Globalioje rinkoje – pieno produktų kainų šuolis. Ar tai pajus ir pieno gamintojai?

GDT indekso kreivė ir galimas scenarijus. GDT indekso kreivė ir galimas scenarijus.

Pieno produktų prekybos aikštelės „Global Dairy Trade“ (GDT) paskutinė prekybos sesija, įvykusi spalio 4 d., nuteikia optimistiškai – GDT indeksas pakilo net 3,7 proc. – iki 1264 punkto. Tai aukščiausia rodiklio reikšmė nuo pat 2022 metų liepos 5 dienos, kai indeksas sudarė 1287 punktus.

Tai jau antra prekybos sesija iš eilės, kai GDT demonstruoja įspūdingą augimą. Praėjusią dekadą GDT indeksas buvo pakilęs 1,4 proc.

Per paskutinę prekybos sesiją labiausiai brango laktozė (+17,7 proc.), taip pat nugriebto ir nenugriebto pieno miltai (atitinkamai +4,7 proc. ir +4,1 proc.). Brango ir Cheddar sūriai (+3,7 proc.) bei sviestas (+3,4 proc.). Pasukos pabrango +2,4 proc.

Šį kartą šiek tiek atpigo tik Mozzarella sūriai (-0,1 proc.) ir sviesto miltai (-0,4 proc.).

GDT indekso kilimas globalioje rinkoje iš esmės yra labai teigiamas signalas visiems rinkos dalyviams, pradedant pieno gamintojais ir baigiant perdirbėjais. Tai reiškia, kad artimiausiu metu ūkininkai gali tikėtis pieno supirkimo kainų augimo. Kiek daug, priklauso nuo atskiros situacijos šalyse, rinkos dalyvių konjunktūros ir kitų veiksnių. 

Vadovaujantis Europos Komisijos duomenimis, sausio mėnesį vidutinė žaliavinio pieno supirkimo kaina Lietuvoje siekė 56,98 Eur už 100 kg. Tai penktas rodiklis tarp visų Europos Sąjungos šalių, todėl peikti ir skųstis pieno gamintojai vargu ar turėtų.

Be to, GDT indekso kilimo tendencija teikia vilčių, kad pieno produktai globalioje rinkoje ir toliau brangs, o tai savo ruožtu reiškia, kad turėtų dar labiau augti ir pieno supirkimo kainos.

Tiesa, labai tikėtina, kad per kitą GDT prekybos sesiją indeksas gali ir sumažėti, nes kainų korekcija yra normalus reiškinys. Kad ir kaip būtų, matyti, jog GDT indeksas turi dar nemažą potencialą augti (ne mažiau kaip 250-350 punktų). Apie tai mums sufleruoja pats GDT indekso daugiametis grafikas. Rinkos augimas gali trukti apie 1-1,5 metų atsižvelgiant į praėjusios korekcijos dinamiką.

Praėjęs augimo ciklas truko 22 mėnesius, po kurio sekė 18 mėnesių kainų korekcija. Šis augimo ciklas jau trunka 18 mėnesių, bet jis gali užsitęsti ir ilgiau, nei ankstesnio rinkos augimo metu. Kad ir kaip būtų, pieno rinkos dalyviai turi suprasti, jog tiek rinkos augimo, tiek smukimo metu pasitaikys trumpalaikių korekcijų į vieną ar kitą pusę. Ir tam rinkos dalyviai turi būti pasiruošę. Tačiau kol kas šviečiasi gana geros tendencijos.

„Global Dairy Trade“ prekybos aikštelė priklauso Naujosios Zelandijos žeės ūkio kooperatyvui „Fonterra“. Okeanijos zonoje fiksuojamos tendencijos Europą pasiekia maždaug po 1,5-2 mėnesių. 

Video