Paprikų sėjimas ir daiginimas žiemos antroje pusėje

Asociatyvi nuotr. Asociatyvi nuotr.

Kada sėti paprikas daigams, paprikų sėjimas daigams, paprikų daigų auginimas

Sausio pabaigoje iki vasario vidurio Lietuvoje įprasta sėti paprikas daigams namuose. Paprikų, kurios dar vadinamos saldžiaisiais pipirais, tikslus sėjimo laikas priklauso nuo tolesnės namuose užaugintų daigų persodinimo vietos pavasarį-vasarą.

• Paprikų sėklas, kurių daigai vėliau bus skirti persodinimui į šildomą šiltnamį, namuose sėjama nuo sausio 25 d. iki vasario 10-14 d. 

• Persodinimui į nešildomą šiltnamį sėklas daigams pradedama sėti laikotarpiu nuo vasario vidurio, baigiant kovo viduryje. Į nešildomą šiltnamį daigai perkeliami balandžio-gegužės viduryje (priklausomai nuo veislės daigų augimo greičio). 

• Planuojant namuose augintus paprikų daigus vasaros pradžioje persodinti į atvirą žemę darže, sėklų sėjimu reikia užsiimti ne anksčiau vasario 15 d. ir ne vėliau kovo vidurio. Tuomet, praėjus rekomenduojamoms 60-80 daiginimo dienoms, daigus galima bus persodinti į atvirą lysvę apie birželio 1 d.  

Saldžiųjų pipirų daigai auga lėtai – apie 60-80 dienų (2-2,5 mėnesius). Perkant sėklas iš gamintojų tikslus daiginimo laikas nurodomas ant pakuotės. Auginant sėklas iš savo darže nuimto paprikų derliaus laikas panašus, atsižvelgiant į veislę ir asmeninę auginimo patirtį. 

Kaip paruošti paprikų sėklas sėjimui

Paruošiamajame etape dėmesys skiriamas dezinfekavimui (sėklų ir auginimo konteinerių) bei palankios dirvinės terpės parinkimui. 

Sėklos dezinfekuojamos tik tuo atveju, jeigu jos paimtos iš savo daržo paprikų. Bet, perkant paprikų sėklas parduotuvėse, dezinfekuoti nebūtina – gamintojų sėklos jau yra apdorotos ir dezinfekuotos nuo ligų. 

Dezinfekuojant nuosavas sėklas, stiprinamas jų imunitetas, atsparumas ligoms, naikinami užkrato grybeliai, gerinamas sėklų daigumas. Bet jeigu sėkla jau yra užsikrėtusi, dezinfekavimas jai nepadės, neišgydys. 

Tradiciškai paprikų sėklos naminėmis sąlygomis dezinfekuojamos šiltame 2 % kalio permanganato tirpale. Didesnė negu 2 % koncentracija labai kenkia paprikų sėkloms – jos nudega, tampa nevaisingos ir sterilios. Mirkymas tirpale užima iki 20 minučių, patalpoje turi būti šilta 18-22º C temperatūra. Pamirkytos sėklos apiplaunamos ir nusausinamos. 

Dezinfekuoti verta ir auginimui skirtus indus – konteinerius, dėžutes, ypač naudojamus ne pirmą kartą. Anksčiau juose augę augalai galėjo palikti ten kokių nors ligų sukėlėjų. 

Kalbant apie paprikoms geriausią dirvinę terpę svarbu, kad jos rūgštingumas būtų palankus ir siektų 6,2-6,8 pH. Paprasčiau būtų naudoti firminį gamintojų substratą, kuriame suderintas reikiamas maistinių elementų kiekis ir užtikrintas sterilumas. 

Bet naudojant savo žemę iš daržo, ją irgi vertėtų dezinfekuoti – apsaugai nuo galimų kenksmingų mikroorganizmų. Vengti reikia tos dirvos, kurioje praeitame sezone augo bulvės ir pomidorai – sėjomaina neleidžia auginti joje paprikų (dėl galimų ligų ir kt.). 

