Kodėl Sukio ir nagų liga pavojinga? Atsako ekspertai

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr. Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

Siekiant apsisaugoti nuo snukio ir nagų ligos, kuri ypač pavojinga galvijams, avims, ožkoms ir kiaulėms ir kurios vienas atvejis šiais metais buvo nustatytas Vokietijoje, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) teikia rekomendacijas gyvulių laikytojams ir primena, kad efektyviausias būdas šios ligos išvengti galvijų ir kitų naminių gyvūnų ūkiuose – tai prevencija.

Ką reikia žinoti apie snukio ir nagų ligą?

Snukio ir nagų liga (SNL) yra itin užkrečiama virusinė naminių ir laukinių porakanopinių gyvūnų liga. SNL plačiai paplitusi visame pasaulyje. Persirgę SNL gyvūnai ilgą laiką gali likti viruso nešiotojais. SNL nėra tiesiogiai pavojinga žmonėms, tačiau ši liga sukelia didelius ekonominius nuostolius.

SNL serga galvijai, ožkos, kiaulės, avys, taip pat tokie gyvūnai kaip zebu, buivolai, jakai, visi laukiniai atrajotojai bei šernai. Kupranugariai, lamos yra mažiau imlūs. 

Kokie yra ligos požymiai?

Simptomai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, yra šie:

SNL užsikrėtę galvijai karščiuoja, netenka apetito, sumažėja jų produktyvumas, pieno primilžis sumažėja 2–3 dienoms, jie čepsi lūpomis, griežia dantimis, šlubuoja, spardosi. Snukio ir nosies ertmės gleivinėse, tarpunagės ir apynagės odoje atsiranda pūslelės. Joms plyšus pažeidimo vietoje lieka erozijos ar opos. Pūslelės gali atsirasti ant tešmens.

Ligos komplikacijos pasireiškia antrine bakterine infekcija, todėl susidaro liežuvio opos, deformuojasi nagos, išsivysto mastitas, miokarditas. Gyvūnai abortuoja, jauni gyvūnai nugaišta.

Avims ir ožkoms būdingas karščiavimas, seilėtekis ir burnos, pažeidimai dažnai būna nesunkūs. Avims ir ožkoms kojų odoje pokyčių gali nebūti. Dažniau pažeidžiama burnos gleivinė bedantėje dantenų srityje. Pūslelės susiformuoja ant apynagės, tarpunagėje. Avims ir ožkoms sumažėja primilžis arba jos visiškai užtrūksta. Prieauglis gaišta. 

Kiaulės karščiuoja, joms gali išsivystyti nagų pažeidimai, atsiranda pūslelės ant kojų ir ypač apie riešus. Nuo SNL viruso kiaulių mirtingumas yra didelis.

SNL nėra pavojinga žmonėms. Tik labai retais atvejais, po tiesioginio kontakto su sergančiu gyvuliu, žmogui gali pasireikšti lengvi peršalimo simptomai.

Kaip liga plinta?

SNL virusas išsiskiria iš organizmo prieš keturias dienas iki klinikinių požymių pasirodymo su iškvėptu oru, seilėmis, išmatomis, išskyromis, šlapimu, pienu ir sperma. Mėsa ir mėsos produktai taip pat gali būti viruso šaltinis. SNL persirgę gyvūnai ir užsikrėtę vakcinuoti gyvūnai neįgyja stipraus imuniteto, todėl jie platina virusą. Virusas gali plisti per mėsą ir kitus skerdimo produktus, kurių pH yra daugiau kaip 6.0. Virusą platina sergantys galvijai, vandens buivolai, pasveikę ir vakcinuoti gyvūnai (galvijams ir buivolams virusas išlieka ryklės audiniuose iki 30 mėnesių, avims – 9 mėnesius).

Užsikrėtimo SNL keliai:

• liga plinta tiesioginio kontakto metu per imlius gyvūnus;

• tiesioginio kontakto metu per užterštus objektus (rankas, avalynę, drabužius, transporto priemones ir t. t.);

• per virusu užkrėstas maisto atliekas;

• naudojant virusais  užterštą pieną;

• dirbtinio apvaisinimo metu per užterštą spermą;

• oro lašeliniu būdu;

virusą taip pat gali pernešti vėjas.

Svarbiausios rekomendacijos prevencijai:

• Naujai įvežtus į ūkį gyvulius, jei įmanoma, laikykite atskirai bent 21 dieną, stebėkite jų sveikatos būklę.

• Nešerkite gyvulių maisto atliekomis, kuriose yra mėsos arba kurios galėjo liestis su mėsa.

• Maisto atliekas, įskaitant virtuvės atliekas, laikykite taip, kad kenkėjai, paukščiai ar kiti gyvūnai neneštų jų į gyvulių laikymo vietas.

• Jei įmanoma, gyvulių girdymui naudokite vandentiekio arba šulinio vandenį.

• Neleiskite laikymo vietoje lankytis pašaliniams asmenims.

• Dirbdami ūkyje naudokite specialius ūkiui skirtus drabužius ir įsitikinkite, kad ūkio lankytojai naudotų apsauginius drabužius ir avalynę.

• Nesidalykite įranga (priekabomis, srutovežiais, įrankiais ir pan.) su kitais ūkiais arba po naudojimo juos dezinfekuokite.

• Jei keliavote po snukio ir nagų liga užkrėstą regioną (pvz.: Afrikos valstybes, Turkiją, Vidurio Azijos šalis, Indiją) ir lankėtės ūkinių gyvūnų laikymo vietose, 14 dienų po atvykimo į Lietuvą turėtumėte vengti įeiti į ūkinių gyvūnų laikymo vietą.

VMVT

Video