Automatiniai lauko braškių kombainai. Ar tikrai jie verti investicijų?

Braškių kombainas. Braškių kombainas.

Kompanija „Advanced Farm“ teigia esanti viena iš lyderių automatizuojant braškių skynimą lauke, tačiau ar tikrai ji pateisina savo pažadus?

JAV ūkininkai pažymi kai kuriuos “Advanced Farm” braškių derliaus nuėmimo kombainų savybes ir trūkumus:

Privalumai:

• autonominis skynimo našumas;

• lengva valdyti kombainų parką su vienu operatoriumi;

• greiti patobulinimai;

• gamintojo reagavimo operatyvumas ir bendradarbiavimas.

Trūkumai:

• mažas produktyvumas (lyginant su žmogumi);

• kombainas dar nėra ekonomiškas;

• braškių skynimo kokybė galėtų būti ir geresnė;

• sudėtinga logistika.

„Advanced farm“ naujų technologijų naudojimas braškių ūkio procese tam tikrais atvejais yra naudingas plėtojant ateities gamybą. JAV braškių augintojai laukuose naudoja ir kitą mašiną, kuri iš braškių išsiurbia tam tikros rūšies kenkėjus. Taip pat išbandomas projektas, susijęs su didelių braškių plotų drėkinimu. Pagrindinis šio projekto tikslas – automatizuoti operaciją ir padaryti ją kuo veiksmingesne, nes drėkinimas yra pagrindinė kai kurių JAV regionų problema.

Kaip valdomas braškių kombainas?

Mašinos valdymas yra labai paprastas. Braškių eilėje mašinai nereikia jokios pagalbos ir ji pradeda dirbti lysvėse. Eilių pabaigoje kombainas laukia, kol operatorius perkels jį į kitą eilę. Šiam veiksmui atlikti operatorius turi mašinoje įmontuotą valdiklį. 

Kaip išsprendžiamos braškių kombaino problemos?

Dėl trikdžių šalinimo ir visų duomenų grįžtamojo ryšio apskritai “Advanced Farm” sukūrė išmaniojo telefono programėlę, kuri nuolat sąveikauja su mašina. Operatorius ir inžinieriai turi tiesioginę prieigą prie visų duomenų. Tai lengvina sąveiką ir greičiau pašalina defektus.

Kaip naudoti braškių kombainą ūkyje?

Braškių derliaus nuėmimo mašinos stovi tame pačiame plote visą sezoną, nuo sausio iki birželio. Valdymą koordinuoja vienas operatorius. Mašinos dirba 6 dienas per savaitę, 10 valandų per dieną, o tame pačiame lauke braškės skinamos kas antrą dieną. Paprastai per dieną galima nuimti nuo 5 iki 10 arų (2 – 4 ha/d.). 

Mašinos pirmiausia važiuoja per eiles, po to darbo imasi žmonės, surenkantys mašinos paliktas uogas.

Kiek braškių per valandą nuskina mašina?

Kiekviena mašina aprūpinta 4 robotinėmis rankomis. Kiekviena mašina gali nuskinti apie 1000 uogų per valandą, o tai sudaro apie 13 kg per valandą. 

Pavyzdžiui, žmogus gali pasiekti iki 30 kg per valandą našumą. Tai reiškia, kad kūrėjams dar reikia šiek tiek nuveikti mašinos produktyvumo klausimu.

Esant dabartiniam produktyvumui, kiek mašinų reikia, kad nuimti derlių ūkyje?

Turint tokį našumą, kuris yra dabar, prireiktų 15 mašinų 100 akrų braškių derliui. Žinoma, tai nėra ekonomiškai įmanoma. Todėl dar teks tobulinti mašinos efektyvumą. Kūrėjai tikisi, kad ateis laikas, kai šios mašinos bus tokios pat produktyvios kaip ir žmonės.

Kiek kainuoja darbas su šiomis mašinomis? Ar tai jau pelninga?

JAV braškių ūkiai moka mėnesinį nuomos mokestį už šių kombainų darbą. Kiekis gali skirtis kiekvieną mėnesį, priklausomai nuo mašinų našumo. Papildomai ūkininkas sumoka atlyginimą operatoriui. Bet ūkininkai džiaugiasi, jog neturi jokių papildomų išlaidų mašinos priežiūrai, remontui ar atnaujinimui.

Jei paklaustumėte, ar ekonomiškai prasminga turėti šias mašinas, daugumos JAV braškių augintojų atsakymas kol kas būtų - ne. Tačiau, nors jiems brangu turėti šiuos kombainus, jie yra ateitis, nuo kurios nepabėgsi. Taigi, braškių ūkiai ateityje vis progresuos.

Nors braškių ūkiai ir įžvelgia investicijų į inovacijas ir naujas technologijas vertę, jie pripažįsta, kad dabartinė šių mašinų būklė dar nėra pakankamai ekonomiška ar pakankamai efektyvi, kad pakeistų žmogaus darbą. 

Kita vertus, atrodo, tai tik laiko klausimas, kada braškių skynimo robotas pranoks žmones.

Video