Savarankiškai ruošiant dirvinę terpę iš savo daržo verta pasidaryti tokį mišinį, kurirs priimtinas paprikoms: 2 dalys derlingos žemės, 2 dalys aukštapelkinių durpių, 1 dalis smėlio, 5 dalys komposto. Prieš sėjimą dirvos mišinį verta kelias dienas palaikyti šiltoje patalpoje, kad mišinys irgi sušiltų ir sėklos būtų sėjamos į šiltą terpę. 

Kaip sėjamos paprikų sėklos

Paprikų sėklų sėjime svarbu laikytis teisingo sodinimo gylio ir atstumų tarp sėklų. Geriausia sodinti įterpiant jas 0,5-1,5 cm gyliu į žemę ar substratą. Paprikų sėklos sėjamos apie 2 cm atstumu viena nuo kitos. Sėjimo metu kambaryje turi būti 20-22º C. 

Baigus visų paprikų sėklų sėjimą jas iš viršaus užpilkite 1,5 cm storio žemės/substrato sluoksniu. Ką tik pasėtoms sėkloms reikia duoti vandens, bet saikingai, kad laistymas neišplautų sėklų iš dirvinės terpės. 

Iš karto po sėjimo ir per sekančias 15 dienų paprikų sėkloms būtina užtikrinti nuolatinę +25º C šiltą temperatūrą (vien 20-22º C sėkloms šioje fazėje nepakaks). Tam visą pasėtų sėklų konteinerį uždenkite polietilenine plėvele, kuri sukurs ir laikys reikiama aukštą šilumą po savimi. 

Pirmieji paprikų daigai išdygs, praėjus 13-15 dienų. Tuomet plėvelė nuo jų nuimama – daigams patinka paprasta kambario temperatūra vietoj +25º C. Antraip daigai ištįs ir prastai įsišaknys pernelyg šiltoje temperatūroje. 

Augančių paprikų daigų priežiūra

Praėjus 5 dienoms po daigų sudygimo jie pirmą kartą palaistomi. Vanduo turi būti pašildytas iki 22-25º C. Palaistoma atsargiai ir nedaug, kad netyčia neišsiplautų šaknelės. 

Praėjus 30 dienų po sėjimo, paprikų daigai išleidžia pirmus du tikrus lapelius. Dviejų lapelių stadijoje daigai laistomi ne daugiau negu viena kartą per savaitę. Vanduo, žinoma, turi būti šiltas, vandens dozė – nedidelė, antraip daigai susirgs nuo perteklinės drėgmės. 

Paprikų daigai prastai augs, jeigu negaus pakankamai šviesos. Vertėtų nepamiršti, kad tai yra pietietiška šviesamėgė kultūra. Todėl daigų augimo metu jiems būtina užtikrinti pakankamą apšvietimą – ne mažiau negu 18 valandų šviesos (susumavus natūralios ir dirbtinės šviesų trukmes). Visi daigai konteineryje turi būti apšviesti vienodai ir tolygiai – tam galima keisti daigų konteinerio padėtį šviesos šaltinio atžvilgiu. 

Saldžiųjų pipirų daigus būtina saugoti nuo šaltų oro masių ir skersvėjų. 

Trijų tikrų lapelių stadijoje daromas pirmas paprikų daigų tręšimas. Augantiems daigams su 3 lapeliais svarbu pasistiprinti fosforu ir kaliu. Šių elementų yra medžių pelenų tirpale. Sodininkystės ir daržininkystės rinkoje yra nemaža kokybiškų koncentruotų ir kompleksinių trąšų pasiūla paprikoms. 

Keturių ir penkių tikrų lapelių stadijoje saldžiųjų pipirų daigai tręšiami antrą kartą tomis pačiomis medžiagomis. 

Kartais paprikų daigai, dar augdami namuose, netikėtai paleidžia priešlaikinius žiedus. Paprasčiau sakant, tai yra “gamtos klaida”, kurią reikia ištaisyti – nuskinti tuos netyčinius žiedus-išsišokėlius. Per juos sutrinka lapų vystymasis, o vėliau nekenčia ir derlius.

Video