Didėjanti populiacija kelia iššūkių – traukinys Estijoje partrenkė lokį
Naktį į balandžio 22 d. Viljandžio apskrityje, Auksi kaime, įvyko tragiškas susidūrimas – traukinys partrenkė per bėgius ėjusį lokį. Gyvūnas žuvo nuo patirtų traumų.
Įvykis nutiko vienos vietinės medžiotojų draugijos prižiūrimoje teritorijoje. Draugijos pirmininkas Priitas Vahtramė pranešė, kad 22:30 buvo gauta informacija iš gelbėjimo tarnybos apie incidentą. Atvykus į vietą, buvo nustatyta, kad žuvo apie 140 kg sveriantis lokys.
„Tai buvo vietinis lokys. Mes jį pažinojome – jo žiemojimo vieta buvo vos keli kvartalai nuo čia,“ pasakoja Vahtramė.
Jis taip pat pabrėžia, kad pastaraisiais metais Estijoje lokių populiacija smarkiai išaugo ir tai nėra pirmas atvejis, kai laukinis gyvūnas nukenčia susidūręs su transporto priemone.
„Šiuo metu Estijoje lokių populiacija siekia apie 1160 gyvūnų, todėl ir eismo įvykių rizika auga,“ pažymi Vahtramė.
Lokiai daugėja ir Latvijoje
Latvijoje lokių populiacija taip pat auga – manoma, kad šiuo metu šalyje gyvena apie 130 lokių. Gamtos apsaugos valdyba pažymi, kad lokiai dažniausiai vengia žmonių, tačiau susidūrus su jais būtina laikytis saugumo priemonių: negalima bėgti ir jokiu būdu negalima jų šerti.
Kaip apsisaugoti nuo lokio
Įrodyta, kad pipirinių dujų aerozolis yra labai veiksmingas, jei naudojamas tinkamai. 2008 m. tyrimas Aliaskoje (JAV), apimantis 1985–2006 m. laikotarpį, parodė, kad pipirinės dujos 92 % atvejų sustabdė nepageidaujamą lokių elgesį. Dar daugiau – 96 % atvejų, kai žmonės susidūrė su lokiu iš arti, jiems pavyko išvengti sužeidimų.
Pipirinio aerozolio efektyvumas priklauso nuo situacijos ir užpuolimo aplinkybių, tačiau svarbiausia tai, kad šis būdas neatima gyvybės, bet atbaido gyvūną, taip padidindamas visuomenės saugumą. Aišku, joks atbaidymo būdas nėra 100 % veiksmingas, bet šis yra vienas patikimiausių.
Keletas faktų:
92 % atvejų pipirinės dujos veiksmingos prieš rudus lokius, 90 % – prieš juoduosius, 100 % – prieš baltuosius lokius
98 % atvejų, kai naudotos pipirinės dujos lokių atakai atremti, žmonės liko be sužeidimų
7 % atvejų vėjo kryptis sumažino pipirinių dujų veiksmingumą
14 % atvejų, naudojant aerozolį, nežymiai nukentėjo ir pats žmogus
Aerozolio negalima laikyti kuprinėje – jis turi būti po ranka, nes lokio užpuolimas gali įvykti staiga
Apsauginis aerozolis nuo lokių turi specialų apsauginį dangtelį, kuris neleidžia atsitiktinai išsiskirti medžiagai. Patogus apsaugos būdas miško sąlygomis, kur daug laukinių gyvūnų.
Ką daryti, jei puola lokys?
- Paimk aerozolį;
- Nuimk saugiklį;
- Laikyk abiem rankomis;
- Taikyk į lokio snukį, šiek tiek žemyn;
- Purkšk trumpais intervalais (2–3 sek.);
- Jei lokys artėja – pakartok;
- Užfiksuok dangtelį ir padėk aerozolį saugioje vietoje.
