K. Navickas: sunku patikrinti, ar į Lietuvą patenka rusiškos daržovės
Lietuvos ūkininkams teigiant, kad į šalį per Lenkiją patenka Rusijoje išauginti agurkai ir kitos daržovės su suklastotais kilmės dokumentais, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas sako, kad patikrinti tokį neteisėtą importą yra itin sudėtinga.
„Čia yra Lenkijos institucijų darbas. Mes negalime ir neturime instrumentų kitoje šalyje tą veikti (tikrinti importuojamų daržovių kilmę – BNS). Bet tuo aspektu bendraujame, pirmiausia per Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos kanalus“, – ketvirtadienį Žinių radijui sakė K. Navickas.
Lietuvos daržovių augintojai teigia, jog į Lietuvą per Baltarusiją ir Lenkiją suklastojus kilmės dokumentus patenka Rusijoje užaugintos daržovės, daugiausia – agurkai ir pomidorai. Pasak Lietuvos šiltnamių asociacijos, tokia produkcija šalyje parduodama kelis kartus pigiau nei vietinė ar užauginta Lenkijoje arba Latvijoje.
Asociacija prašė Žemės ūkio ministerijos imtis veiksmų, kad importas iš Rusijos būtų sustabdytas bei įpareigoti institucijas tikrinti šiltnaminės produkcijos kilmės šalį.
„Mūsų institucijos, kas yra mūsų galiose, informaciją vertina“, – teigė ministras.
Anot jo, laboratorijoje Austrijoje būtų galima patikrinti įvežamų daržovių kilmę, tačiau toks metodas, ministro teigimu, yra „arba sunkiai, arba beveik neįgyvendinamas“.
„Kilmę gali nustatyti, tik jei tas agurkas ar pomidoras auga ant grunto, ant žemės. Bet didžioji dalis modernių šiltnamių ant žemės neaugina, augina mineralinėje terpėje, kur to sąlyčio nėra. Tada kilmę nustatyti sudėtinga“, – kalbėjo K. Navickas.
„Su Austrijos laboratorija kalbamės, kiek tai būtų įmanoma, tikrai tam tikrus tyrimus atliktume“, – pridūrė jis.
Lietuvos žemės ūkio rūmai taip pat kreipėsi į Lenkijos žemės ūkio rūmus su prašymu vienyti jėgas ir drauge kreiptis į ES institucijas, kad būtų uždraustas produktų importas iš Rusijos bei Baltarusijos, taip pat šalių lygmeniu įvedama patikra, visuomenei viešinama, kokios įmonės parduoda tokią produkciją.
Ministras anksčiau yra sakęs, kad rusiška žemės ūkio produkcija į Lietuvą importuojama nedideliais kiekiais, tačiau net ir maži skaičiai, pasak jo, kelia nerimą.