Plungėje pagerbti Telšių apskrities ūkininkai
Plungėje surengtas jau devintas „Nuo arklo iki roboto – 100 žemės ūkio pažangos metų“ projekto renginys, skirtas paminėti VDU Žemės ūkio akademijos šimtmetį ir pristatyti žemės ūkio mokslo proveržį. Žemės ūkio viceministras Vytenis Tomkus tikina, kad sėkmingų ūkininkų istorijos bei gerieji pavyzdžiai didina pasitikėjimą žemės ūkio sektoriumi, taip prisideda prie jaunosios kartos susidomėjimo šios srities profesijomis bei studijų programomis.
Bene du mėnesius po Lietuvą keliaujantis renginių ciklas „Nuo arklo iki roboto – 100 žemės ūkio pažangos metų“ atvyko į Plungę pagerbti Telšių apskrities ūkininkų, prisidedančių prie šalies žemės ūkio klestėjimo ir tobulėjimo.
Renginyje buvo demonstruojamos inovatyvios technologijos, pavyzdžiui, moderniausi dronai, kurie vis labiau keičia tradicinius ūkininkavimo metodus ir suteikia galimybes tiksliau bei efektyviau valdyti žemės ūkio darbus. Lankytojai galėjo iš arčiau apžiūrėti ir išbandyti modernią techniką, kuri palengvina kasdienį ūkininkų darbą, optimizuoja išteklius bei mažina poveikį aplinkai.
Šventėje susirinkę dalyviai noriai diskutavo „Kaimo plėtra. Iššūkiai ir poreikiai“ diskusijoje bei ekspertų seminaruose, kuriuose buvo aptariami svarbiausi kaimo plėtros klausimai. Apie žemės ūkio pažangą ir ateities perspektyvas kalbėjo VDU Žemės ūkio akademijos, Žemės ūkio ministerijos ir Telšių, Mažeikių, Plungės rajonų bei Rietavo miesto savivaldybių atstovai. Ekspertai pabrėžė, kad siekiant užtikrinti regionų konkurencingumą, socialinę gerovę bei aplinkosaugą kaimo plėtra turi remtis inovacijomis ir tvarumu.
„Renginys sulaukė daug dėmesio, mat į jį susirinko įvairių rajonų ūkininkai, kurie galėjo užduoti rūpimus klausimus. O jų sulaukėme nemažai: nuo melioracijos ar laukinių gyvūnų padarytos žalos iki savivaldybių savarankiškumo bei taisyklių paramoms gauti. Taip pat pristatėme ministerijos atlikus ir atliekamus darbus. Tokios išvykos į regionus yra svarbios, nes galima tiesiogiai pabendrauti, išgirsti ūkininkų ir savivaldybių problemas bei tuo pačiu pristatyti ministerijos kryptį, nuveiktus darbus, planus ir pasimatuoti temperatūrą, ar teisinga linkme judame, ar kažką reikia keisti“, - teigia žemės ūkio viceministras V. Tomkus.
Kaip ir kituose šio renginių ciklo etapuose, ypatingo susidomėjimo sulaukė ir vykusi žemės ūkio karjeros mugė, kurioje buvo pristatytos įvairios profesinės galimybės. Mugės lankytojai turėjo unikalią progą susipažinti su skirtingais karjeros keliais, VDU Žemės ūkio akademijos, VšĮ Telšių regioninio profesinio mokymo centro bei Plungės technologijų ir verslo mokyklos studijų programomis, suprasti žemės ūkio sektoriaus aktualijas ir ateities perspektyvas.
„Reikia rodyti geruosius pavyzdžius, nes tai stiprina bei kuria pasitikėjimą žemės ūkiu. Jei aplinkui girdi, kaip žemės ūkiui yra sunku, ši sritis nebus patraukli, tačiau sėkmingos istorijos augina susidomėjimą, o ir valstybė stengiasi padėti ūkininkams išmokomis, paramomis, pokyčiais ar jauniesiems ūkininkams skirta parama, kuri yra padidinta, palyginti su ankstesniu laikotarpiu. Prie naujų specialistų rengimo prisidėti gali ir savivaldybės, apmokėdamos studijas, skirdamos stipendijas, nes jeigu yra poreikis užsiauginti trūkstamą žemės ūkio specialistą, reikėtų taikyti tokias pačias priemones, kokias taiko siekiant pritraukti gydytojus, medikus ar mokytojus“, - sako viceministras.
Telšių apskrities ūkininkai pagerbti už nuopelnus šalies žemės ūkiui
Plungės rajonas pasveikino savo kraštiečius: ūkininkus Tomą Skierų, Dainą ir Julių Martišius bei Anicetą ir Marijų Kakčius už modernių ir inovatyvių ūkių kūrimą.
Mažeikių rajonas didžiavosi Alvydu Nabaža, kuris kartu su dukra vysto tvarią bitininkystę, užsiima sąmoninga ūkio plėtra, maksimaliai panaudoja visas bičių dovanas, rengia degustacijas ir edukacijas, propaguoja „zero waste“ principą. Pasveikino ir Nerijų Švelnį bei jo modernų, inovatyvų ūkį, kuriame naujos technologijos pritaikomos daržininkystėje ir vystant trumpas maisto tiekimo grandines, Audrių Vanagą už jo aktyvų dalyvavimą žemdirbių savivaldoje, puoselėjamą stabilų, inovatyvų bei tausojantį augalininkystės ūkį bei įdėtas pastangas, taikant „No-till“ technologijas.
Rietavas padėkas įteikė Antanui Karbauskui, už modernaus ūkio puoselėjimą, Žygimantui Kidikui, už jaunatvišką ryžtą ir nuoširdų darbą puoselėjant ūkį bei Ovidijui Songailai už šeimos ūkio tradicijų puoselėjimą.
Telšių rajonas pasveikino Lijaną Pocienę už savęs atradimą kaime, drąsą ir darbštumą kuriant modernų, šiuolaikišką pienininkystės ūkį, Karolį Andrijauską už ūkininkavimo tradicijų tęsimą, jaunatvišką ryžtą, mėsinės gyvulininkystės ūkio puoselėjimą ir naujų verslų kūrimą bei Palekų ūkį už modernaus, robotizuoto pieno ūkio įkūrimą, tvaraus ūkininkavimo principų taikymą.
Renginys buvo skirtas ne tik Telšių apskrities ūkininkų bendruomenei, bet ir visiems Plungės miesto gyventojams bei svečiams. Jo metu pristatyta per Lietuvą keliaujanti istorinė fotografijų paroda, kurioje eksponuojami išskirtiniai kadrai atskleidžia kaimo ir žemės ūkio gyvenimo evoliuciją per pastarąjį šimtmetį, pabrėžiant technologijų ir socialinių pokyčių svarbą. Renginyje viliojo gausybė įvairių veiklų, kurios pritraukė skirtingo amžiaus dalyvius. Edukacinės programos bei kūrybinės dirbtuvės suteikė galimybę lankytojams įsitraukti į įvairius užsiėmimus, ant laužo pagal senąsias kulinarijos tradicijas išsikepti bandelių, pasigaminti unikalius magnetus ir aitvarus, simbolizuojančius derlių.
Kitas „Nuo arklo iki roboto – 100 žemės ūkio pažangos metų“ renginys vyks spalio 5 d. Marijampolės derliaus šventėje „Sūduvos kraitė 2024“ ir senjorų liaudiškų šokių grupių festivalyje „Supynėm šokių pynę".