"Dairy Global": krentančios kainos kelia pavojų Rytų Europos pieno sektoriui

Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr. Asociatyvi nuotr. Gedimino Stanišausko nuotr.

Pastaraisiais mėnesiais kritusios mažmeninės pieno produktų kainos sukėlė pavojų Lenkijos ir Lietuvos pieno perdirbimo įmonėms ir ūkininkams, teigia „Dairy Global“.

Neseniai didžiausi Lenkijos prekybos tinklai pradėjo siūlyti sviestą po 0,63 Eur už pakuotę - tai mažiausia kaina per pastaruosius metus. 

2022 m. Lenkijos pieno produktų rinkoje sviesto kaina padidėjo 20 proc., o kai kuriose produktų kategorijose kaina viršijo 2,10 Eur už pakuotę. Mažindami mažmenines kainas, prekybos centrai mažina maržas visoje tiekimo grandinėje, perspėjo pieno perdirbimo įmonės.

"Niekas negalvoja apie tai, kaip tokios kainos paveiks ūkininkus", - sakė Nacionalinės pieno kooperatyvų asociacijos prezidentas Waldemar Broś‘as vietos naujienų portalui Money. 

Nepaisant sparčiai augančių gamybos sąnaudų, praėjusieji metai Lietuvos pieno perdirbimo įmonėms buvo palyginti geri, sako Lietuvos pieno perdirbėjo "Rokiškio sūris" vadovas Dalius Trumpa. "Deja, jie liko praeityje. Šiemet pieno produktų kainos ne tik mažėja. Jos žlugdo", – teigė D. Trumpa.

Sausio 24 d. grupė pieno įmonių išsiuntė atvirą laišką Lenkijos žemės ūkio ministrui  Henryk Kowalczyk‘ui, prašydama valdžios institucijų įsikišti į rinką. Autoriai įspėjo, kad dėl smarkiai pablogėjusių rinkos sąlygų Lenkijoje, taip pat kitose Vidurio ir Rytų Europos rinkose pieno pramonė gali žlugti.

Kita Lenkijos pieno verslo sąjunga „Dairy Forum“ pranešė, kad sausio mėnesį mažosios pieno perdirbimo įmonės jautė vis didesnį mažmeninės prekybos tinklų spaudimą mažinti kainas. Manoma, kad mažmenininkai savo ruožtu nerimauja dėl pastaraisiais mėnesiais nuolat mažėjančių populiariausių pieno produktų pardavimų.

Apskritai kainų mažėjimas yra pasaulinė tendencija. Per pastaruosius kelis mėnesius pagrindinėse užsienio rinkose eksportuojamo sūrio kaina sumažėjo nuo 5 iki 4 eurų už kilogramą.

Lenkijos pieno perdirbimo įmonės taip pat įspėjo apie pasaulinių įvairių pieno produktų, įskaitant pieno miltelius, sviestą, išrūgų miltelius ir sūrį, kainų kritimą. W. Brośas išreiškė susirūpinimą, kad "kainos mažėja kiekvieną dieną" ir kad šis veiksnys gali susilpninti Lenkijos pieno produktų eksportą.

Tam tikra prasme pasaulinių kainų kritimą galima paaiškinti tuo, kad per pastaruosius kelis mėnesius sumažėjo Kinijos pieno produktų importas, teigė Lenkijos pieno perdirbimo įmonės, paaiškindamos, kad Kinija yra didžiausia pieno produktų pirkėja ir iš esmės lemia kainų dinamiką pasaulinėje rinkoje.

Video