Lempos daigų auginimui. Kaip išsirinkti lempą augalams

Kokiame aukštyje įtaisyti LED lempą daigų apšvietimui? Rekomenduojamas aukštis – 20-30 cm nuo viršutinių lapelių. Kokiame aukštyje įtaisyti LED lempą daigų apšvietimui? Rekomenduojamas aukštis – 20-30 cm nuo viršutinių lapelių.

Daigų apšvietimas, LED lempos augalams auginti, dienos šviesos lempa augalams

Žiemą dienos būna trumpos, temsta anksti. Naminėmis sąlygomis auginamiems daigams trūksta natūralios dienos šviesos. Tamsiuoju paros laiku šviesą jiems gali atstoti specialios lempos augalams, imituojančios dieninį apšvietimą ir prailginančios šviesos trukmę iki augalui reikiamo kiekio valandų. 

Liaudiškai vadinamos “fito lempos" augalams būna įvairių tipų: šviesos diodų (LED), linijiniai šviestuvai, juostinės, ultravioletinės. Kaip išsirinkti tinkamą augalų lempą ir kaip teisingai ja naudotis?

Kaip išsirinkti lempą augalams

Dauguma augintojų balsuoja už LED šviesos diodų lempas. Jų ypatumas tas, kad tokios lempos neįkaista. Jos skleidžia violetinę-rožinę šviesą (viduje naudojami raudoni ir mėlyni diodai), ši spalva priskiriama prie fitoaktyvios spektro dalies, kuri labai būtina augalų fotosintezei ir augimui. 

Prekyboje yra lempų, kurios šviečia balta šviesa. Rožinė šviesos spalva neretai erzina augintojus, tokioje šviesoje sunku skaityti. Baltas apšvietimas augalams nekenkia, bet žmogaus akiai yra malonesnis. Baltos ir rožinės diodų LED lempos vartoja mažai elektros ir neįkaista. 

Jeigu namuose liko senos liuminescencinės lempos, jas irgi galima naudoti augalų apšvietimui, bet jų efektyvumas žymiai mažesnis nei šviesos diodų. 

O paprastos pasenusios kaitriosios lemputės visai neturi jokios naudos augalams: jų skleidžiamos šviesos spektras netinka augalų fotosintezei. Be to, kaitriosios lemputės smarkiai įkaista ir sunaudoja daugiau elektros. 

Renkantis tarp LED lempų augalams

Nedideliems augalams puoduose ir mažos apimties daigams konteineriuose galima naudoti apvalią LED lempą su cokoliu. Patogumas yra tame, kad tokią lemputę su standartiniu E27 cokoliu galima įsukti į stalo lempos patroną. 

Jeigu patalpoje naudojamas toršeras - grindų šviestuvas su aukštu stovu, tuomet augalų apšvietimas padidės aukščio dėka. Jeigu toršeras naudojamas ne tik augalams, bet ir skaitymui vakarais – į jį geriau įsukti baltos šviesos LED lempą. 

Dideliam daigų kiekiui prireiks daug atskirų LED lempučių. Tokiais atvejais patogiau būtų įsirengti linijinį šviestuvą su LED šviesos diodais. Linijiniai šviestuvai skiriasi dydžiais, ilgiais, vartojamąja galia ir tvirtinimo būdais. 

a

Pigiausias linijinis šviestuvas – tai ilga siauri lempa su jungikliu korpuse ir maitinimo laidu. Jeigu daigai auginami stelaže, toks variantas bus labai praktiškas, pritvirtinant šviestuvą prie stelažo lentynų ir stovų. 

Plokštiniai šviestuvai turi savyje keletą šviesos diodų eilių. To dėka apšvietimo plotas padidėja. Šis tipas skirtas dideliam daigų kiekiui. Plokštės plotis ir ilgis gali būti įvairūs. 

LED lempa su apšvietimo tipo perjungimu. Pultelio dėka galima keisti šviesos spalvinį režimą: daigų apšvietimo valandomis – violetinė, rožinė šviesa, skaitymo valandomis – balta šviesa. 

Lango lempa su stiklo siurbtukais. Kai daigai auginami ant palangės, toks variantas, pritvirtinant LED lempą prie lango stiklo siurbtukų dėka, atrodo labai viliojantis. Bet nepatogumų gali iškilti vėliau – juk, daigams augant į aukštį, teks dažnai keisti tokios lempos padėtį: atplėšti siurbtukus nuo vieno taško ir prisiurbti kitame. O siurbtukai nuo to silpnėja. Vieną dieną jie neatlaikys lempos svorio. 

LED šviestuvas su reguliuojamu aukščiu ir metaliniais tvirtinimo laikikliais būna patikimesnis už siurbtukus. Bet viskas priklauso nuo laikiklių metalo kokybės: pigūs ploni aliuminio laikikliai greitai lūžta. Reguliuojamas aukštis turi siekti 45 cm ir daugiau. 

Strypinis LED šviestuvas gali būti įsmeigiamas į dirvą puode ar daigykloje. Tokie šviestuvai būna mažo dydžio ir tinka mažiems arba vidutiniams augalams. 

Šviesos diodų juosta turi vieną lipnią pusę, kuri priklijuojama prie sienos paviršiaus. LED juostos komplekte yra maitinimo laidas. Iš vieno kištukinio lizdo galima maitinti 3-5 m LED juostą augalams. Todėl tokią juostą geriau naudoti dideliam daigų kiekiui – pvz., visam stelažui apšviesti. 

Oranžerijų šviestuvai su LED lempomis pakabinami palubėje. Jie gali apšviesti iki 2 m² ploto (paprastesni šviestuvai – apie 1 m²). Iš pavadinimo aišku, kad toks tipas skirtas ne kambariui ar palangei, o šildomoms oranžerijoms, kurių plotas didesnis. 

Šviesos diodų prožektorius naudojamas dar didesnio ploto darbo patalpose: pramoniniuose šiltnamiuose, augalų prekybos centruose. 

Kaip naudotis augalų lempa

Kokiame aukštyje įtaisyti LED lempą daigų apšvietimui? Rekomenduojamas aukštis – 20-30 cm nuo viršutinių lapelių. Oranžerijų šviestuvai pakabinami iki 1,5 m aukštyje nuo viršutinių lapų. 

Kiek laiko turi tęstis dirbtinis daigų apšvietimas? Daigus apšviečiame LED lempomis po sudygimo. Pirmas dvi savaites daigams reikia tiek apšvietimo, kad bendra šviesa siektų 14-18 valandų – konkretus skaičius priklauso nuo augalo rūšies. 

Pvz., paprikoms reikia 18 valandų šviesos. Praėjus dar 2 savaitėms apšvietimo trukmę galima sutrumpinti iki 12-14 val. Patariama nepalikti šviesos, įjungtos visoms 24 valandoms per parą. Geriau laikytis prietaiso režimo “diena/naktis". Jeigu jūsų šviestuve tokios funkcijos nėra, tuomet bus reikalingas papildomas laikmatis - automatiniam įjungimui ir išjungimui. 

Kokį plotą gali apšviesti LED lempa augalams? Viena 10-15 vatų šviesos diodų lemputė gali apšviesti apie 1 m², jeigu ji įtaisyta 50 cm aukštyje.

Video