.

VMVT pranešime spaudai cituotas LR vyriausiasis veterinaras Vaidotas Kiudulas nurodė, kad SNL yra labai lengvai užkrečiama liga ir didžiausia rizika ją išplatinti yra per gyvūnų judėjimą, užkrėstus gyvūnus, žmones, turėjusius kontaktą su liga, ar gyvūninės kilmės produktus iš pavojingų teritorijų. Dėl šios priežasties išleistas įsakymas uždraudžia renginius ir veiklas su ūkiniais gyvūnais.

„Raštą gavo visos gyvulių augintojų asociacijos, bet smulkesnio paaiškinimo jame trūksta“, – teigia L. Indriliūnas.

Neaiškus atsakymas

Ūkininkas kreipėsi į VMVT dėl galimybės toliau tęsti edukacinius užsiėmimus. „Įdomu tai, kad pasiteiravus tikslesnės informacijos mažesnio miestelio VMVT atstovybės, išvis nežinojo, apie ką kalbama, o Vilniaus skyrius nelabai galėjo pateikti konkrečius atsakymus“, – tvirtina L. Indriliūnas.

Ūkininką neramina ir tai, ar įstatymą priėmusi tarnyba yra apgalvojusi tam tikrą kompensavimo mechanizmą, mat kai kurie ūkiai gali turėti įvairių finansinių įsipareigojimų.

„Teko girdėti, kad edukacijas vykdantys ūkiai planuoja kol kas savo veiklų nevykdyti. Jei visgi išties teks nutraukti edukacinius užsiėmimus, bus liūdna situacija“, – neabejoja L. Indriliūnas.

Pasiteiravus Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA), kaip ši vertina priimtą draudimą, ir ar tai turės įtakos ūkininkų, vykdančių edukacinius užsiėmimus, atskaitomybei, komunikacijos skyriaus vedėja Vaiva Kovaliūnienė nurodė, kad NMA veiklų, skirtų edukacinėms veikloms su ūkiniais gyvūnais, neadministruoja.

Edukacijos nedraudžiamos

VMVT spaudos tarnyba patikino, kad vykdyti edukacines veiklas su ūkiniais gyvūnais laikantis griežtų saugos reikalavimų nedraudžiama.

„Siekiant sumažinti užkrečiamųjų ligų plitimo riziką, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba draudžia organizuoti renginius viešose vietose, kuriems savivaldybės išduoda leidimus ir apie kuriuos privaloma pranešti VMVT“, – informaciją dėl draudimo patikslino tarnyba. Tad ūkininkai ir toliau gali vykdyti edukacinius užsiėmimus savo ūkiuose, tik, žinoma, privaloma laikytis biosaugos taisyklių.

„Tikime, kad ūkininkai supranta šios situacijos rimtumą ir yra pasirengę bendradarbiauti, siekiant užkirsti kelią šių ligų patekimui į Lietuvą“, – užtvirtino VMVT.

Gyvulininkystės asociacijų vadovai „Agrobitei“ išreiškė nuogąstavimą, kad nepaisant draudimo, VDU Žemės ūkio akademija planuoja rengti parodą „Gyvulininkystė 2025“. Akademija šią parodą reklamuoja iki šiol, o ji turėtų įvykti rugsėjo 25-27 d. „Tai reiškia, kad atsiranda lygesnių už lygius“, – retoriškai klausė vienos organizacijos vadovas.

Ir iš tiesų, iki šiol „Expoacademia.lt“ svetainėje skelbiama, jog „Parodoje bus eksponuojami įvairių veislių pieniniai ir mėsiniai galvijai, arkliai, avys, ožkos, triušiai, naminiai paukščiai ir kiti gyvūnai“.  

Video