Medinio pastato nusėdimas. Kaip jį sumažinti

Pastato nusėdimas. Pastato nusėdimas.

Rentinio nuslūgimas, medinio namo suslūgimo priežastys ir profilaktika

Medinio namo, rąstinio rentinio nuslūgimas – procesas natūralus ir, deja, neišvengiamas. Pastato nusėdimas vyksta dėl medienos džiūvimo. Sienų rąstai ir tašai džiūva netolygiai, nes ręstas namas skirtingai apšildomas saulės ir apipučiamas vėjų iš skirtingų pusių. Kol tęsiasi rentinio suslūgimas, galima imtis profilaktinių priemonių. 

Pastato nusėdimo faktoriai

Medinio rentinio nusėdimas trunka apie 3 mėnesius. Tikslesnę trukmę lemia keletas faktorių: 

• rentinio statybinė medžiaga (rąstas, tašas); 

• rąstų ir tašų dydis, matmenys;

• medienos drėgnumas;

• rentimo technologija.

Rentinio sienų medžiagos tipas įtakoja nuslūgimo intensyvumą

Priklausomai nuo rentimui panaudotos medienos techninių savybių, pastato suslūgimo gylis gali skirtis. Pavyzdžiui, jeigu statinį statė iš paprastų rąstų – medinis pastatas suslūgsta iki 150 mm.

• Cilindruotas rąstas – nusėdimas iki 100 mm;

• Obliuotas ir neobliuotas paprastas tašas – pastatas nusėda iki 60 mm. 

• Profiliuotas tašas (natūralaus drėgnumo) – nuslūgimas iki 20-40 mm, o tašas, džiovintas kameroje – iki 25 mm;

• Klijuotas tašas nusėda 10-20 mm. 

Medinio namo nusėdimo laikas priklauso ir nuo medienos dydžio (rąsto, tašo storis-ilgis), ir nuo paties pastato dydžio. 

Rentinio medienos drėgnumas

Jeigu namas suręstas iš tokios medienos, kurios drėgnumo procentas labai didelis, tai su laiku ji pradės džiūti, sukeldama rentinio deformacijas. Todėl prieš pradedant ręsti, visus rąstus reikia tinkamai išdžiovinti. 

Geriausia ręsti namą žiemos metu, nes žieminė mediena (nukirsta gruodį-sausį) yra sausesnė, turi natūraliai subalansuotą drėgnumą, optimaliai tinkantį rentiniui. Dėl to nusėdimas vėliau būna labai nedidelis ir vyksta tolygiai. 

Šį procesą dar lemia santykinis oro drėgnumas, kuris žiemą yra mažesnis už vasaros.

Šalčių metu drėgmė iš medienos “iššaldoma”. Užtai vasarą daryto rentinio nusėdimas trunka 2-3 kartus ilgiau, nes pavasario-vasaros-rudens medienoje pilna sakų. 

Netinkama rentimo technologija išprovokuoja nuslūgimą

Ręsto pastato nusėdimo stiprumas priklauso ir nuo to, kokiu būdu buvo suręstas namas. Daug lemia namo kampų rentimo technologija, dar svarbu - kaip glaudžiai ir tankiai sudurti rąstai. Nusėdimui įtakos turi medžiaga, klojama tarp vainikų.

Technologiškai labai svarbu: kokiais tvirtinimo elementais sujungiami rąstai rentinyje – medinėmis medvinėmis ar metaliniais kaiščiais, ar išlaikomi technologiniai tarpai. 

Neatsižvelgus į šiuos faktorius rentinys gali deformuotis: langų rėmai persikreips, durys bus sunkiai atidaromos, kils problemų su grindų danga, vidinė sienų apdaila bus sugadinta. 

Pastato nusėdimo profilaktika

Nusėdimo ir suslūgimo pasekmes galima sumažinti iki minimumo, atliekant kai kuriuos profilaktinius darbus dar statybų metu. 

Langų ir durų blokus montuokite, praėjus pusmečiui po sienų rentimo ir stogo dengimo. Pusmečio pakanka, kad įvyktų bent dalinis rentinio nusėdimas. 

Prieš įmontuodami langą į rentinio sieną, pasidarykite specialią nusėdimo staktą langui. Tai apylangė – dėžė iš lentų, įstatomą į lango tarpangį, paliekant iš šonų 2-5 cm laisvus tarpelius - jie atlieka svarbų vaidmenį nusėdimo procese. Apylangės dėžė tvirtinama, naudojant tašelius ir kaiščius (dygius). Visi tarpai užpildomi montažinėmis putomis ir paslepiami po apvadais. Į staktą, paruoštą tokiu būdu, įstatomi langų rėmai ir užfiksuojami. 

pastato nusėdimas

Lygiai taip pat rentinio sienoje montuojamos ir durys. Visi minėti patarimai padės išvengti langų ir durų persikreipimo, rentiniui nusėdant. 

Rentimo metu kiekvieną vainiką kaip reikiant apkalkite specialia tvoklele arba dideliu mediniu plaktuku. Nuo to rąstai ar tašai glaudžiau susidurs tarpusavyje. Tarp rąstų eilių naudokite šiltinantį glaudintuvą – pvz., džiutą. 

Pastebėta, kad profiliuotas tašas turi mažiausią nusėdimą. Montavimo metu tokie tašai labai glaudžiai ir kietai sukimba tarpusavyje griovelių, dygių ir įlaidų dėka.

Panašūs straipsniai

Video