NŽT šiemet siekia įveiklinti 25 tūkst. ha valstybinės žemės

Asociatyvi nuotr. NŽT nuotr. Asociatyvi nuotr. NŽT nuotr.

Nacionalinė žemės tarnyba prie Aplinkos ministerijos (NŽT) šiemet daugiausia dėmesio  skiria efektyvesniam valstybinės žemės valdymui, klientų aptarnavimo kokybei ir paslaugų skaitmeninimui. Ši veiklos kryptis atliepia tiek siekį surinkti daugiau pajamų į valstybės ir savivaldybių biudžetus, tiek žmonių ir institucijų lūkesčius dėl greitesnių ir patogesnių paslaugų.

„Rengdami metinį veiklos planą, turėjome labai aiškią viziją – NŽT turi tapti maksimalią naudą valstybei ir visuomenei kuriančia, efektyvia ir klientų poreikius atliepiančia institucija. Nors pastaraisiais metais Tarnybos darbo kokybė pastebimai pagerėjo, vis dar sulaukiame kritikos, kuri, reikia pripažinti, neretai yra pagrįsta. Todėl metiniame veiklos plane orientuojamės ne į priemonių gausą ir kiekybę, bet į kokybę, susitelkdami į prioritetinių klausimų sprendimą. Šiais metais mūsų prioritetai yra spartesnis ir didesnės apimties valstybinės žemės įveiklinimas, klientų aptarnavimo ir konsultavimo kokybės gerinimas, procesų efektyvinimas bei paslaugų skaitmeninimas“,– sako NŽT direktorius Saulius Mickus.

Valstybinės žemės įveiklinimas

Šiais metais NŽT siekia įveiklinti 25 tūkst. hektarų valstybinės žemės. Tai būtų 25 proc. daugiau nei praėjusiais (2024 m.) metais, kai buvo įveiklinti 19,7 tūkst. ha valstybinės žemės.

Siekiant šio tikslo, pirmiausiai turi būti suformuojami žemės sklypai, nes tik suformuotus ir Nekilnojamojo turto registre įregistruotus sklypus galima įveiklinti: parduoti, išnuomoti, suteikti panaudai ar perduoti patikėjimo teise atitinkamoms funkcijoms vykdyti, kad jie neštų pajamas į valstybės ir savivaldybių biudžetus.

Per šių metų I ketvirtį jau suformuoti ir registruoti 3 727 nauji valstybinės žemės sklypai, kurių bendras plotas 5,7 tūkst. ha. Išnuomota buvo 4,7 tūkst. ha, o parduota 394 ha valstybinės žemės.

Iš tokio NŽT sparčiai vykdomo žemės įveiklinimo biudžetas per tris šių metų mėnesius jau gavo 15,2 mln. eurų pajamų, iš kurių 9,7 mln. eurų buvo pervesta į valstybės biudžetą ir 5,5 mln. eurų į savivaldybių biudžetus. Pernai  valstybė iš įveiklintos valstybinės žemės  gavo 42,3 mln. eurų pajamų, o savivaldybių biudžetai buvo papildyti daugiau nei 26 mln. eurų.

Prie valstybinės žemės įveiklinimo prisideda ir nuosavybės teisių atkūrimo procesas. Šiais metais suplanuota priimti net 4 tūkst. sprendimų, kuriais bus atkurtos nuosavybės teisės į buvusių savininkų turėtą žemę. Šiuo metu nuosekliai vykdomas darbas, kad pasiekti užsibrėžtus tikslus.

Dėmesys – klientų aptarnavimui ir konsultavimui

Siekdama teikti paslaugas greičiau, patogiau ir paprasčiau tiek gyventojams, tiek juridiniams asmenims, NŽT įgyvendina svarbius klientų aptarnavimo pokyčius.

„Norime pagerinti klientų patirtį dėl NŽT veiklos ir parodyti, kaip valstybinės institucijos gali dirbti šiuolaikiškai ir orientuotai į klientą. Kiekvienas mūsų sprendimas – nuo gyvo aptarnavimo kiekvieną darbo dieną iki Žemės informacinės sistemos modernizacijos – yra žingsnis į tai, kad žmogui ar verslui su žemės klausimais būtų paprasčiau, greičiau ir aiškiau“, – sako S. Mickus.

Didindama paslaugų prieinamumą, NŽT gerina klientų aptarnavimo tinklo veiklą: gyvo aptarnavimo srautai nukreipiami į patogiai pasiekiamus apygardų centrus, kuriuose užtikrinamas dažnesnis aptarnavimo laikas lankytojams. Tai reiškia efektyvesnį aptarnavimą vieno langelio principu ir  geresnes dokumentų teikimo elektroniniu būdu galimybes. Tuo pačiu plečiamos nuotolinės galimybės: veikia NŽT skambučių centras, vis daugiau paslaugų teikiama elektroniniu būdu, diegiamos klientų savitarnos vietos, kur gyvai į skyrių atvykę klientai galės savarankiškai užsisakyti elektronines paslaugas.  

Stiprinama patikėtinių ir matininkų veiklos priežiūra

NŽT šiemet daug dėmesio skiria savivaldybių, kaip valstybinės žemės patikėtinių, veiklos priežiūrai ir konsultavimui. Nuo 2024 m. savivaldybėms perduota beveik 110 tūkst. ha valstybinės žemės, todėl siekiama užtikrinti vienodą teisės aktų taikymą visoje Lietuvoje. Siekiama sandorių ir administracinių sprendimų patikrinimus atlikti dvigubai greičiau – per 5 darbo dienas.

Matininkų veiklos kokybė gerėja, tačiau skundų skaičius dėl jų veiklos išaugo dvigubai. NŽT prioritetas – aktyvi pažeidimų prevencija ir metodinė pagalba, tačiau pažeidimai nėra toleruojami. Pernai panaikinti 4 kvalifikacijos pažymėjimai, o kai kurios bylos perduotos teisėsaugai.

Per metus NŽT atlieka daugiau nei 7 tūkst. žemės valdos projektų ir jų rengimo procesų patikrinimų. Vertinama, ar projektai neprieštarauja teisės aktams, teritorijų planavimo dokumentams, ar tinkamai informuoti suinteresuoti asmenys, nepažeidžiamos trečiųjų asmenų teisės, viešasis interesas ir kt.

Pastebima, kad dėl nuolatinio NŽT konsultavimo ir įvairios metodinės pagalbos projektų rengėjams, pastaruoju metu daugėja kokybiškai parengtų projektų skaičius – daugiau nei 80 proc. projektų nenustatoma jokių pažeidimų.

Paslaugų skaitmeninimas

Nuo rugpjūčio 1 d. valstybinės žemės paslaugos bus teikiamos tik elektroniniu būdu per patobulintą Žemės informacinę sistemą (ŽIS).  Elektroniniu būdu pateikus prašymus per ŽIS, žmonėms nebereikės fiziškai vykti į savivaldybes, NŽT ar pas kitus valstybinės žemės patikėtinius. Atsakymai taip pat bus teikiami elektroniniu būdu.

Šių metų NŽT veiklos kryptis – link institucijos, kuri veikla matuojama pagal kuriamą vertę žmonėms ir valstybei. Efektyvesnis valstybinės žemės įveiklinimas, geresnis klientų aptarnavimas ir skaitmeniniai sprendimai ne tik didina pasitikėjimą institucija, bet ir prisideda prie tvaraus šalies žemės valdymo.

NŽT inf.

Video