Augalų dizainerė Neringa Bitinaitė: dažniausiai klientai nori bonso stiliumi formuotų augalų

Pasak N. Bitinaitės, lengviau formuoti žemesnius augalus, jaunesnius, su geresniu žalumos prieaugiu. Pasak N. Bitinaitės, lengviau formuoti žemesnius augalus, jaunesnius, su geresniu žalumos prieaugiu.

Neringa Bitinaitė – arboristė, mokanti meniškai apkarpyti medžius, krūmus. Paprašėme Neringos plačiau papasakoti apie savo profesiją ir ko dažniausiai pageidauja jos klientai.

Kas jus paskatino pasirinkti tokią ne visai moterišką arboristės specialybę?

Skatinimo tikrai nebuvo. Manau, tai buvo giliai paslėpta mano psichologijoje. Vaikystėje lipau į aukščiausius medžius, taip pat įtakos turėjo mano charakterio savybės: iššūkių troškimas, aukščio baimės įveikimas, meilė augalams ir estetikai, noras laužyti susiformavusius stereotipus apie vyriškas ir moteriškas profesijas. Noras rizikuoti ir atrasti save iš naujo. Arboristika žavėjausi dėl profesijos retumo ir unikalumo ir, žinoma, artimumo mano - želdynų dizainerės – profesinei sričiai. 

a

Kokių charakterio savybių reikia turėti dirbant šį darbą?

Atkaklumo, noro tobulėti, azarto, noro įveikti iššūkius ir greitai reaguoti į susiklosčiusias situacijas bei jas spręsti. Nebijoti aukščio, turėti žinių apie augalus ir stengtis į kiekvieną augalą pažiūrėti individualiai, su meile, atsidavimu ir pagarba - kaip į meno kūrinį ir vieną iš svarbiausių gamtos elementų.

Kiek laiko jau dirbate?

Žiūrint, kaip mes skaičiuosime tą laiką. Ar nuo kada išvis prasidėjo tie pirmieji žingsniai, ar kiek ir kada oficialiai buvo tam skirta daugiausiai laiko. Atsakymai gali skirtis kardinaliai. Iš tiesų aš jaučiu, kad tai tik mano kukli pradžia, pradinis startas šioje profesijoje, matau dar daug neatrastų dalykų ir perspektyvų, o galimybės yra tikrai neribotos ir plačios.

Esu baigusi Kauno kolegijos Želdinių ir jų dizaino studijas, profesija - želdynų dizainerė, sodybų apželdinimas. Apmaudu, kad kolegijoje neruošia augalų formavimo specialistų, to net nėra studijose. Tik miškininkus kažkiek supažindina su arboristika. 

Iš kur semiatės idėjų meniškai apkarpydama medžius?

Idėjų visada semiuosi stebėdama kolegų darbus, analizuodama ir gilindamasi į kiekvieną smulkmeną, stebėdama užsienio profesionalus, kurie turi daugiau patirties ir praktikos bei dalijasi ja socialiniuose tinkluose. Norint būti gera mokine, reikia stebėti mokytojus ir bandyti perprasti jų darbus, šiek tiek improvizuoti ir tobulinti pagal save, išreikšti save per kūrybą ir meną. Tik plėsdami savo akiratį ir požiūrį mes tobulėjame, keičiamės. Tai labai svarbu norint pasiekti maksimumą.

Kokių augalų formų pageidauja užsakovai?

Dažniausiai klientai nori bonso (bonsai) stiliumi formuotų augalų. Šis stilius labai išpopuliarėjo ir pavergė lietuvių širdis. Taip pat spiralės formos augalų, rutuliškų, apvalių, lanksčių formų augalų. Populiaru formuoti augalus, kad jie būtų išnuogintais kamienais, bet sutankintomis viršūnėmis.

Pirmieji mano darbai buvo 2 bonsai kadagiai, formuoti Kauno rajono Ilgakiemio mokyklos-darželio teritorijoje. Džiugu, kad ir valstybinės įstaigos rūpinasi savo teritorijų grožiu, modernumu.

a

Kokius augalus lengviau formuoti, kokius sudėtingiau?

Lengviau formuoti žemesnius augalus, jaunesnius, su geresniu žalumos prieaugiu. Sunkiau formuoti aukštus ir senus, masyvius, su skurdesniu ir prastesniu prieaugiu augalus. Atsižvelgiant į tai, kokį augalą ir kaip formuosime, priklauso sudėtingumas ir tipas.

Koks buvo pats sudėtingiausias atvejis jūsų darbe?

Sudėtingiausių atvejų ir iššūkių mūsų profesijoje niekada netrūksta. Atvykusi pas klientą niekada nežinai, kaip tiksliai pasiseks suformuoti augalą, nes nuotraukos būna labai apgaulingos, kaip ir pats augalas, pamačius jį pirmą kartą. Kiekvieną kartą gali pamąstyti apie net tris skirtingus to paties augalo formavimo tipus, bet visada turi priimti patį geriausią sprendimą, kad būtų geriausia augalui, patiktų klientui ir derėtų želdiniuose. Reikia mokėti į formuojamą augalą pažiūrėti su perspektyva ir vizualizacija, kaip jis atrodys po 3-5 metų ir daugiau, kaip derės visumoje su aplinka.

Nuo kada iki kada galima genėti medžius?

Genėti medžius ir formuoti augalus galima vos tik pradėjus tirpti sniegui, kai temperatūra nėra labai žema, iki pat pirmųjų šalnų. Viskas priklauso tiek nuo klimato, tiek nuo oro sąlygų, augalo rūšies ir būklės. Pats darbymetis būna anksti pavasarį ir vasarą, kai žmonės pilni idėjų ir noro atsinaujinti aplinką ir želdinius.

Ką veikiate žiemą?

Žiemą laiko skiriame žinių ir idėjų kaupimui, seminarų lankymui, bendradarbiavimui ir bendravimui su kitais profesionalais bei mėgėjais. Tai ypatingas laikas, skiriamas sau ir artimiems žmonėms. Žiemą stengiuosi susidėstyti savo mintis, planus kitam sezonui, analizuoti ir daryti išvadas, kuo galėčiau nustebinti savo klientus.

Ar užsakovai kada nors reiškia pretenzijas, kad ne taip įsivaizdavo medžio formą, ar jiems pateikiate eskizus, nuotraukas, kaip atrodys augalas po jūsų darbo?

Labai retai kada pasitaiko klientų su pretenzijomis, daug dažniau sulaukiu jų nuostabos ir asmeninės padėkos, šypsenos ir džiugios reakcijos. Jeigu ir pasitaiko nesklandumų, stengiamės rasti kompromisą. Prieš formuojant augalus su klientais vaizdžiai ir smulkiai viską aptariame, deriname, juos nuraminu, kad viskas šauniai pavyks. Klientai manimi labai pasitiki ir be abejonių man patiki savo augalus. Kadangi dirbu ir medelyne bei su objektais, tai fotografuoju augalus prieš ir po formavimo labai detaliai ir smulkiai, kad būtų kuo aiškesnis ir pastebimesnis rezultatas. Nepasitikėjimas ir abejonės dažniausiai būna iš nežinojimo, bet tai normalu. Jei žmogus suvokia arba nors kiek išmano apie augalus ir žino, ko nori, tada paprasčiau viską suderinti ir įgyvendinti jo norus.

Šiuo metu dirbu profesionalioje įmonėje „Akademijos arboristai“ su arboristu Leonardu Mekioniu. Turime labai šaunią ir profesionalią komandą, be kurios pagalbos tikrai neišsiversčiau ir negalėčiau tobulėti.

Video