Nyderlandų gėlių pramonė sprendžia opią pesticidų problemą

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

 Didžiausiame pasaulyje gėlių turguje netoli Amsterdamo Margriet Mantingh žvelgia į gėles, kurių eilės tęsiasi kiek akys užmato – ir mato vieną milžinišką pesticidų puokštę.

Tulpėmis nuo seno garsėjantys olandai yra tarptautiniai gėlininkystės lyderiai, tačiau šis sektorius vis dažniau tikrinamas dėl laukuose purškiamų pesticidų.

Saugant lyderių vardą, olandams ypač svarbu rodyti pavyzdį, mat jų pramonės šaka sulaukia vis daugiau kritikos, teigė prieš pesticidus kovojančios Nyderlandų grupės PAN-NL prezidentė M. Mantingh.

Jos organizacija neseniai paskelbė tyrimą, kuris atskleidė, jog dauguma gėlių parduotuvėse, prekybos centruose ar internetu parduodamų puokščių kimšte prikimštos pesticidų. Gėlės purškiamos toksišku kokteiliu, kuris gali sukelti vėžį, paveikti hormonus ir sumažinti vaisingumą.

„Ištyrę 13 puokščių, radome 71 skirtingą pesticidą, iš kurių trečdalis buvo Europos Sąjungoje uždraustos medžiagos“, – AFP sakė 78 metų pensininkė.

Ištirtose gėlėse rasta insekticidų ir fungicidų pėdsakų – kai kurie iš jų uždrausti, „nes yra labai toksiški žmonėms“, pabrėžė ji.

„Kitokios ligos“

Pesticidais purškiamų gėlių klausimas pateko į Prancūzijos laikraščių antraštes po to, kai maža mergaitė mirė nuo leukemijos, susijusios su cheminių medžiagų poveikiu jos motinai, kuri besilaukdama dirbo gėlių parduotuvėje.

Prancūzijos vartotojų grupė „UFC Que Choisir“ taip pat išreiškė susirūpinimą dėl skintų gėlių užterštumo pesticidais ir įspėjo apie pavojų gėles parduodantiems asmenims.

Netoli Nyderlandų sostinės esančiame Alsmeryje (Aalsmeer) dešimtys darbuotojų elektriniais motoroleriais važinėja po didžiausią pasaulyje gėlių turgų.

Čia įsikūrusi „Royal FloraHolland“ grupė per metus parduoda maždaug devynis milijardus gėlių, o jos metinė apyvarta siekia apie 5,2 mlrd. eurų. Didžioji dalis produkcijos eksportuojama – daugiausia į Vokietiją, Didžiąją Britaniją ir Prancūziją.

Nyderlandų bendrovės taip pat kasmet importuoja apie tris milijardus gėlių iš Afrikos, visų pirma iš Etiopijos ir Kenijos, sakė „Royal FloraHolland“ atstovas spaudai Michelis van Schie. Pasak jo, pesticidų naudojimo taisykles nustato šalis, kurioje auginamos gėlės – taigi dažnai taikomi skirtingi standartai.

„Afrikoje yra kitokių ligų nei Europoje. Tai reiškia, kad kovai su šiomis ligomis reikia kitokių produktų“, – sakė jis.

Problema ta, kad šios gėlės vėliau patenka į Europos rinką, teigia tokios grupės kaip „UFC Que Choisir“ ir PAN-NL.

Europos Sąjungoje nėra įstatymų, ribojančių pesticidų naudojimą skintoms gėlėms, kurių 80 proc. importuojama iš šalių, vis dar leidžiančių naudoti labai toksiškas medžiagas, sakė PAN-NL prezidentė M. Mantingh.

Nors ES galioja įstatymai, ribojantys pesticidų naudojimą vaisiams ir daržovėms, tokių teisės aktų gėlėms nėra, pabrėžė ji.

„Tobulos gėlės“

Jaunos prancūzaitės mirtis sukėlė padarinių Nyderlanduose. Olandų gėlininkų asociacija VBW kartu su Žemės ūkio ministerija paragino savo narius naudoti pirštines ir visada plauti rankas po to, kai tvarko į jų parduotuves pristatomas gėles.

Nuo kitų metų „Royal FloraHolland“ reikalaus, kad augintojai turėtų tvarumo sertifikatą, leisiantį valdžios institucijoms patikrinti naudojamų pesticidų kiekį.

„Prancūzijos atvejis siaubingas, ir net jei tiksliai nežinome, kas nutiko, privalome užtikrinti, kad visada viskas būtų kuo saugiau“, – sakė VBW vadovas Marco Maasse.

Jis teigė, kad nė viena Nyderlanduose parduodama puokštė nekelia pavojaus visuomenei, „nes jos tiesiog nebūtų leista parduoti“.

Abu vyrai ir Margriet Mantingh sutaria dėl vieno dalyko: jų šalis, kaip pasaulio lyderė, privalo rodyti pavyzdį.

„Turime geriau suprasti, kokie (pesticidų) likučiai lieka ant produkto, kai jis gaunamas iš augintojo arba įvežamas į Nyderlandus“, – sakė M. Maasse.

„Šiuo požiūriu būtų galima patobulinti visą grandinę“, – pridūrė jis.

Tačiau galiausiai, pasak M. Van Schie, „klientai nori tobulų gėlių ir augalų“ – net ir žiemą.

Video