Kaip ir kur laikyti sėklas žiemą
Sėklų laikymo sąlygos, sėklų atranka
Sodininkai su daržininkais dažnai ginčijasi: ar galima laikyti sėklas šaldytuve? Arba jas reikia laikyti tik šilumoje? Šis ginčas tęsiasi jau ilgą laiką. Tuo tarpu Šiaurės šalyse, pavyzdžiui, Grenlandijoje gyventojai laiko sėklas amžino įšalo sluoksniuose. Savo praktiką jie grindžia tuo, kad šaltyje sėklos geriau išsilaiko.
Šaltis tikrai būna naudingas sėklų laikymui. Bet su labai svarbia sąlyga - laikyti šaltyje galima tik labai gerai išdžiovintas sėklas. Jeigu sėklose liks drėgmės, tuomet, užšąlant, ji virs ledo kristalais ir suveiks kaip aštrūs peiliai, niokojantys sėklas iš vidaus.
Laikymui šaltyje svarbus ne tik sėklų sausumas, bet ir jų kokybė, sveikumas, švarumas. Todėl laikymui atrenkamos tik geriausios sėklos.
Sėklų atranka laikymui
Gerai tinka sėklos iš vaisių ir daržovių, subrendusių sausuoju šiltuoju metų laiku. Jeigu vaisiai nespėjo subręsti, jų sėklų išlaikymas prastėja. Daug kas priklauso ir nuo veislės - pvz., ankstyvųjų veislių sėklos žymiai greičiau praranda daigumą.
Laikymui atrenkamos tik pilnasvorės sėklos. Kaip nustatyti, kad sėkla pilnasvorė? Tam jas dedame į druskos tirpalą ir stebime, kurios sėklos išplauks į paviršių, o kurios liks indo dugne. "Skenduolės" yra geros pilnasvorės sėklos - jos daugiau sveria. Išplaukusios į paviršių yra nekokybiškos ir nepilnavertės, joms trūksta pilno svorio, dalis jų galimai tapo tuščiavidurėmis.
Atrankos etape pašalinamos lūžusios, sugadintos, pernelyg smulkios sėklos bei tos, kurios turi pelėsio ir puvimo požymių. Išvalomos ir visos organinės šiukšlės, lydinčios sėklas – laikymui reikalinga tik švari medžiaga.
Pvz., kopūstų, pomidorų, morkų, svogūnų ir petražolių sėklas valymui surenkame į maišelį ir intensyviai triname apie 6-8 minutes. Trinties metu atsisluoksniuoja prilipusios šiukšlės, apvalkalo atplaišos. Atsikratę šiukšlių, sėklas dedame į druskos tirpalą (5 g druskos : 100 ml vandens).
Po tirpalo sėklas plauname švariu šiltu vandeniu ir džioviname ant popieriaus lapo. Austinės medžiagos džiovinimui ne visada tinka, nes jose gali būti smulkių pluoštų, galinčių prilipti prie sėklų. Svarbu gerai išdžiovinti sėklas – maksimaliai sausos laikosi ilgą laikotarpį.
Kur ir kaip geriau laikyti sėklas
Namuose sėklas gera laikyti šaldytuve – ten visada vienoda temperatūra, kuri pakankamai žema ir nesvyruoja. Sausos išdžiovintos sėklos šaldytuve gali gulėti labai ilgai, neprarasdamos daigumo. Pvz., laikant šaldytuve pupelių sėklas, jose nesiveisia kenkėjai: grūdinukai, pupeliniai pupagręžiai.
Balkone arba sklypo sandėliuke būna staigių temperatūros svyravimų – tai atlydžio saulė prišildo, tai šlapdriba, tai vėl sugrįžta šaltis. Tokiose vietose laikomoms sėkloms ne visuomet gerai. Geriau laikyti jas kambario sąlygomis – ten bent jau sausa ir temperatūra retai kada viršija +25º C.
Sėklas būtinai reikia laikyti tamsoje – uždaroje kartoninėje dėžutėje, tamsiame kambariuke, vengiant atviros saulės spindulių. Saulės šviesoje gali prasidėti neplanuotas sėklų prabudimas. Kartoninė dėžutė yra gera tuo, kad popierius “kvėpuoja”, o kartu su juo ir laikomos sėklos. Dėžutės dugną patariama pabarstyti miltais arba krakmolu – šios birios medžiagos sugeria perteklinę drėgmę, o sėklos jų dėka liks gulėti sausos.